Αποστολές / Παραγγελίες εκτός EU

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κάποιος μίλησε για γκαντεμιά; αν και δεν τα πιστεύω αυτά, το όλο θέμα είναι πολύ πιό χάλια απ' ότι δείχνει. :(

Παναγιώτη συγκεκριμένα την Παρασκευή πήγα στα ΕΛΤΑ για να ρωτήσω για μία παραγγελία που έχω δώσει για λογαριασμό φίλου μου,
ουσιαστικά έχει αποσταλεί ένα laptop των 2000€+ από τον πωλητή του amazon με τον οποίο και είχα μιλήσει ο ίδιος.

Ο φίλος μου (και με το δίκιο του ο άνθρωπος) μόλις έμαθε τα νέα, για την τιμωρία που μας επιβάλουν, έπαθε έναν "Ισπανικό πανικό"
έτσι πήγα στον Κ. Διευθηντάκο που είμαστε και φίλοι χρόνια για να μου πει εκείνος τι να κάνουμε, το ακυρώνουμε; ή ... :hb

Δεν μπορώ να πω, με εξυπηρέτησε και είναι πολύ καλό παιδί, αλλά αν πω πως κατάλαβα θα είναι ψέμα, διαβάσαμε ένα φεκ και κάτι άλλα έγγραφα όμως άκρη δεν βγήκε.

Στην ουσία μιλώντας και με τον πωλητή του amazon, σε αυτήν την τιμή ήταν όλα πληρωμένα, μεταφορικά-τέλη εισαγωγής-τα πάντα όλα, με αυτόν τον τρόπο έχουμε κάνει αρκετές παραγγελίες από το amazon πάντα, χωρίς κανένα πρόβλημα, είναι εγγύηση, και σε μία εβδομάδα το προϊόν είναι στην πόρτα σου.

Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι, δεν ξέρουν και οι ίδιοι προς το παρόν από τα ΕΛΤΑ, αν θα εφαρμόζονται οι νέες χρεώσεις τους και σε ποιους, όλα έγιναν λέει πολύ γρήγορα και χωρίς καμία ουσιαστική ενημέρωση, που να μπορεί να την καταλάβει ένας "μορφωμένος" λαός, για το Τελωνείο δεν γνωρίζω.

ΥΓ: Πριν φύγω μάλιστα του έκανα και μία ερώτηση,
Άραγε Κ. Διευθυντά μου, τι άλλο έπρεπε να σπουδάσω για να μπορώ και εγώ να καταλαβαίνω τις τόσο εύστοχες τροποποιήσεις σας... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28038 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

Φαίνεται πως η απόφαση γιά επιβολή τέλους εκτελωνισμού 15 ευρώ, ακόμα και στα τελωνειακώς ελεύθερα, δεν θα παίξει τελικά.
Σύμφωνα με το άρθρο, ήταν παρέμβαση της ΑΑΔΕ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Επιβεβαιώνω τον Γιάννη παραπάνω.

Χθές έλαβα ένα δεματάκι των 3 ευρώ χωρίς έξτρα χρέωση, για να δούμε και τα επόμενα 2 που είχα παραγγείλει πριν "σκάσει" η ιστορία αυτή.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έτσι δείχνει, παρέλαβα εχθές το laptop του φίλου μου κανονικά και άνευ τελών εκτελωνισμού, βέβαια κάτι έπαθα _ :romance-hearteyes: αλλά είπαμε "άτιμη κενωνία"...

Πληροφοριακά πάντως, η μη επιβολή τελών εκτελωνισμού δεν έγινε καθόλου τυχαία, προηγήθηκε ένας μεγάλος χαμούλης, όπως καταγγελίες-μάζεμα υπογραφών κ.α.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Δεν εχει παιξει ρολο πιστευω καμια καμπανια, οσο ο γενικοτερος τροπος που λειτουργει ακομα το δημοσιο στη χωρα μας. Λαπτοπ δυο χιλιαδων και περασε ετσι? Θεμα τυχης (ελλειψη προσωπικου και χωρου , νοοτροπια δημοσιου) οπως π.χ. αν το εφερνες ως επιβατης αεροπλανου μεσα σε τσαντα κρεμασμενη στον ωμο σου. Σπανια θα σε ελεγξουν, συνηθως θα περασεις αερα.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τι αξια ειχε αυτο το λαπτοπ Αντωνη και περασε "ανευ" ? Και τελος παντων τι διαφορα θα ειχε το 15αρι ? αυτο ηταν που σας απασχολησε ? :shock:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Δεν "πέρασε έτσι" το λάπτοπ παιδιά, αν διαβάσατε πριν μια βδομαδα ο Αντώνης έγραψε πως
στην τιμή του ήταν όλα μέσα πληρωμενα, τελη δασμοι μεταφορικα...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε αρα ? προς τι ο "πανικος" του φιλου του και η επισκεψη στον διευθυντη του τοπικου ΕΛΤΑ ? Για τα 15 ευρω τελη ? Δεν εχω καταλαβει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21645 times
Been thanked: 4012 times
Ηλικία: 47

Χαιρετώ την παρέα. Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα η οποία, όπως δείχνει το tracking number, έφτασε στο Ελ. Βενιζέλος στις 4 Μαρτίου. Λόγω covid λογικό ήταν να καθυστερήσει αλλά πλέων το έχουν πρα@#&. Σε επικοινωνία με τον πωλητή μου ζήτησε να περιμένω λίγο καιρό γιατί το σύστημα δείχνει ότι το πακέτο είναι Ελλάδα. Με το περίμενε όμως "κλείδωσε" η παραγγελία από το ebay και δεν μου τη δείχνει ενεργή για να κάνω refund. Μπορεί να γίνει κάτι; Στο Ελ. Βενιζέλος υπάρχει κάποιο τηλεφωνώ να επικοινωνήσω να δω γιατί για 3,5 μήνες το πακέτο παραμένει εκεί;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Βασίλη, δεν γνωρίζω που θα μπορούσες να απευθυνθείς αλλά για να αισθανθείς καλύτερα, κάτι που πούλησα αρχές Μαρτίου μέσω ebay στις ΗΠΑ, έμεινε 3,5 μήνες στο τελωνείο της Νέας Υόρκης πριν ξεκολλήσει για τον προορισμό του. Υπομονή, δεν φταίει ο πωλητής.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”