Αυτή η "μόδα"με τα μούσια πότε βλέπετε να περνάει;;

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

"Αυτή η ..μόδα.. " σα να λέμε αυτή η τρέλα, σα να το βλέπουμε λιγάκι υποτιμητικά, " ας τα μωρέ παιδάκια είναι και παίζουν, θα τους περάσει ". Πρώτα απ 'όλα, για μένα η συζήτηση σ'αυτό το θέμα έχει ψήγματα περιπαιχτικού χαρακτήρα. Όχι για να προσβάλλουμε κανέναν, αλλά για να γελάσουμε. Μού τι λές, σού τι λέω ( σε φάση αστείου ), γελάμε κι όλα καλά.
Όποιος μπεί σοβαρά στη διαδικασία να απαντήσει για τα υπερ και τα κατά των μουσιών ή για το αν είναι ή όχι μόδα τα μούσια είναι σα να μου αναλύει τα υπερ και τα κατά των μαύρων και καφέ παπουτσιών.
Εγώ λέω, ό,τι μπορείς να το υποστηρίξεις και να το προβάλλεις με καλαισθησία τότε αν αυτό είναι να αφήσεις μούσια κάν'το.
Αν είσαι 60 (λ.χ.) και μιά ζωή όλοι σε ξέρουν με μούσια τότε δε μπορεί κανείς να σου μιλήσει για μόδες. Αν είσαι 20, στη παρέα σου ήσουν μέχρι χθες ο μοναδικός ξυρισμένος και τώρα αφήνεις και σύ ( είπαμε να είσαι έτοιμος να το υποστηρίξεις ) όπως και να το κάνουμε λίγο πείραγμα θα το φάς. Δε πειράζει όμως , κάνε το κομμάτι σου.
Δε μπορώ ( και δε χρειάζεται ) να εξηγήσω στον άλλον την αίσθηση του φρεσκοξυρισμένου προσώπου με τα σαπούνια και τα aftershaves που χρησιμοποιώ, ούτε μπορεί ο άλλος να με πείσει ( και δε χρειάζεται ) πως είναι καλύτερα για κάποιο λόγο τ' αφήσω..
Ούτε περισσότερο άντρας θα γίνω αν τ'αφήσω και " σύ " ούτε λιγότερο άντρας θα γίνεις αν τα ξυρίσεις.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Εικόνα

E OΚ... έχουμε φέρει τα πάνω κάτω... θα περάσει... :music-singing:
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
dim_mousatos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Φεβ 2016, 09:59
8
Τοποθεσία: Βόλος
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 34
Επικοινωνία:

Τα πάνω κάτω έρχονται με το ξύρισμα φίλε FotisPI. Από φυσικού σου έχεις τριχοφυία είτε είναι στο πρόσωπο είτε στο σώμα , άρα το να αφαιρείς αυτή την τριχοφυία με το ξύρισμα είναι κάτι που παρεμβαίνει στην φύση και στην βιολογία του οργανισμού σου, συνεπώς είναι άκυρος ο ισχυρισμός.

Τώρα από εκεί και πέρα δεν είναι ούτε θέμα μόδας , ούτε εμφάνισης , ούτε διάθεσης αν το δείς στην βάση του. Είναι καθαρά θέμα επιλογής. Επιλέγεις να αφήσεις μούσια και μετά αν υπάρχει κάτι να κριθείς θα είναι το κατα πόσο μπορείς να υποστηρίξεις αυτή σου την επιλογή και να μην μοιάζεις σαν γορίλας.

Κάτι που δεν μπορείς να ισχυριστείς για το ξύρισμα μιας και δεν είναι μόνο επιλογή αλλά και ανάγκη , κυρίως λόγω εργασίας μιας και σε πολλές των περιπτώσεων οι άντρες ξυρίζονται για να "έχουν την σωστή εμφάνιση" στην δουλειά τους ακόμα και στο προσωπικό/οικογενειακό τους περιβάλλον. Δεν είμαστε όλοι απογαλακτισμένοι εξάλλου μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

Όπως και να έχει όλοι μας σε κάθε πτυχή της ζωής μας κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος , και στην τελική αυτό είναι που μετράει. Είτε με μούσια , είτε ξυρισμένος αν δεν μπορείς να το υποστηρίξεις και να βγάζεις ένα όμορφο αποτέλεσμα και θα σε δουλεύουν και θα γελάνε μαζί σου.

Τα υπέρ και τα κατά ( που υπάρχουν ) έρχονται σε δεύτερη μοίρα και είναι κυρίως υποκειμενικά.
Ότι χρειάζεται να ξέρεις για τα μούσια σου σε ένα site
mousatoi.gr
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι ακριβως ετσι - αν και δεν νομιζω οτι η φυσικοτητα ειναι η βαση της συζητησης μας. Αν πχ ειχα 3 μετρα νυχια επειδη δεν τα εκοβα δεν θα ημουν μονο φυσικος αλλα και αποτροπαιος.

Τωρα αυτο για τον απογαλακτισμο δεν το καταλαβα - αλλα οκ συζητηση κανουμε, θα πεσουν διαφορα επιχειρηματα, πραγμα θεμιτο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Συμφωνώ με πολλά από αυτά που λες dim. Κι εγώ πριν ανακαλύψω το πξ, σκεφτόμουν πως αν δεν ξυριζόμουν λόγω δουλειάς, θα δοκίμαζα το μούσι (μετά την ανακάλυψη του πξ βέβαια, ούτε λόγος :D ). Στο μόνο που δεν συμφωνώ μαζί σου είναι ότι δεν είναι μόδα. Όταν όλα τα "πρότυπα" που προβάλλονται από τα ΜΜΕ είναι αξύριστοι, όταν ποδοσφαιριστές, ηθοποιοί, τραγουδιστές κλπ είναι αξύριστοι, όταν μας προβάλουν ως τον ποιο σέξι αγρότη έναν αξύριστο νέο, ε τότε δεν θα ακολουθήσουν αυτό το ρεύμα και η πλειοψηφία των νέων; Αν αλλάξουν αυτά τα πρότυπα και παρουσιάζονται πλέον όλοι ξυρισμένοι, διαφωνείς ότι το ποσοστό των ξυρισμένων θα ανέβει κατακόρυφα; Αυτοί που το κάνουν από επιλογή, από ιδεολογία ή δεν ξέρω τι άλλο, αυτοί έχουν και περιποιημένη γενειάδα και είναι νομίζω ένα 20% των γενειοφόρων. Αυτοί είναι που θα παραμείνουν και πιστοί στην γενειάδα τους, όποιο και αν είναι το ρεύμα της μόδας.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

χαχαχα τα πάνω κάτω στην κυριολεξία!
Τι να πω πια. Η δική μου γενιά ξυρίζει τα γένεια (άντε και τα παπά*ια), όχι το στήθος, αντίθετα με την τάση των τελευταίων ετών που η νεολαία ξυρίζει το σώμα και αφήνει μούσι πατριάρχη. Κακά τα ψέματα, trend είναι και ψυχολογία της αγέλης.
Είναι δε άκυρος και ο ισχυρισμός του ντιμ-μουσάτου, ότι δηλαδή με το ξύρισμα παρεμβαίνουμε στη φύση και στη βιολογία του οργανισμού μας. Η τριχοφυία στους ανθρώπους είναι κατάλοιπο (όπως π.χ. και οι φρονιμίτες που μας είναι πλέον άχρηστοι) απο την εποχή που είμασταν ανθρωποειδή / πρωτεύοντα θηλαστικά. Μετά από μερικές χιλιάδες χρόνια θα έχει εξαλειφθεί.
Πράγματι δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει με τις τρίχες του.
Αλλά όπως και να το κάνουμε: wet shaving rules. :shhh:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Για να μην παρεξηγηθώ,είμαι φανατικός οπαδός της ελευθερίας του ανθρώπου στο σώμα και το πρόσωπο του. Αντίθετα αντιπαθώ αυτόν που επιβάλλει. Η τάση λοιπόν της "μόδας" έχει αλλάξει μέσα στην ιστορία της, ας πούμε εξελίχθηκε με τα καλά και κακά συνεπακόλουθα της. Έτσι ας πούμε περίπου από τα 1920 μέχρι και τα 1980 η μόδα πρότεινε, ενώ τα τελευταία χρόνια επιβάλλει. Επειδή οι λόγοι είναι πάρα πολλοί (για να μη φλυαρώ) κατά τη γνώμη μου συγκλίνουν στο ότι πλέον η μόδα επεκτείνεται στο χώρο εργασίας του δυτικού κόσμου προφανώς επειδή πλέον εκεί δαπανεί ο δυτικός άνθρωπος τον περισσότερο χρόνο του με τα κακά και τα καλά συνεπακόλουθα της. Και επειδή βλέπω ότι έχεις δικό σου blog, πράγμα που με ευχαριστεί επειδή έχεις σκοπό να ενημερώνεις, θα σου πρότεινα να εξασκηθείς στη διαφορά της φύσης του ανθρώπου και της διάθεσης του. Ο άνθρωπος κυριάρχησε στη φύση από τη διάθεση του.
Όπως κυριαρχεί το "φαίνεσθαι" στο "έιναι" και έχει εξελιχθεί στο "είμαι αυτό που έχω". Μπορείς να μου εξηγήσεις όταν λες ότι δεν είμαστε όλοι απογαλακτισμένοι και τη συνδεση του με την οικογένεια εκτιμώ ότι εννοείς ότι δε μπορούμε να κοπούμε από τα οικογενειάκα πρότυπα ή συμβολα (πατριαρχικά ή μητριαρχικά) εκτός αν το έχω καταλάβει λάθος...
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

για να καταλαβω.ξυριζομαι για πανω απο 20 χρονια.δεν εχω απογαλακτιστει ακομα; :think: :shock: :hb
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Πριν λίγο στον ραδιοφωνικό σταθμό easy λέγανε ότι έρευνα σε Αμερική έδειξε ότι η μόδα με τα γένια έχει περάσει πλέων και επανέρχονται οι ξυρισμένοι. Λέτε να στοκάρουμε μερικά προϊόντα μην αρχίσουν να ξυρίζονται όλοι τώρα; :D
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ενώ εμείς συζητάμε πότε θα περάσει η μόδα με τα μούσια, άλλοι κάνουν μεταμόσχευση τριχών στο πρόσωπο για να μην είναι σαν ψιχαλισμένο πεζοδρόμιο.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”