Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πετάμε για Πολωνία στις 22/11 για Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα σχολείου. Διαμονή 4 μέρες.
Ταξιδεύουμε 3 συνάδελφοι.

Ο υπεύθυνος του προγράμματος και Διευθυντής δεν μας έχει πει τίποτε για τις πτήσεις - όρους αποσκευών - τι επιτρέπεται και τι όχι. Μόνο χονδρικά ημερομηνίες.
Με έπρηξε να πάω μαζί και τώρα η χαλαρότητα του αρχίζει να μου την δίνει.

Η πείρα του είναι δεδομένη αφού κάνει τόσα χρόνια τουλάχιστον 7 προγράμματα με ταξίδια το χρόνο.
Αυτός δεν αγχώνεται αλλά δεν είμαστε όλοι έτσι.

Πλησιάζουν οι μέρες και πρέπει να ξέρω τι να ετοιμάσω για εκεί, δεδομένου του χάλια καιρού (για τα δικά μας δεδομένα :D ) που θα έχει εκεί το 4ήμερο.
Βρήκα μόνος μου τις πτήσεις εύκολα, αλλά παρατηρώ αλλαγή της πολιτικής αποσκευών της Ryan που τόσο ξύγκι από τη μύγα πια το έχει ξεχ@#$@σει.
Επιτρέπεται πλέον στην καμπίνα μόνο τσαντούλα 40Χ25Χ20 }:)
Δεν πετώ ποτέ dirty cheap low cost.

Ο συγκεντρωτισμός βεβαίως του -κατά τα άλλα αξιαγάπητου- Διευθυντή, στο ζήτημα της πληροφορίας είναι εκνευριστικός. :hb


Με αφορμή τα παραπάνω:
Ας γυρίσουμε χωρίς προβλήματα με το καλό και το όχι θα αρχίσει να πηγαίνει σύννεφο.
Το "philotimo" μας τελείωσε. :P
Καλύτερα να σε περνούν για στραβό παρά για "εύκολο" .-
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Δεν με τσάντισε σήμερα αλλά την Πέμπτη.
Που έκανα την χρηματική υπέρβαση και πήρα από connaughtshaving την άψογη USA made Rex Ambassador με το απίστευτο quality control του razor emporium για να παραλάβω τελικά μηχανή με πρόβλημα στο σπείρωμα που βιδώνει το top cap στο knob :angry-cussingblack:
Στην αναφορά του προβλήματος στην razor emporium ο ιδιοκτήτης; απάντησε με ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα να του τη στείλω για επισκευή βάση της εγγύησης. Ήθελα να του απαντήσω με διάφορα κοσμητικά επίθετα ότι δεν είναι επισκευή με εγγύηση 1-2 μετά την αγορά, ότι αυτό είναι DOA μην σου πω τίποτα για το quality control σου, αλλά απάντησα απλώς εκφράζοντας ευγενικά τη δυσαρέσκειά μου και ζήτησα κάποιες διευκρινήσεις για την αποστολή.... 2 μέρες τώρα δεν μου έχει απαντήσει.
Στο μήνυμα δε που έστειλα στο connaughtshaving από Πέμπτη πρωί, δεν έχει απαντήσει κανένας. Θα φταίω εγώ αν κάνω dispute στο PayPal και του τη στείλω πίσω ζητώντας full refund λόγω ελαττωματικού προϊόντος; Θα ήταν και η λύση με την μικρότερη ταλαιπωρία και κόστος για εμένα....
Αυτά για να καταρρίπτονται κάποιοι μύθοι, να θυμόμαστε το ρίσκο των διαδικτυακών αγορών, να εκτιμάμε τα φυσικά καταστήματα και να μην παρασυρόμαστε από ειδήμονες επαγγελματίες YouTubers.
(O Ιωακείμ δεν είναι επαγγελματίας)
Συγνώμη για το ύφος
Καλές γιορτές :D
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Γιατρε τζαμπα συγχυζεσαι..
Νομιζω οτι ειναι κλειστοι και οι 2 λογω Χριστουγεννων. Βλεπεις αυτοι εχουν αλλους ρυθμους !

Τετοιο χοντρο προβλημα ειναι απαραδεκτο βεβαια να εχει περασει απο το κοντρολ !!! δλδ αυτοι πως την βιδωσανε ????

βεβαια οκ, made in USA...
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Συναρμολογημένη ήρθε, βιδώνει 1 στις 3-4 φορές σωστά, τις άλλες σκαλώνει και θέλει να ξεβιδώσεις λίγο να πάρεις τα μπόσικα... και θα βιδώσει... :D :D
Μπορεί και να την κρατήσω... Εδώ έχω συμβιβαστεί και χρησιμοποιώ χωρίς να ενοχλούμαι τολμώ να πω, τα Yaqi πινέλα των 9€ που έχουν 8mm glue pump αντί για 7,5mm. :lmao
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δημήτρη μην την κρατήσεις θα πρότεινα ... αν έχουν κάνει λάθος στο σπείρωμα κάποια στιγμή μπορεί και να χαλάσει τελείως.

Εξήγησε τους το πρόβλημα και στείλε τους και φωτό , και απαίτησε αντικατάσταση με παράλληλη ενημέρωση σε Connaught και στο Razor emporium .

Χριστουγεννιάτικο κάζο , αλλά λογικά θα σε καλύψουν με αντικατάσταση (πως διαλα θα την επισκευάσουν ; θα ξαναπεράσουν σπειροτόμο και θα ανοίξουν καινούργια πάσα ; Δεν γίνονται αυτά σε καινούργια safety)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Γιατρέ μου ήθελα κάποια στιγμή και εγώ να κάνω την ίδια χρηματική υπςρβαση για την εν λόγω μηχανή αλλά νε αυτά που διάβασα όπως λένε και οι αμερικανοί thanks, but no thanks.-

Υ.Γ. Άν τυχόν πάει αμερική για να επισκευαστεί κτλ τα μεταφορικά και τα ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ σου έχουν πει ποιός τα πληρώνει ;;;

@kikos7
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τι λες τώρα!
Δημήτρη, είχε και τελωνειακό κόστος η αγορά ή πέρασε στο ντούκου;
Αν όχι, είσαι τυχερός.
Εγώ πάντως θα έκανα dispute, θα έβγαζα photo και θα τους έκραζα όπου μπορώ.
Όταν πουλάς κάτι σε τέτοια τιμή είσαι υποχρεωμένος να προσέχεις κάθε κομμάτι που θα δώσεις!
Και φυσικά δεν επιδέχεται επισκευή κάτι τέτοιο.
Εννοείται ότι οφείλουν να στείλουν καινούργιο χωρίς κανένα απολύτως κόστος από μέρους σου και να αναλάβουν και το κόστος επιστροφής.
Ε ρε καντήλια που θέλουν μερικοί...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Τάσο όπως είπα το mail ήταν λακωνικό, δεν διευκρίνιζε αν ο θείος Σαμ θα αναλάβει τα έξοδα που θα προκύψουν.
Ίσως να έχει δίκιο ο έτερος Τάσος και να πρέπει να τους ξανά ενοχλήσω μετά τις γιορτές.
Μιχάλη αφού η αγορά έγινε από Αγγλία, νομίζω ότι δικαίως δεν την σταμάτησε το τελωνείο.
Όπως και να έχει θα ενημερώσω.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Πω αυτά είναι ένα από τα χειρότερα που μπορεί να τύχουν! Κάθε φορά που κάνω μια τέτοια αγορά φοβάμαι μήπως και τελικά βρω τον μπελά μου.

Ωραία η rex, ακριβή και φυσικά και εγώ θα απαιτούσα να πάρω ένα άψογο προϊόν! Καμία ανοχή σε συμβιβασμούς!

Το καλύτερο για μένα θα είναι με κάποιο τρόπο να σε καλύψει ο Connaught με το να σου στείλει καινούργια και δοκιμασμένη, ώστε και να γλιτώσεις τελωνείο και να μην περιμένεις μήνες να σου έρθει από Αμερική.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Τώρα κάνω κατάχρηση του νήματος... αλλά απάντησε ο connaughtshaving.
Λέει πως θα μου έστελνε καινούργια μηχανή, αλλά όσες έχει, εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα... :think:
Έτσι προτείνει ή να στείλω τη μηχανή και να μου κάνει full refund ή να την κρατήσω και μου επιστραφεί ένα 25% ως έκπτωση.
Η μηχανή ξυριστικά έχει σίγουρα ενδιαφέρον. Με τα 2 ξυρίσματα που έχω κάνει δεν μπορώ να πω ότι ήταν σκέτη απογοήτευση, οπότε να πάρω το refund.
Να το πάρω και να παραγγείλω από Maggard; Αν έρθει πάλι μηχανή με ελάττωμα ή σταματήσει τελωνείο; Μάλλον θα καταλήξω με μια προβληματική Ambassador που θα έχει κοστίσει μετά την έκπτωση 180κάτι ευρώ και θα πρέπει κάποια στιγμή να την στείλω Αμερική για επισκευή.
Ου μπλέξεις...
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”