Κατοικίδια...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μετά από 2 μήνες ζωής μαζί μας, το "γουρούνι" μας, όπως τον αποκαλώ εγώ.

https://photos.app.goo.gl/hRZiR5hGRJRwDBVy6
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι την αγορα ενος κατοικιδιου. Επεσα λοιπον πανω στα παπαγαλακια Budgie, απ' οτι διαβασα ειναι ιδιαιτερως φιλικα και ταιριαζουν σε καποιο που δεν ειχε ποτε στην κατοχη του καποιο πτηνο (οι κοτες στο χωριο φανταζομαι δεν μετρανε). Υπαρχει καποιο μελος που εχει ασχοληθει με το αντικειμενο ωστε να με κατατοπισει στο θεμα της αγορας;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Είσαι άτυχος, γιατί ο ξάδελφος μου έχει παπαγαλάκια (τα υπεραγαπάει), αλλά είναι στο εξωτερικό για εύρεση εργασίας (τι να κάνει Ελλάδα με 2 μεταπτυχιακά και 1 διδακτορικό ;;...) και δεν έχω επαφή μαζί του. Αν τύχει και τον δω Ιούλιο ή Αύγουστο θα τον ρωτήσω.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Σε ευχαριστω Τασο!

Ψαχνω καποιον εκτροφεα μιας και δεν θελω να αγορασω απο pet shop. Εχω βρει προς το παρον εναν στην Χαλκιδα με καλες κριτικες.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

[mention]Iasonas[/mention] δες και τα παπαγαλάκια parrotlet. Έχουν πιο χαρακτήρα και μπορούν να μάθουν αρκετές λέξεις. Έχω ένα εδώ και 2 χρόνια και είναι κανονικό pet. Κόβει βόλτες σε όλο το σπίτι και μας φωνάζει όλους με τα ονόματα μας! Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ για να σου δώσω τηλέφωνο του εκτροφέα.
Δημήτρης
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

kikos7 ο γιος μου που είναι 3 χρονών έχει ένα ψεύτικο παπαγαλάκι το οποίο το αγαπάει πολύ.σκεφτομε να πάρω ένα αληθινό αλλά το πρόβλημα είναι η φασαρία.Ειναι πολύ φωνακλάς ο δικός σου?Τα μεσημέρια που θέλεις να κοιμηθείς τι κάνεις?Το πρωί ξυπνάει αξημέρωτα και σφυρίζει?Εγω δεν έχω πρόβλημα με τους ήχους αλλά η γυναίκα μού με το παραμικρό ξυπνάει.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Βρε κρατα του το ψευτικο να ησυχασεις!αχαχχαα πλακα σου κανω εμενα με καναρινι παντως δεν συγκινηθηκε περα απο τις πρωτες 1 - 2 μερες διοτι γενικα δεν μπορει να εχει ιδιεταιρη επαφη μαζι του νομιζω . Με παπαγαλακι βεβαια ισως να ειναι αλλιως. Παντως εχει δωσει πολυ σημασια σε μια χελωνιτσα που του πηρα και τον εχω βαλει σε καθημερινη βαση να με βοηθαει να τις αλλαξουμε νερο και να την ταισει με την επιβλεψη μου ομως (μην την στειλουμε πριν την ωρα της) .
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

[mention]Sotisbill[/mention] ο pepito όπως είπα είναι pet. Έχει χαρακτήρα και έχει πολύ πλάκα. Όταν είναι μόνος του το μεσημέρι (κοιμόμαστε) θέλει παρέα, μας φωνάζει με τα ονόματα, όταν δει ότι δεν πηγαίνουμε, αρχίζει και κάνει το ξυπνητήρι που βάζω στο κινητό για να σηκωθώ, μιλάμε για πολύ γέλιο! Γενικά έχουν χαμηλή ένταση φωνής, (και εδώ βέβαια ισχύει το YMMV) δεν φωνάζουν σαν τα κοκατιλ ή τους άλλους μεγάλους παπαγάλους (κονούρες, macao, cockatoo) που φτάνουν τρελά ντεσιμπέλ και ξεσηκώνουν όχι μόνο το σπίτι αλλά όλη τη γειτονιά στο πόδι.
Το βράδυ του αλλάζουμε δωμάτιο για τον ύπνο και σκεπάζουμε με σεντόνι και το κλουβί, οπότε το πρωί δεν ξύπνα αν δεν τον ξεσκεπάσουμε.
Δημήτρης
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Χαχαχα!Ωραίος ο πεπιτο.Μπορεις να μου στείλεις το τηλ. του εκτροφεα?Εαν πείσω την γυναίκα μού θα επικοινωνήσω μαζί του κι αν έχει κανέναν μικρούλι θα είναι το δώρο του γιου μου μιας και τον άλλο μήνα είναι τα γενέθλια του.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Ένα πρόχειρο βίντεο του pepito που πήρα τώρα. Προσοχή! Ακολουθεί βίαιο περιεχόμενο!
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”