Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Full Refund και την ξανασκεφτεσαι αργότερα μήπως βάλουν μυαλό και ίσως υπάρχουν καλές παρτίδες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Full refund Δημήτρη.
Δεν είναι μηχανή των 30 ευρώ.
Και σαν μεταχειρισμένη δεν θα καταφέρεις να την πουλήσεις ούτε 100€
Δεν συζητάμε ότι παίζει να χειροτερέψει και σε κανένα εξάμηνο να την κλαις...
Δοκίμασε από maggards, αλλά ενημέρωσε τον πρώτα, να την ελέγξει αν σε βόλεψε τόσο πολύ, ή πες στον connaught να σε ενημερώσει όταν έρθει καλή παρτίδα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Γιατρέ μου αν προβείς σε αγορά από αμερική και επειδή η αξία CIF(Cost-Insurance-Freight) εις την εν λόγω περίπτωση θα ξεπερνάει τα 150 € τούτο αυτομάτως σημαίνει ότι δεν θα πληρώσεις μόνο τον απαιτούμενο ΦΠΑ, ήτοι 24%, αλλά καλείσαι να πληρώσεις και τον αντίστοιχο ΔΑΣΜΟ(ανάλογα σε ποιά δασμολογική κλάση ανήκει το προϊόν). Επίσης, θα πληρώσεις και τέλη εκτελωνισμού ύψους αν δεν κάνω λάθος 25 αντί για 15 € λόγω του μεγάλου ύψους της τιμής. Όπως θα έχεις ήδη καταλάβει δεν συμφέρει ούτε για πλάκα από αμερική γενικά τρίτη χώρα για τέτοια ποσά. Άν ήμουνα στη θέση σου full refund και...άντε γεια...

Υ.Γ.: Είναι δυνατόν όλη η σειρά που έχει ο άγγλος να είναι ελαττωματική ;;; Συγγνώμη, αλλά τι σκ@@@ κάνουν στο quality control ;;; Επεικώς απαράδεκτα πράγματα....

@kikos7

@Tzimisce

Μιχάλη όταν είσαι από ΕΕ είναι ατελώς τα πακέτα, Κοινώς πληρώνεις μόνο το ΦΠΑ και τίποτε άλλο.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Δημήτρη, IMO πήγαινε στην λύση του full refund. Από την στιγμή που η κεφαλή βιδώνει μία φορά στις τέσσερις, κάθε φορά που θα πας να ξυριστείς με αυτή, θα σου σπάει τα νεύρα. Είναι πολλά τα λεφτά γιά να ανεχτείς τέτοιο ελάττωμα. :(

Μπορείς να ξαναδοκιμάσεις όταν θα έλθει το επόμενο batch στον Connaught, ελπίζοντας ότι οι Αμερικάνοι κατασκευαστές δεν θα κάνουν πάλι το ίδιο λάθος στο quality control.
Αγορά απευθείας από Maggard στο ποσό αυτό είναι τελωνειακά, άκρως επικίνδυνη, διότι αναγκαστικά θα πληρώσεις registered mail, που σημαίνει ότι το τελωνείο θα την ψάξει...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν την βλέπω όμως πουθενά αλλού.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Θα σου πρότεινα να πάρεις το full refund και να ξεχάσεις την rex για μερικούς μήνες. Όταν βγει καινούργια φουρνιά και θα την πάρει ο connaught προς το καλοκαίρι να την ξαναπαραγγείλεις. Ταυτόχρονα μίλα και με τον Matt razoremporium αν είναι ενήμεροι γι' αυτό το πρόβλημα στα threads μήπως και κοιτάζουν να το λύσουν. Μπορεί και να σου πει ότι η φουρνιά πχ O2 δεν θα εμφανίζει αυτό το πρόβλημα, θα έχει διορθωθεί ώστε να πάρεις αυτή. (αλήθεια η δική σου είναι Ν4;)
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάντως ο connaught φέρθηκε πολύ σωστά. Δε νομίζω ότι μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Όσον αφορά τη μηχανή θα έλεγα να ξεκαθαρίσεις για την επισκευή τι θα γίνει σε περίπτωση τελωνείου και αποφασίζεις ανάλογα.


Added in 30 minutes 44 seconds:
Πάντως αυτό που λέει ο greek shaver είναι νομίζω η καλύτερη λύση γιατί είναι και η πιο άμεση.

Σε κάθε περίπτωση όσο και ν' αγαπάμε το hobby μας μιλάμε για αντικείμενα. Δεν αξίζει να στεναχωριόμαστε γι' αυτά ούτε λεπτό, ειδικά αυτές τις μέρες.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

kikos7 έγραψε: 22 Δεκ 2018, 23:14 Τώρα κάνω κατάχρηση του νήματος... αλλά απάντησε ο connaughtshaving.
Λέει πως θα μου έστελνε καινούργια μηχανή, αλλά όσες έχει, εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα... :think:
Έτσι προτείνει ή να στείλω τη μηχανή και να μου κάνει full refund ή να την κρατήσω και μου επιστραφεί ένα 25% ως έκπτωση.
Η μηχανή ξυριστικά έχει σίγουρα ενδιαφέρον. Με τα 2 ξυρίσματα που έχω κάνει δεν μπορώ να πω ότι ήταν σκέτη απογοήτευση, οπότε να πάρω το refund.
Να το πάρω και να παραγγείλω από Maggard; Αν έρθει πάλι μηχανή με ελάττωμα ή σταματήσει τελωνείο; Μάλλον θα καταλήξω με μια προβληματική Ambassador που θα έχει κοστίσει μετά την έκπτωση 180κάτι ευρώ και θα πρέπει κάποια στιγμή να την στείλω Αμερική για επισκευή.
Ου μπλέξεις...
Δηλαδή (για να καταλάβω) ο συμπατριώτης μου εγγλεζολαμόγιος (Connaught) έχει στοκάρει μηχανές που ΓΝΩΡΙΖΕΙ πως έχουν ελάττωμα ... και συνεχίζει να τις πουλάει 216 λίρες μπας και τις σπρώξει ανώδυνα και όποιος πάρει χαμπάρι έχει καλώς ... αντί να πάρει τον Matt (Razor Emp) στο Αμέρικα και να του πει "Αδερφέ στις στέλνω όλες πίσω και περιμένω καινούργιες" ...

Επίσης υποτίθεται πως η Rex έχει lifetime warranty ... τι σκ@τ@ εγγύηση έχει τελικά όταν είναι κατασκευασμένη λάθος ;
Σε τι ακριβώς τελικά θα σου εγγυηθεί ; Μην τυχόν λιώσει το ατσάλι ;

Δηλαδή ... καλά δεν ντρέπονται λίγο ;
Διακόσια πενήντα ευρώ μηχανή με μηδέν καινοτομία (σε τελική ανάλυση ένα αντίγραφο της ζίμπς σε ατσάλι έκαναν , όχι μελέτη της Nasa) και τους έφυγαν τα σπειρώματα στις μετρήσεις και τολμάνε να τις σπρώξουν στην αγορά ; Αυτές οι μηχανές που δεν δένουν σωστά , με τον καιρό σε κάποια λύσε-δέσε θα χαλάσουν η τα πάσα , ή τα σπειρώματα, και τελικά θα καταλήξουν στο ντουλάπι (και εκεί επισης έχω απορία τι εγγύηση θα δώσει ο Αμερικάνος)

Δημήτρη ,στείλε τη πίσω τη μηχανή με συνοπτικές διαδικασίες (full tracking και insured με την υπηρεσία που θα σου υποδείξει ο Εγγλέζος) .... να τη δώσει σε κανένα σανοφάγο σαν του λόγου τους ... και όλα τα μεταφορικά και λοιπές χρεώσεις (και το πήγαινε και το έλα) να απαιτήσεις να τα συμπεριλάβει στο refund , αφού γνώριζε από πριν τι πουλούσε ...

άντε και συγχύστηκα Χριστουγεννιάτικα ... :hellas3

Added in 4 minutes 47 seconds:
FSword έγραψε: 23 Δεκ 2018, 12:44 Πάντως ο connaught φέρθηκε πολύ σωστά. Δε νομίζω ότι μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Όσον αφορά τη μηχανή θα έλεγα να ξεκαθαρίσεις για την επισκευή τι θα γίνει σε περίπτωση τελωνείου και αποφασίζεις ανάλογα.


Added in 30 minutes 44 seconds:
Πάντως αυτό που λέει ο greek shaver είναι νομίζω η καλύτερη λύση γιατί είναι και η πιο άμεση.

Σε κάθε περίπτωση όσο και ν' αγαπάμε το hobby μας μιλάμε για αντικείμενα. Δεν αξίζει να στεναχωριόμαστε γι' αυτά ούτε λεπτό, ειδικά αυτές τις μέρες.
κατά τη γνώμη μου - όχι δεν φέρθηκε καθόλου καλά , αφού γνωρίζει πως είναι ελαττωματικό το προϊόν και κάνει την πάπια και συνέχιζε να το πουλάει σαν premium .

Αγγλία δεν έχει δασμούς ακόμα - αλλά ακόμα και Usa να την έστελνε , δεν θα είχε δασμό αν ξεκαθάριζε με 2 έγγραφα πως είναι επιστροφή και εγγύηση .
:hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κατα καποιο τροπο - αυτο που συνεβη στον Δημητρη και η απαντηση που του εδωσε ο Connaught συνιστα σκανδαλο ισως μεγαλυτερο και απο αυτο του Απατεωνισκου. Δεν εχω ορεξη/κουραγιο να αρχισω να γραφω στα ξενογλωσσα φορα, αλλα θα τους αξιζε να μπουν καποια λουκετα σε οσους εμπλεκονται.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Αυτό δεν το σκέφτηκα όπως το λέτε! Όντως είναι τουλάχιστον ανεύθυνο να πουλάς εν γνώση σου μια μηχανή που έχει πρόβλημα. Αν αποδειχθεί (που δεν νομίζω να μπορεί να γίνει) ότι όντως ο Matt ήξερε γι' αυτό το θέμα και παρόλα αυτά την έστειλε Αγγλία για να μην μείνουν στο ράφι, τότε μήπως είναι σαν παροιμία μας "πες μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι";

Δημήτρη δεν ανοίγεις καλύτερα και ένα thread στο ATG; Θέλουν λίγο κράξιμο, γιορτινές μέρες ή όχι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”