Μικρά πράγματα της μέρας που μας κάνανε να χαμογελάσουμε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Το είχα γράψει πριν λίγες μέρες για την πανέμορφη Θεσσαλονίκη ...

Akist έγραψε: 01 Ιουν 2018, 08:53 [mention]Dr.Takero[/mention]

Σάββατο στην Τσιμισκή όλα τα καρντάσια και οι καρντασίνες έχουν βγει για βόλτα και γίνεται χαμός μιλάμε λες και έχεις πάει σε πανηγύρι της Αγίας Κομποθέκλας ! :lmao
Και μετά για γλυκό στον Αγαπητό και τέλος.
Πέραν από τα ενζενί .... γλυκό στον Αγαπητό στην Τσιμισκή φάγατε ; Έστω στο Χατζή ; Στο Χοχλιούρο ;
(δε φαίνομαι καθόλου ότι είμαι λιχούδης το ξέρω) :lmao
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

ΕικόναΕικόνα

[mention]herco[/mention]
Άσε το ζιζάνιο να λέει...στο σημείο συνάντησης θα κυματίζουν αυτές οι σημαίες...

Tribute στον Seymour Hoffman του μικρου μας forum
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να και ενα μελος μας που θα παει πολυ μπροστα :D (ποιος ειναι το ζιζανιο δεν ξερω)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

[mention]Akist[/mention]
Πήρα κάτι τρίγωνα από τον Αγαπητό για τη μαμά!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλά τρίγωνα της πήρες από τον Αγαπητό;;
Εϊπαμε
Τρίγωνα: Ελενίδης
Ε Κ Λ Α Ι Ρ απο τον Αγαπητό (και μετά όλα τα υπόλοιπα γλυκά του :) )
Βεζίρ Παρμάκ από Χατζή (απλά όχι με σοκολάτα)
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Αποκαλύφθηκαν οι μύστες της ζαχαροπλαστικής ....

εύγε [mention]Νώντας[/mention] λεβέντη μου !

....θα με κάνετε να βγω στο δρόμο σαν αφιονισμένος να βρω κάνα Κιουνεφέ μεσημεριάτικα ... το καλύτερο το είχα φάει πριν χρόνια σε ένα γλυκατζίδικο λίγο παραέξω απ'την Πόλη (μία είναι η Πόλη) , όσο οι Τούρκοι χάζευαν τη μοτοσυκλέτα φορτωμένη με τα πάντα επάνω είχαμε πέσει με τα μούτρα εγώ στο κιουνεφέ και η σύζυγος στο ταούκ κιοξού ...

άντε τώρα να βρω ο χαμουτζής τέτοια στην Αθήνα ....
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15664 times
Been thanked: 1546 times

[mention]Akist[/mention]
Νίκης 10 Σύνταγμα
Karakoy Gulluoglou
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

E πού να βρείς στην ΑΘήνα..., ορίστε, ένα το αποπάνω που έγραψε ο Τζών,
κι ένα του Χατζή Μητροπόλεως 5 Σύνταγμα. Βούρ λοιπόν για βεζύρ παρμάκ,
κιουνεφέ, αλλά και Ταβούκ γιοκσού (Το ταβούκ γιοκσού, ή το λατρεύεις ή το απεχθάνεσαι. Hate Or Love Που λένε οι Ξένοι)
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Δε γράφω συχνά και αυτό γίνεται συνειδητά! Κάθε μέρα συμβαίνουν πράγματα που με κάνουν να χαμογελώ. Σήμερα λοιπόν παρέλαβα από την κούριερ ένα πακέτο με το καλοκαιρινό σαπούνι φαενα και χαμογέλασα για δύο λόγους: ο πρώτος έχει να κάνει με το πραγματικά πρωτότυπο και διακριτικό άρωμα του σαπουνιού και ο δεύτερος για το χειροποίητο σαπούνι ελαιολάδου-δωράκι που περιείχε το πακέτο. Θα μου πείτε γιατί; πρώτη φορά παίρνεις δωράκι από κάποια παραγγελία; Η απάντηση είναι ΝΑΙ! Από τα γνωστά διαδικτυακά μαγαζιά του χώρου του ΠΞ στα οποία έχω ψωνίσει με συνολικές αγορές τετραψήφιας αξίας (από το καθένα) δεν έχω παραλάβει ΠΟΤΈ ούτε τα γνωστά δειγματακια που φαντάζομαι παίρνετε όλοι όταν αγοράζετε δια ζώσης. Κανένα πρόβλημα φυσικά απλά θεώρησα ότι έπρεπε να εκφράσω τη χαρά μου για την ευγενική χειρονομία που δε σας κρύβω ότι με κέρδισε!
Φιλικά,
Νίκος.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λοιπον ας πιασουμε το ολο σκηνικο απο την αρχη.

Πριν απο καποια χρονια ειχα αγορασει ενα εγγλεζικο wedge απο ενα γνωστο μελος αγγλικου φορουμ. Οταν παρελαβα το ξυραφι παρατηρησα οτι δεν ηταν ετοιμο για ξυρισμα (ενω μου ειχε πει οτι θα το εστελνε shave ready). Στην προσπαθεια μου να το ακονισω κατεληξα με ενα bevel 1 εκατοστο!!!! Του το εστειλα πισω το ξαναγυαλισε-ακονισε και μετα απο μια βδομαδα το ειχα στα χερια μου στην ιδια κατασταση που το πηρα εξαρχης, προσπαθησα να το ξανακονισω αλλα παλι ειχα υπερβολικο bevel. Με λιγα λογια το ξυραφι ειχε υπερβολικο hone wear και ο κυριος μας επιασε κοτσους.

Η μονη λυση για να ερθει στα ισια του το ξυραφι ηταν το regrind το οποιο οπου κι αν ειχα κοιταξει ηταν πανακριβο. Πριν απο λιγο καιρο οπως ξερετε παρηγγειλα ενα ξυραφι απο τον Koraat. Απο την στιγμη λοιπον που ημουν ηδη σε επικοινωνια μαζι του σκεφτηκα να τον ρωτησω ποσο χρεωνει για ενα regrind, η απαντηση του ηταν η λογικη τιμη των 45 ευρω.

Την προηγουμενη Τριτη λοιπον του στελνω το ξυραφι μαζι με το Koraat που ειχα αγορασει απο αυτον, regrind το πρωτο κι αφαιρεση ορισμενων γρατζουνιων που εγω ειχα προκαλεσει το δευτερο. Οι τιμες που ειχαν προσυμφωνηθει ηταν 45 το regrind και 10 το γυαλισμα. Τα ξυραφια εφτασαν Αυστρια την Παρασκευη.

Χθες το πρωι λοιπον μου στελνει μηνυμα ο Ulrik και μου λεει οτι τα ξυραφια ηταν ηδη ετοιμα! Στο θεμα των τιμων τωρα, για το δικο του ξυραφι μου ειπε οτι δεν θεωρει σωστο να μου παρει λεφτα (-10 ευρω) και για το regrind του Frederick Reynolds επειδη δεν χρειαστηκε πολυ δουλεια απο μερος του μου πηρε μονο 25 ευρω (-20 ευρω). Εγω οταν τα διαβασα αυτα εμεινα κοκκαλο.... . Ενω εγω ως πελατης ειχα συμφωνησει οτι θα πληρωνα 55 ευρω ο ανθρωπος αυτος δεν με ειδε απλα σαν πορτοφολι και "μπηκε μεσα" 30 ευρω για να ειναι τιμιος και ειλικρινης με τον πελατη του.

Ακομα εχω ενα χαζοχαμογελο ζωγραφισμενο στο προσωπο μου, οχι γιατι γλιτωσα 30 ευρω αλλα γιατι ειδα οτι υπαρχουν επαγγελματιες που δινουν αξια στην εμπιστοσυνη που τους δειχνει ο πελατης τους.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”