Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Οι Οικονομετρια είναι ο εφιάλτης των πάντων που σπουδάζουν οικονομικά! Κανονικά αυτό το μάθημα θα έπρεπε να είναι πρακτικό τόσο στην εκμάθηση όσο και στην εξέταση. Εναλλακτικά, θα μπορούσε να είναι με εργασία, ώστε στην ουσία να ασχοληθεί κάποιος πάλι πρακτικά. Αλλιώς δεν μαθαίνετε. Οποιοσδήποτε άλλος τρόπος εκμάθησης και εξέτασης είναι βάσανο για τον φοιτητή και εντελώς ανούσιος.

Στην πραγματικότητα, είναι πολλή πιο απλή απ' όσο φαντάζονται οι φοιτητές και πολλή πιο ενδιαφέρουσα. Εγώ που είχα περασει τις οικονομετριες με εργασίες θυμάμαι ακόμη πράγματα. Η παλινδρομηση είναι τόσο απλή που μια φορά να την κάνεις σε SPSS ή Excel μετά και μαθαίνεις να την κάνεις και καταλαβαίνεις καλύτερα τι είναι και ποια η σημασία του R2 κλπ κλπ. Πιο δύσκολη είναι η εκκαθάριση των data που θες να αναλύσεις. Όποιος διδάσκει Οικονομετρια λες και είναι καθαρά θεωρητικό μάθημα (π.χ. δίκαιο) έχει μείνει στο 1900 και πρέπει να πάει σπίτι του. Ειδικά σε μια εποχή που το data analysis είναι το παρόν και το μέλλον. Εγώ να δεις παλινδρομήσεις και έλεγχο υποθέσεων που έχω να κάνω για την διπλωματική μου έρευνα, αλλά είναι το μόνο που δεν με απασχολεί.

Δυστυχώς το σύστημα παιδείας στην Ελλάδα είναι τόσο πίσω και τόσο απαρχαιωμένο που ταλαιπωρεί του φοιτητές και τώρα εσένα Ιάσονα. Δεν λεώ οτι έξω δεν μπορεί να υπάρξουν παρόμοια περιστατικά. Υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν. Αυτό που λέω είναι οτι σπουδάζοντας σε Πανεπιστήμιο ξένης χώρας και σε άλλα συστήματα παιδείας καταλαβαίνεις άμεσα την διαφορά, με την κυριότερη να είναι η ουσιαστική μάθηση χωρίς παπαγαλία.

Κάνε υπομονή και μην αγχώνεσαι! Ξέρω οτι ακούγεται κλισέ, αλλά επειδή κι εγώ έχω βρεθεί στη θέση σου, σου λέω οτι με το άγχος δεν θα καταφέρεις τίποτα. Είναι τροχοπέδη στην καλύτερη των περιπτώσεων. Για να μην μιλήσω για τις επιπτώσεις του στην γενικότερη υγεία. Πάρτο χαλαρά και θα δεις οτι θα λυθούν όλα πιο ομαλά!
Νίκος
stergios

Δειξ της τα ξυραφια! Καλα λεει ο Ακης! Θαα καταλααβει σιιγουρα! Παρε κ μια μασετα κ πες της, μ αυτη κοβω τα συκωτια στο πρωινο μου...

Παρε κ κανα δονητη μαζι. Σε περιπτωση που δε συγκινηθει με τις φαλτσετες... Χι! Χι!
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Άντε να πω κι εγώ την φοιτητοϊστορία μου μιας και μας έπιασε retro νοσταλγία! Πέρασα και το πρωί από την Πανεπιστημιούπολη οπότε ξύπνησαν οι μνήμες!
Είμαι 3ο έτος και τέλη Ιουλίου ζητάω αναλυτική βαθμολογία από τη γραμματεία του Φυσικού για να δω αν έχουν μπει οι κωδικοί που έχω περάσει. Έλειπε ένα εργαστήριο (Ηλεκτρομαγνητισμός) το οποίο το έκαναν οι πιο στριφνοί καθηγητάδες και μια καθηγήτρια ίδια ο Μπουντραγκένιο της Ρεάλ Μαδρίτης! Τρομερή ομοιότητα στη φάτσα! Πάω στο γραφείο της να ρωτήσω τι έγινε και αφού συμβουλεύτηκε κάτι κιτάπια μου λέει "Δεν παρέδωσες την εργασία της Άσκησης 4 και γιαυτό κόπηκες". Της απαντώ ότι είχα παραδώσει κανονικά όλες τις εργασίες και μάλλον έχει γίνει κάποιο λάθος. Μου ανταπαντά ειρωνικά "Καλώς. Έλα μαζί μου" και με οδηγεί σε μια αποθήκη με εκατομμύρια γραπτά σε στοίβες και μου λέει "ΒΡΕΣ ΤΟ"!
Έπαθα ίλιγγο και ντουβρουτζά. Εκεί μέσα πρέπει να είχε γραπτά από εξεταστικές και εργαστήρια τουλάχιστον από το 1960! Μιλάμε για ένα βρωμοϋπόγειο στη Σόλωνος (πρώην ΧΗΜΕΙΟ) με την άπειρη σκόνη και υγρασία.
Έχω ασπρίσει και προσπαθώ να καταλάβω τη γελειότητα της κατάστασης. Κοιτάζω μια στοίβα στην τύχη 3-4 μέτρα μακριά μου και την πλησιάζω σαν χαμένος. Άσχετο μάθημα. Γυρίζω και κοιτάζω άλλη στοίβα. ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ήταν το κωλοεργαστήριο εκείνης της χρονιάς και 2ο γραπτό Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ! :hellas3
Ο Μπουτραγκένιο έχει σαστίσει. Κοιτάζει σαν μαλ@κισμένη και λέει "ΑΔΥΝΑΤΟΝ"! Παίρνει το χαρτί στο χέρι, κοιτάζει τον βαθμό και την μονογραφή της και μένει κάγκελο. Φυσικά ούτε ένα συγγνώμη για τους τύπους δεν μου είπε. Τα χρόνια πέρασαν (1996-2013) και την πέτυχα με τον γιο της σε ένα απογευματινό ιατρείο στο Νοσ. ΣΥΓΓΡΟΣ! Δεν τσαντίστηκα όυτε θύμωσα. Χάρηκα που την είδα γιατί μου θύμισε μια εποχή που ήμουν νέος, χαρούμενος και είχα μπροστά μου τον κόσμο όλο!
Να είναι καλά και ας μου έκοψε 20 χρόνια εκείνη την ημέρα στο υπόγειο!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Ιάσονα χαλαρά!
Η γυναίκα μου είχε χάσει δύο εξεταστικές στο Πα.Πει. επειδή απ' όλη την Ελλάδα ήταν εκείνοι που σήκωσαν το λάβαρο της επανάστασης και απεργούσαν. Επίσης ένας καθηγητής που είχε μάθημα με προαπαιτούμενη επιτυχία στο προηγούμενο 1-2-3 είχε φτάσει τα 1100 και κάτι άτομα να το δίνουν (πάντα υπάρχει αυτός ο καθηγητής, πως λέμε κτίριο = μπετά).
Αν όμως ποτέ αποφασίσεις να έρθεις σε "κόντρα" πάντα γραπτά, καταθέτω αυτά τα δικαιολογητικά και εξετάστε αν μπορώ να εξεταστώ προφορικά και η απάντηση πάντα γραπτή γιατί έτσι δεν είναι λόγια του αέρα.
Με το να στοχοποιηθείς δεν κερδίζεις σε τέτοιες περιπτώσεις.
Πάντως νομίζω ότι αφού τα ζύγισες, έπραξες σοφά.
Iasonas έγραψε: 04 Ιουν 2018, 21:21 Τελικα η ζωη ειναι πολυ αστεια μερικες φορες. Πριν απο λιγο μιλαγα με μια συμφοιτητρια και της ειπα τον πονο μου και μου απανταει πως εχει κλεισει φροντιστηριο για τα δυο μαθηματα που χρωσταω κι αν παμε μαζι θα ειναι μισο το κοστος. Οποτε η λυση βρεθηκε!
Τώρα είμαι ο μόνος που θα σχολιάσω το γεγονός της συμφοιτήτριας.....παίζει να πήγαινες ακόμα κι αν τα είχες περάσει και δύο; 8)
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Παπει ποιά χρονιά και ποιό τμήμα ;
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Άμα ο άλλος είναι ηλίθιος (η απλά το παίζει ηλίθιος) με απλά πράγματα με κάνει και βγαίνω από τα ρούχα μου.

Σκηνικό Α

Χτυπάω από αγγελία στο TSR ένα Vintage DE - μιλάω με τον αγγλάρα του λέω πόσα να το στείλεις TRACKED & SIGNED (φυσικά όλα τα fees και λοιπά κόστη καλυμμένα από μένα )

μου απαντάει 20 λίρες το DE και 7 λίρες τα μεταφορικά tracked & signed

ήταν Σάββατο , του βάζω επιτόπου τα χρήματα καλυμμένα όλα με ευχαριστεί , μου λέει θα σου στείλω το tracking number τη Δευτέρα που ταχυδρομό το πακετάκι . Όλα καλά έως εδώ.

Περνάει η Δευτέρα , η Τρίτη , του στέλνω ένα πμ αν ταχυδρόμησε - "Ναι φυσικά το έστειλα Δευτέρα σε καμιά εβδομάδα θα το έχεις "
Τον ρωτάω με δεύτερο πμ για το tracking number - Απάντηση "Ωχ sorry είμαι βλάκας έστειλα εκείνη την ημέρα 6 πακέτα και ξέχασα να το δηλώσω συστημένο και δεν έχει tracking number"
Μου στέλνει και φωτογραφία μια απόδειξη από το πακέτο που έγραφε τον ΤΚ της περιοχής μου. Κόστος αποστολής 3 λίρες και όχι 7 και μου γράφει να επιστρέψει τη διαφορά (χ@στηκα για τη διαφορά ρε κόπ@νε)

έχει περάσει ένας μήνας , φυσικά ούτε τη διαφορά έκανε refund ούτε και έστειλε κάποιο μήνυμα για να μάθει αν έλαβα καλώς . Του έχω στείλει πμ δεν έχει απαντήσει (αν και έχει μπει μέσα και μάλλον το έχει δει)
Επειδή είμαι πια μεγάλος άνθρωπος και δεν μπορώ να παίζω και να μου κάνει ο κάθε μ@λ@κας τα νεύρα μου ράστα...

Φταίω να μπω μέσα στο TSR να ανεβάσω φόρα παρτίδα τα πμ του και να τον κάνω ρόμπα ; Πείτε μου φταίω ;





Σκηνικό Β

Πράγματα από Σερβία που στο τελευταίο ταξίδι έχω παραγγείλει ,ΚΑΙ έχω προπληρώσει με ενημερώνει ο Σέρβος για τα ταχυδρομικά , του στέλνω τα χρήματα και του αναφέρω ρητά "ΜΗΝ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ GIFT ΒΑΛΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΜΕΣ" και του στέλνω και 6 ευρώ παραπάνω για να καλύψω τις βενζίνες του μη τυχόν και τα πληρώσει από την τσέπη του.

Ε τι λέτε ότι έκανε ο Βαλκάνιους μαλ@κ@ς ; Για να γλιτώσει-τσεπώσει ακόμη κάτι ψηλά από τα μεταφορικά το δηλώνει σαν δέμα με GIFT επάνω...

Τώρα έχει κολλήσει στο τελωνείο και πρέπει να τρέξω σαν ηλίθιος - μη σου πω τα κερατιάτικα .

Α στο δι@λο ρε καραγκιόζηδες που θέλετε να πουλήσετε και πράγματα .... κοπρόσκυλα ...γαϊδούρια ...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Άκη χαχαχα παραλίγο να με πνίξεις με το χαμέμελο...χαχαχαχα.. Μου έφτιαξες τη μέρα. Έχεις δίκιο....αχ..... Μια κουβέντα φίλε Άκη δεν είναι τυχαίο που η λέξη ΦΙΛΟΤΙΜΟ δεν υπάρχει σε κανένα λεξικό του πλανήτη και για να εξηγηθεί όχι μεταφραστεί χρειάζονται ΤΟΝΟΙ βιβλίογραφίας...
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Τάσο δεν με ενδιαφέρει το φιλότιμο , μη σώσει και πει ευχαριστώ - χ@στηκα ειλικρινά σου λέω , αλλά όταν κάνω εγώ μια δουλειά την κάνω όσο μπορώ καλύτερα και δεν κάθομαι να γίνω γύφτος και ρόμπα για ψύλλου πήδημα ... τι στα κομμάτια κινέζικα τους γράφω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akist την 05 Ιουν 2018, 21:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Άκη αυτό ακριβώς εννοούσα με τη λέξη φιλότιμο, δεν μιλάμε για το ευχαριστώ, αλλά για την ουσία του όλου πράγματος, όπως ακριβώς περιέγραψες ορθώς.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
stergios

Αν δεν ερθει το πακετο του πρωτου, που θα ερθει πιστεύω, γιατι ξερουμε τι γινεται με τελωνεια κ ελτα, θα του ζητουσα ολα τα χρηματα πισω, οχι γιατι φταιει που χαθηκε, αλλα γιατι πληρωσες για track, δε σ ενημερωσε τι εκανε κ αρα τον κυνηγουσες. Ακομη, οτι οχι μονο εκανε βλακεια, που οκ συμβαινουν αυτα, αλλα συνεχιζει να ναι Βλακας με την ανευθυνη συμπεριφορα του αφου φυσικα η δικη του δουλεια εγινε. Τα λαθη δεν ειναι το προβλημα αν τ αναλαμβανεις. Με το "συγνωμη" κ το "ειμαι βλακας" δουλειά δε γινεται. Κ αν δε το κανει φυσικα κ θα τον εβγαζα στη σεντρα. Για να προστατευτουν τριτοι κυριως κ για να χει καποιες επιπτωσεις. Σε περιπτωση που ερθει το πακετο, θα του ζητουσα τη διαφορα που ειχατε για το τυπικο κομματι (Μονο κ μονο επειδη το παιζει παπια) κ φυσικα θα του εξηγουσα με ολη την καλη διαθεση πως σου φανηκε η ολη συναλλαγη - συμπεριφορά του. Σε περιπτωση που δεν καταλαβε ενδεχ. Θα πρεπε να ειχε τσακιστει μετα απ το λαθος του, απο μονος του.

Στον δευτερο θα ρωτουσα αν εχει σκοπο με καποιο τροπο να με αποζημιωσει. Ετσι για να μαθουμε να αναλαμβανουμε τα λαθη μας. Εφοσον ειναι επαγγελματιας. Δε σε πληρωνω με οτι ζητησεις, για να κανεις οτι σου γουστάρει. Κ αναλογως γενικα απ τη συμπεριφορά του θα εκρινα αν θα ξαναψωνιζα. Σε καθε περιπτωση θα τον ενημερωνα...

Προσωπικα χορτασα συγνωμες. Παρε την ταλαιπωρια να σου πω εγω συγνωμη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”