Αποστολές / Παραγγελίες εκτός EU

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Eίναι ΗΠΑ όμως φίλε.
Είχα μία εμπειρία με ένα atari 2600 που μου είχαν στείλει από τις ΗΠΑ το 1983 ...
και ορκίστηκα από τότε, ότι δεν θα ξαναπάρω ποτέ τίποτε από ΗΠΑ
και ότι δεν θα ξαναμπλέξω με τα φίδια που ονομάζονται "Ελληνικό Τελωνείο".
Ούτε καν κατά διάνοια θα αφησω ανοιχτό το ενδεχόμενο να πέσω σε αυτό το λάκκο με φίδια.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

FTFY: Είχα μία εμπειρία με ένα atari 2600 που μου είχαν στείλει από τις ΗΠΑ πριν απο 32 χρόνια ...

:)
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Γιακουμή ... μερικά πράγματα δεν ξεχνιούνται ποτέ.
Επίσης μερικά πράγματα σε τσντίζουν πολύ.
Αν εσυ θεωρείς ότι έχει αλλάξει το ελληνικό κράτος και τώρα είναι κυριλέ τα τελωνεία μας,
σου εύχομαι καλά ψώνια από ΗΠΑ. Να μας γράφεις και τις εντυπώσεις σου ...
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μπάμπη, τα τελωνεία δεν έχουν αλλάξει - αυτό που έχει αλλάξει ΣΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΑΘΜΟ είναι η πιθανότητα να μπλέξεις μαζί τους...

ΥΓ: Πωπω, τώρα συνειδητοποιώ ότι αυτή η ιστορία είναι μεγαλύτερη από μένα :megagrin
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

digibill έγραψε:(επειδή συνήθως δηλώνουν μικρότερη αξία στο δέμα) είναι πρακτικά αδύνατο να μπλέξεις. Προσωπικά έχω πάρει πολλές φορές πολλά πράγματα από ΗΠΑ χωρίς κανένα πρόβλημα - μία και μοναδική φορά έμπλεξα
Εγώ σε επικοινωνία που είχα σε κάποιες περιπτώσεις, ποτέ δεν έδειξαν εκεί πρόθυμοι να δηλώσουν μικρότερη αξία.
Έχουν διαφορετικό σκεπτικό από εμάς.
Για τη "μοναδική" φορά που έμπλεξες , για πες μας !

Δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον όγκο των δεμάτων.
Δεν υποτιμώ την ικανότητα των "εδώ" να "διαχειριστούν" μεγάλο όγκο δεμάτων.
Με το αζημίωτο είναι πάντα!
Για μεγαλύτερες αξίες, είναι σχεδον σίγουρο ότι θα μπλέξεις.
Και οι καταστάσεις είναι τέτοιες, που ουσιαστικά δεν παραλαμβάνεις το δέμα και χάνεις την αξία του.
Μία σχετική αναζήτηση στο google , θα σου βγάλει κάμποσες ιστορίες .
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Διάβασε ιστορίες στο φόρουμ www.insomnia.gr ...

Ιστορίες με δάκρυα .
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Οι Αμερικάνοι όντως ποτέ δεν δηλώνουν μικρότερη αξία γιατί έχουν μπλεξίματα με το IRS (εφορία τους). Το creationwatches που ανέφερα παραπάνω (αναφορικά με τη δήλωση μικρότερης αξίας) δεν είναι αμερικάνικο, αλλά -νομίζω- στη Σιγκαπούρη (στην Ασία σχεδόν πάντα -και χωρίς να το ζητήσεις- δηλώνουν μικρότερες αξίες.. Είναι ένας από τους τρόπους για να αυξάνουν τις εξαγωγές τους...).

Τώρα, αναφορικά με τα τελωνεία, έχω υπ' όψιν μου κι εγώ διάφορες ιστορίες (και αυτές του insomnia που παραθέτεις). Πέρα από αυτά που προβλέπει η νομοθεσία (μέχρι 50€ δηλωμένη αξία δεν περνάς, μέχρι 150€ πληρώνεις μόνο ΦΠΑ κι από 150€ και πάνω και δασμούς) η δική μου εμπειρία από σχεδόν 10 χρόνια διαδικτυακών αγορών είναι η εξής: για αγορές από ΗΠΑ ζητάς αποκλειστικά αποστολή με USPS. Στην Ελλάδα το δέμα σου θα μπει στο υπόστεγο των ΕΛΤΑ και, αν δεν κινήσει υποψίες λόγω μεγέθους, είναι πρακτικά αδύνατο να ελεγχθεί από τελωνείο, λόγω όγκου δεμάτων. Αν τυχόν σου γίνει αποστολή με οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρία (DHL, TNT, UPS, FedEx) στο Βενιζέλο το δέμα σου θα παραδοθεί επί τούτου στο τελωνείο από την ίδια την εταιρία. Εκεί έμπλεξες.

Στη μία και μοναδική περίπτωση που πέρασα τελωνείο, επρόκειτο για δέμα μέτριου μεγέθους (κούτα περ 50x40x30cm) με περιεχόμενο (πραγματικής και δεδηλωμένης) αξίας κάπου 400€. Η μ@λ@κί@ του πωλητή έγκειτο στο ότι, ενώ κανονικά έστελνε μόνο με USPS (το οποίο έλεγε και στο site του) αυτό το μοναδικό δέμα το έστειλε με DHL (για περισσότερη προστασία, κατά τη λογική του!) χωρίς πρώτα να με ενημερώσει! Τότε (2012) η DHL δεν είχε την υπηρεσία eCommerce (παράδοση μέσω υπεργολαβιών από τα τοπικά ΕΛΤΑ) και το δέμα ήρθε από ΗΠΑ απευθείας Ελλάδα. Η DHL στο Βενιζέλο το παρέδωσε στο τελωνείο. Αποτέλεσμα κάπου στα 200€ φόροι και έξοδα (είχα φίλο που δούλευε σε εταιρία handling στο αεροδρόμιο, και το εκτελώνισα με τη βοήθειά του. Έτσι γλίτωσα κάποια επιπλέον κερατιάτικα -κάπου άλλα 100€- που ζήταγε η DHL για να μου το εκτελωνίσει αυτή). Αν το συγκεκριμένο δέμα είχε σταλεί με USPS το πιθανότερο είναι να μην είχε περάσει τελωνείο.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πληροφοριες / Ενημερωση / Συζητησεις για τα προβληματα των αγορων μας εκτος Ευρωπαικης Ένωσης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Παραλαβή βιβλίων από ΗΠΑ.
Ιστορία με πόνο και δάκρυα ...


Για laptop δώρο , των 300€ , πλήρωσε μόνο 160€ τελωνείο.
Σε παραγγελία 80€ , στο ίδιο , ζήτησαν 150€.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

BABIS έγραψε:Παραλαβή βιβλίων από ΗΠΑ.
Ιστορία με πόνο και δάκρυα ....
Αποστολη απο ΗΠΑ και αποστολη με UPS. Ειναι απολυτως βεβαιο οτι θα περνουσε τελωνειο. Για την ιδια αγορα αλλα με αποστολη usps δεν προκειται να περναγε τελωνειο.

Η ιδια η διαδικασια του εκτελωνισμου βεβαια παραμενει απολυτως σουρεαλ.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”