Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Αν βρει κανείς μάστορα, οποιασδήποτε ειδικότητας με αυτά τα χαρακτηριστικά στην Αθήνα, να μου στείλει τα στοιχεία του με pm.Θα του είμαι βαθύτατα υποχρεωμένος :D
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όλα συνεκτιμόνται φίλτατοι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Να πω μαστορα?
Εικόνα
stergios

Πολυ σωστα λες, αλλα... Θελω να πω πως αφου δεν μας εχει εξηγησει η μια πλευρα, ο Ηλιας δηλ, τι εγινε ακριβως, ειναι λαθος να του πω τι να κανει, γιατι μπορει να μη του κανω καλο τελικα...

Το θεμα με τα τεχνικα, και τις επισκευες ειναι πολυπλοκο πολλες φορες σε οποιοδήποτε τομεα.

Και φυσικα δεν εννοούσα οτι αρκει που του πε την αληθεια. Εν πασει περιπτωση ισως, ανθρωπινως, υπαρχει καποια ασαφεια. Και πολλες φορες μεσα στη τσαντιλα μας δε το βλεπουμε, η δε μας εδωσε ο αμοιβομενος να καταλαβουμε καλα.

Ερωτηση κρισεως που αφορα τα off topic κ απευθυνεται στους διαχειριστές του φορουμ. Γραφουμε κ απανταμε η μονο λεμε τι μας νευριασε?



Για να μαι πιο ξεκαθαρος πολλες φορες χρειαζεται να αλλαξεις κατι το οποιο ναι μεν εχει μια καποια φθορα αλλα τελικα δε φταιει αυτο. Η πολλες φορες για να μη σε χρεωνει ο τεχνιτης για ψαξιμο της βλαβης, υπαρχη η λυση του: αλλαζουμε αυτο γιατι υπαρχουν υποψιες κ ενδείξεις αλλα οχι αποδείξεις κ βλεπουμε. Οταν φυσικα ειναι "οικονομικο" αυτο, σε συμφερει κ συμφωνεις σαν πελατης.

Ουτε κ λεω προς αποφυγη παρεξηγησεων οτι αλλαζουμε ολο το σπιτι η τ αυτοκινητο μεχρι να βρουμε τη λυση. Αυτο το κανουμε κ μονοι μας. Αν ειναι τετοιος τεχνιτης να γινει ζαχαροπλαατης να μην κραταει συνεργειο.

Διαβαζω συχνα για αναλογες περιπτωσεις κ τελικα αποδεικνυεται πως φταιει ο τεχνικος, η ο πελατης, η οτι η δεν καταλαβε καλα ο πελατης, ειτε φταιει ο τεχνιτης που δεν καταλαβε καλα ο πελατης, ειτε χιλια δυο.

Σαν να σου λεω χωρισε με τη γυναικα σου, αλλα δεν γνωριζω τι εχει συμβει. Και σχεδον ενας τεχνιτης που γνωριζει, επισκευαζει κ "παρακολουθει" το σπιτι σου, τη θερμανση σου, τα ηλεκτρολογικα σου, τ αυτοκινητο σου, την υγεια σου κτλ ειναι σχεδον σαν τη γυναικα σου. Χαριτολογοντας φυσικα... :-) Υπαρχει ενα ιστορικο εν πασει περιπτωσει.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Oι λεπτομέρειες τεχνικής φύσεως δε νομίζω πως θα προσφέρουν κάτι στη συζήτηση. Δεν αμφισβητώ την επάρκεια του συνεργείου ( το επισκέπτομαι επί 8 συναπτά έτη ) και τα λάθη ανθρώπινα, δε θύμωσα με τον μηχανικό, αλλά θα το εκτιμούσα εαν έπαιρναν όλο το λάθος τους πάνω τους.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
stergios

Με τη συζήτηση κ τη διαθεση ολα λυνονται. Αν οχι εχει κ αλλου...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mε τη συζήτηση και τη καλή διάθεση δε θα πάρω πίσω τα παραπάνω λεφτά που έδωσα Στέργιο και άρα όχι δε λύνονται όλα, και όταν μιλάμε για 50€ επιπλέον και το ολικό κόστος ξεπέρασε τα 360€ και βάλε, καταλαβαίνει κάποιος πως όταν μπαίνει Δεκέμβριος, μήνας γιορτής, με δώρα, με υποχρεώσεις,με τέλη κυκλοφορίας, κτλ κτλ τα μετράς όλα ένα-ένα. Τουλάχιστον σε μένα δε περισσεύουν.
Όταν έγραφα πως οι τεχνικές λεπτομέρειες δε νομίζω πως θα βοηθήσουν στη συζήτηση, δε το έκανα με απαξιωτικό και προσβλητικό ύφος. Το ίδιο ισχύει και για την παραπάνω παράγραφο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
stergios

Με συζητηση με τον τεχνικο εννοουσα σε περιπτωση που δεν ημουν σαφης. Επισης δεν εφερα αντιρρηση πως οι τεχνικες λεπτομέρειες δε θα βοηθησουν. Και δεν ειπα οτι σου περισσευουν Ηλια. Να με συγχωρεις. Επρεπε να γραψω στο θεμα "τι μας εκανε να χαμογελασουμε σημερα"...και το λεω χωρις ιχνος ειρωνιας! Λυθηκε κ η απορια μου για το off topic... Προφανως κ ειμαι εκτος, γιατι οταν ο αλλος εχει τον πονο του, τον αφηνεις στην ησυχια του. Καλο βραδυ απο μενα. :)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλό βράδυ Στέργιο, να είσαι καλά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Μη τσακωνεστε ρε αρχηγοι γιορτες έρχονται. Ηλια ξερω πως ειναι γιατι εχω ταξί και απο συνεργεια κλπ αλλο τι. Εχω να πω πως εχεις απόλυτο δικιο και το 50ρικο το θεωρώ κερατιατικο και φυσικα και φταιει ο μηχανικος και να το πάρει πάνω του,τα λεφτά δεν ειναι στραγαλια.

Εμενα με είχαν περιγελασει καποτε σε συνεργειο οταν το αμαξι στα 215000χλμ πλέον ηθελε βολαν,δισκο πλατο κλπ. Μου βγάζει λοιπον ενα κουστουμακι 1200 ευρώ τελικη τιμη. Και γυρίζει και λεει κοροιδευτικα, πω ηταν δυνατο αυτό ετσι? Δοσεις γίνονται λεω? Οχι μου λεει. Ψαχνομαι λοιπον και βρισκω τελικη τιμη 660 αυτο που ο άλλος το κοστολογουσε 1200.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”