Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Ο razor emporium δεν απαντά. Στον Paul από connaughtshaving έστειλα μήνυμα να βάλει εκεί που ξέρει το 25% και να ψάξει να βρει καινούργια άψογη μηχανή. Στο site σήμερα τις Rex της έχει out of stock. Πιθανόν τις απέσυρε.
Θα μπορούσε κάποιος mod να μεταφέρει όσα μήνυματα θεωρεί απαραίτητο σε ένα πιο σχετικό θέμα;
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, στείλε πίσω τη μηχανή, πάρε τα χρήματά σου όπως σου προτάθηκε και ξέχνα το. Μια ξυριστική είναι, όχι μηχάνημα που θεραπεύει καμία ασθένεια (μακριά από εμάς). Είναι πάντως τραγικοί ορισμένοι, λες και μια DE έχει τις δυσκολίες κατασκευής του διαστημικού λεωφορείου. Τα out of stock τους μάραναν. Εάν δεν μπορείς να το φτιάξεις, μην το φτιάχνεις καθόλου, πόσο μάλλον να το πουλάς ένα σωρό χρήματα.
Γιώργος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εγώ κατάλαβα ότι ο connaught διαπίστωσε πως υπάρχει αυτό το θέμα αφού το ανέφερε ο kikos (δηλαδή κοίταξε την παρτίδα που είχε εκ των υστέρων), συνεπώς έκανε ό,τι περνούσε απ' το χέρι του για να μην τον δυσαρεστήσει (και αν όντως απέσυρε τις υπόλοιπες έπραξε σωστά και για τους υπόλοιπους). Αν το γνώριζε όμως εκ των προτέρων και κινήθηκε έτσι επειδή κάποιος πελάτης παραπονέθηκε είναι άλλη ιστορία και θέτει τα πράγματα σε διαφορετική βάση.

Επιμένω πάντως πως δεν αξίζει να χαλάς τη διάθεσή σου αφού υπάρχει λύση. Πάρε το refund να τελειώνεις. Τώρα αν θες να δώσεις συνέχεια είναι δικό σου θέμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FSword την 23 Δεκ 2018, 17:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ ειλικρινά όλους, πιστεύω πως πήραμε το μήνυμα του αρχικού μου ποστ. Από εκεί και πέρα η πληρωμή έχει γίνει με PayPal, έχω τα μηνύματα του που παραδέχεται το ελάττωμα, οπότε λύση θα βρεθεί.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Στα ζοχάδια της ημέρας :

Πάω σήμερα αξημέρωτα σε μια εγκατάσταση για αυτοψία Βόρεια Προάστια (για πολύ κρύο μιλάμε) .. τσακώνομαι με όλους τους μηχανικούς εκεί (κλασικά πράγματα :lmao ) τους αφήνω να διορθώσουν κάποια πράγματα και αφού είχα χρόνο φεύγω και πάω για μια επίσκεψη σε ένα φιλαράκι μου παραδίπλα που έχει κάνει επέμβαση και νοσηλεύεται σπίτι του.

Μόλις του είχε έρθει ο λογαριασμός ρεύματος και ο άνθρωπος είχε πάθει αποπληξία 1900 ευρώπουλα που το μεγαλύτερο μέρος ήταν η θέρμανση.
Μου λέει "ρε Άκη δεν πας κάτω να ρίξεις μια ματιά και εσύ να μου πεις μια γνώμη (δεν είναι η ειδικότητά μου αλλά κάτι παραπάνω πιάνω) , γιατί με αυτά τα ματζαφλάρια που βάλαμε υποτίθεται για οικονομία , μπλέξαμε χειρότερα "...

Πάω κάτω , είχαν ένα παλιό καυστήρα πετρελαίου (μια χαρά θα ήταν ακόμα και σήμερα αν γινόταν σωστή συντήρηση) , αλλά τον είχαν βγάλει εκτός γιατί έκαιγε πολύ ... φυσικά και έκαιγε μιας και η υδραυλική εγκατάσταση ήταν όλη λάθος :hb δοχείο διαστολής που το είχε ο Νώε στην Κιβωτό :lmao , ανεπίστροφες από τον Κολοκοτρώνη και ένα σωρό άλλες ομορφιές ... :hb

Στα ενδότερα ... καινούργιο κοσκινάκι μου ...φάτσα κάρτα μια αντλία θερμότητας μεγέθους κθούλου ...15Kw Inverter με συνδεδεμένο ένα buffer αδρανειακό ενός τόνου χωρίς by-pass :!: ... όλο το δισωλήνιο ήταν εν τω μεταξύ σαν να είμαι μέσα στο "Παπανικολής" :lmao ... τα σώματα αλλού για αλλού συνδεδεμένα και κάποια ήταν και λάθος ...έφριξα ... τι να του πεις και του φιλαράκου τώρα ...

Για να σας τα κάνω ταληράκια επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι , ο άνθρωπος πλήρωσε κοντά στα 15 χιλιάρικα , ξηλώνοντας την παλιά εγκατάσταση για να εξοικονομίσει χρήματα και να ζεσταθεί, κάνοντας παράλληλα απόσβεση της επένδυσης σε ορίζοντα 4-5 ετών ... ναι .. last year :lmao

Ρε φίλε υδραυλικέ & συνάδελφε μηχανολόγε (ο Θεός να σας κάνει) , όταν κάνετε σε συνεργασία μια μελέτη θέρμανσης προσέχετε τις βασικές λεπτομέρειες όπως είναι η υπερδιαστασιολόγηση και οι ρημάδες συνδέσεις ... έλεος δηλαδή ο κοσμάκης την βγάζει δύσκολα και δεν μπορεί να ζεσταθεί, βγαίνει και το "εξοικονομώ" που τάζει λαγούς με πετραχήλια (έχει "κάψει" πολύ κόσμο αυτό το ρημαδοπρόγραμμα) και σας βλέπει σαν θεούς μπας και του γλιτώσετε κανένα φράγκο ... και πάτε και τον γ@μ@τε ασάλιωτο για την κονόμα σας ...το κερατό μου ...κ@λολαμόγια ...

Σόρρυ συμφορουμίτες , αλλά τον τελευταίο καιρό με τς λαμογιές που βλέπω είμαι να αλλάζω Ήπειρο μιλάμε....
Εικόνα

τα πα και ξεθύμανα ...



Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Από τα τεχνικά που είπες Άκη δεν κατάλαβα Χριστό :D ,αλλά συμφωνώ με το πνεύμα της ανάρτησης 8)
Θα πρεπε να του εξηγήσει του ανθρώπου ο οποιοσδήποτε μηχανικός,ψυκτικός,ηλεκτρολόγος,υδραυλικός,μάστορας
ότι έτσι έχουν τα πράγματα μεσιέ,διαλέγεις και παίρνεις.Σφάλλω;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Διονύση @paratairosexthros για να το πω πιο απλά , ο άνθρωπος μπορούσε να δώσει τα μισά χρήματα και να ζεσταθεί 24/7 με τις μισές θερμίδες και να πληρώσει πολύ λιγότερα στο ρεύμα .

Με το ποσό που δαπάνησε θα μπορούσε να πάρει ηλιακά και με αντιστροφέα και net-metering να μην πληρώνει φράγκο στη ΔΕΗ , αλλά (προφανώς) υποθέτω πως τα 2 καραλαμόγια μηχανολόγος-υδραυλικός τα έκαναν πλακάκια και του πρότειναν αυτό το θηρίο-εγκατάσταση γιατί θα τρώγανε καλή προμήθεια .

Είναι σαν να μπορώ να κάνω κάλλιστα τη δουλειά μου με ένα χιλιάρι αυτοκίνητο , και τελικά οδηγώ Porsche χωρίς να την χρειάζομαι.Πιο θα κάψει περισσότερο αν δουλεύει σε νορμάλ συνθήκες χωρίς να ζορίζεται;

Το νου σας γιατί έχουν βγει κανίβαλοι ανθρωποφάγοι εκεί έξω.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Σύμφωνοι,απατεώνες οι τύποι.
Αλλά,ρε παιδιά,ρωτάτε πριν αγοράσετε/επενδύσετε κάπου/κάνετε κάτι.
Έστω και στο φόρουμ που λέει ο λόγος,όλο και κάποιος θα βρεθεί να ξέρει κάτι παραπάνω από εμάς.
Ακούστε όσες περισσότερες γνώμες είναι δυνατόν,να ελαχιστοποιήσετε το περιθώριο να κάνετε πατάτα,και μετά αποφασίστε ό,τι θέλετε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Vavous έγραψε: 07 Φεβ 2019, 12:57 Υπάρχουν διαθέσιμα 2-3 ακόμη αφού μερικά καλόπαιδα παρήγγειλαν και μετά φρόντισαν να εξαφανιστούν και να πιστολιάσουν το φόρουμ και το μαγαζί που τα προπλήρωσε στην Edwin Jagger
Μετά τις αναρτήσεις των, Αντώνη @Antonis και Ανδρέα @andreas, αποφάσισα να τσεκάρω αν είμαι ok, εχθές λοιπόν επικοινώνησα με την Kosmoman, και όλα ήταν καλά, με διαβεβαίωσαν μάλιστα πως, το δεματάκι μου έχει ήδη αποσταλεί, και μετά συζητήσαμε πολλά για αρκετή ώρα...

^ Με λίγα λόγια και σταράτα.^ Δεν θέλω να πω πως, εγώ είμαι "ο καλός" και οι άλλοι όχι, και σίγουρα δεν ήταν ένα μικρό πράγμα που με τσάντισε.
Όχι Κύριοι, απλά στεναχωρήθηκα, και αυτό που με έκανε να γράψω εδώ είναι, κυρίως πως ντράπηκα πολύ, κρίμα! :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δεν πειράζει Αντώνη τέλος καλό όλα καλά...
καλή καρδιά να έχουμε...
Ή αλλιώς shit happen όπως λένε και στο χωριό μου!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”