Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Επέστρεψα πριν από λίγο στην δουλειά μετά από μια ματαιωμένη πτήση. Περιμένω με το αφεντικό μου στο αεροδρόμιο την πτήση της Austrian για Βιέννη, όπου έχουμε προγραμματισμένο επαγγελματικό ταξίδι με τελικό προορισμό την Τσεχία. Και μαθαίνουμε την ακύρωση 1,5 ώρα πριν την πτήση, τις πραγματικές αιτίες φυσικά δεν τις ξέρει κανείς εκτός από αόριστες εικασίες. Πόσο δύσκολο ήταν να έβγαινε μια ανακοίνωση νωρίτερα να μην ταλαιπωρείται ο κοσμάκης;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

...η πτήση για τη Βιέννη ματαιώθηκε λόγω απεργίας προσωπικού της εταιρίας...
Πηγή
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Μια βολτα απο τον Δαφνη: Αρχικα ηθελα να γραψω στο "Αγοραζοντας στην Αθηνα" και... αλλου κατεληξε.

Εχθες, μεσημερακι Παρασκευης, με την ψυχολογια του μολις απαλλαγμενου απο αγχη υποχρεωσεων, περασα απο το καταστημα Δαφνης στην Ομονοια, απο το οποιο ετυχε να περασω ουκ ολιγες φορες τους τελευταιους μηνες.
Ο σκοπος ηταν κυριως να αγορασω ενα κερι για μουστακι και αν προεκυπτε (που σπανιως ξεφευγω) κατι αλλο. Ως γνωστον σε πολλους, προκειται για ενα μαγαζι με περιορισμενο σε πικοιλια προιοντων ΠΞ, ωστοσο ειδα σημαδια προοδου εν μερει, αφου 1.επιτελους περα απο τις ετικετες υπηρχαν αυτη τη φορα και τα αναγραφομενα προιοντα (το πολυ 2 στα ραφια -ισως λογω φοβου κλοπης ή έλλειψης), 2. εφεραν σαπουνι Cella, και καποια αλλα νεα προιοντα που ξεχασα λογω της συγχισης που μου προκαλεσαν τα γεγονοτα που θα αναφερω.
Εχοντας επιλεξει το κερι της Proraso, κοιταζα τα προιοντα στα ραφια των ξυριστικων. Ενας κυριος που εξυπηρετουσε δυο πελατισσες κοντεψε να με κανει με τον τροπο του ( κινησιολογικα στου στιλ: "φυγε απο τη μεση") να "χορεψω ζειμπεκικο" για να μην πεσω. Πειραχτηκα οταν εγινε και για δευτερη φορα για να παρει θεση πανω στη γυαλινη βιτρινα και να με αναγκασει να κανω τον γυρο απο αυτην για να ξαναβρεθω στο σημειο που ημουν...
Δεν τον εχω ξαναδει τον συγκεκριμενο (δεν εχω ξαναπαει σε πρωινη βαρδια αλλα οπως φαινοταν δεν ηταν απλος υπαλληλος), ο οποιος καταστρεφει την οποια καλη θεληση και προσπαθεια ορισμενων απο τις υπαλληλους.
Ορισμενων ανεφερα, διοτι σχεδον καθε φορα -ομοιως κι εχθες- που παω στο καταστημα, περιμενω ωρα μονος στο ταμειο για να εξυπηρετηθω με ενα ή δυο προιοντα στο χερι.....και πεταγονται ξαφνικα οι πελατες-επαγγελματιες με γεματα καλαθια, απωθωντας με "ευγενικα" και τοτε εμφανιζονται και οι ταμιες. Περιττο να πω οτι φευγω τελευταιος.
Δε θα ελεγα οτι ειμαι κοινωνικα ιδιοτροπος, ουτε επιδιωκω να διαβαλλω καταστηματα αλλα μαλλον ηταν η τελευταια φορα που το επισκεφθηκα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Θα συμφωνησω μαζι σου για την εξυπηρετηση στον Δαφνη Ομονοιας. Ειναι περιεργο μαγαζι - και υποψη οτι ολες αυτες οι κυριες που σε σπρωχνουν με τα καλαθακια τους ειναι επαγγελματιες κομμωτριες - και ως γνωστον αυτες βαρανε :D

Για την Cella που λες οτι την εφερε - παντα την ειχε. Ηταν το μονο μαγαζι που χρονια πριν εφερνε σταθερα το συγκεκριμενο προιον (εστω και σχετικα μπαγιατικο....). Αν διαβασεις παλιες ιστοριες εδω στο φορουμ - ολοι οι Cella fan απο τον Δαφνη την αγοραζαν :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Μου κανει εντυπωση η αναφορα σας περι Cella. Πρεπει να ανηκει εδω και καιρο στα προιοντα που υπαρχουν μονο στις ετικετες! Και πραγματικα ειναι πολλα. Παραγγελνα πολλα προιοντα τα οποια υπηρχαν τυποις (σταθερα και "αμετανοητα" στα αδεια ραφια και τις ετικετες) και ειχα κανει αυλακι καποιους μηνες απο τις επισκεψεις μου (τις στοιβες Vitos θυμαμαι ως υπαρξη)!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Θελει να μας τρελανει ο Ουζουνιδης :angry-banghead: :angry-cussingblack:
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Φιλος μου φανταρος οταν ειχε μπει με ρωτησε τι ξυραφακια να παρει και του ειπα τα Gillette Blue 2. Ηρθε τωρα και παραπονεθηκε οτι κοβεται συχνα και θα παρει φιουζιον :hb , ειπα να κατσω να του εξηγησω δυο πραγματα περι του ξυρισματος και γιατι δεν θα δει διαφορα με την φιουζιον κι αρχισε τα κλασικα "Μα 5 λεπιδες" , "Μα λιπαντικες ταινιες" ε και λεω δεν #%%σαι δεν θα χαλασω αλλο σαλιο.....
Το Ιασονας με Ο
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Περασα σημερα απο το μαγαζι στην Αθηνάς με τα δερματα.

Κουβεντα:
ΕΓΩ: εχετε δερμα σε λουριδες;
αυτη: ναι
ΕΓΩ: μπορω να παρω ενα μετρο;
αυτη: οχι
Εγω:αλλα πως το πουλατε;
αυτη: με το κιλο σας έρχεται πιο φθηνα...
Εγω: οκ οποτε μπορουμε να κοψουμε και να ζυγισουμε; (κουτη ερωτηση)
αυτη: οχι, παει με την κουλουρα...
Εγω: ποσο βαρος ειναι η κουλουρα;
αυτη: δεν ξερω
Εγω: οκ, ποσα μετρα;
αυτη: δεν ξερω (τι σκατα ξερει λοιπον; )
Εγω: αρα τι κανουμε;
αυτη: οταν θα θελετε θα ερθετε να το ζυγισουμε.
Εγω:.... >:{ >:{ >:{ (δηλαδη τοτε γιατι ηρθα σημερα; για τουρισμο; )


Κλασσικό δείγμα μοναστηρακιώτη μαγαζατορα

Αυτοί ειμαστε... για ολα φταιει η κρίση.

Να μην ξεχασουμε να τον ξαναπροτιμησουμε...
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Έπεσε και έσπασε, ευτυχώς σε δυο μόνο κομμάτια, η στύψη Alum Block. Καρύδια πιάνουν τα χέρια μου; >:{
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Επιμένουν στο ΦΒ με την Weishi στα 40+ ευρώ. :hb
Από τη μιά πάω να γράψω κάτι να ξεσπάσω, από την άλλη δεν θέλω να μπλεχτώ και
να αναγκαστώ να απαντάω ή να διαβάζω βλακείες. :naughty:
Όπως τα είπε και ο Ηρακλής πρίν λίγο καιρό που την πρωτοείδε ;)
(Εννοώ ότι δεν ασχολήθηκε με σχόλια εκεί)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”