Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αντρέα βρίσκουν και τα κάνουν. Ο ανηψιος της γυναίκας μου δούλεψε πέρσι όλη τη σαιζόν στη Κρήτη σε μαγαζί (εστιατόριο) που το έχει Ολλανδός. Δεν κόλλαγε ένσημα,πλήρωνε μήνα πάρα μήνα τους υπαλλήλους, και στις 10 παραγγελίας έκοβε απόδειξη τις 2 (και άλλα πολλά). Για πες μου εσύ που ζεις εκεί, θα τολμούσε να τα κάνει αυτά στην Ολλανδία???? Ο φόβος φυλάει τα έρημα τελικά και δεν είναι ότι οι άλλοι λαοί είναι άγγελοι και εμείς οι φτωχοδιάβολοι. Απλά ξέρει ότι εδώ τον παίρνει και βγάζει τον αληθινό του χαρακτήρα που εκεί στην χώρα του δεν θα το σκεφτόταν καν. Τώρα για τον Έλληνα στη Γερμανία δεν ξέρω αλλά σίγουρα είχε βρει τον τρόπο... Γιατί φαντάζομαι ότι αν έριχνε ένας σύρμα στις αρμόδιες αρχές μάλλον δεν θα έβλεπε άλλη μέρα το μαγαζί του.. (ή θα έβλεπε???)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11254 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα είναι ότι εκμεταλλευόμαστε τους δικούς μας ανθρώπους (και δεν λέω ότι είναι σωστό να εκμεταλλευόμαστε τους άλλους).
Σαν λαός που έχει περάσει αλλά και περνάει ακόμα διάφορα θα έπρεπε να στηρίζουμε ο ένας τον άλλο και όχι να πατάμε πάνω του...
Ο Ολλανδός αν μπορεί να γλιτώσει φράγκα είναι ικανός για τα πάντα... Είναι στην φιλοσοφία ζωής τους απ ότι έχω καταλάβει. Οπότε δεν με εκπλήσσει.
Βεβαίως αν κυριαρχεί η ανομία (όπως στην Ελλάδα) Πιάσ' το αυγό και κούρεφ' το...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Προτεσταντισμός και Εμποροφιλοσοφία.
Αποικιοκρατία ολέ...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Πάει συγγενής και αγοράζει από κατάστημα εμπορίας παιδικών υποδημάτων δωροεπιταγή 60€.
Πάμε χθες για αγορά υποδημάτων (είχε προσφορές) και επιλέγουμε ένα ζευγάρι.
- Πόσο κοστίζουν;
- Σήμερα 45€
- Ωραία! Έχω και μία δωροεπιταγή των 60€, είχαμε σκοπό να πάρουμε και κάποια παντοφλάκια ώστε να μη μείνει υπόλοιπο.
- Όχι, αν χρησιμοποιήσετε την δωροεπιταγή η τιμή είναι 67€.
- Γιατί;
Δεν αξίζει να γράψω τις γελοίες δικαιολογίες του. Τελικά τα πήραμε 60€ (όσο και η δωροεπιταγή) και τον ενημερώσαμε ότι δεν θα ξαναπάμε για αγορές.
(Δωροεπιταγή τύπου πιστωτικού και όχι από εξαργύρωση πόντων κλπ γιατί επέμενε ότι δεν ισχύουν δωροεπιταγές ημέρες προσφορών, αν και δεν το ανέγραφε πουθενά στη "δωροεπιταγή" του).
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5929 times
Ηλικία: 49

Η κουτοπονηριά και η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο... Δεν υπάρχει σωτηρία, δεν κατάντησε η χώρα εδώ που είναι τυχαία... και δυστυχώς αυτά τα άτομα ψηφίζουν...επιχειρηματίες κατά τα άλλα. Δώρο επιταγή ήταν για εσένα, όχι για αυτον. Αυτός πήρε ζεστό χρήμα, ευρώ, πως αποφασίζει να αλλάξει την αξία της (το κάνει έμμεσα αφού αυξάνει τις τιμές) ανάλογα την περίοδο που θέλεις εσύ να την εξαργυρώσεις; Κλέφτες που απλά ποντάρουν στο ότι για τέτοια μικροποσά δεν θα κινηθεί κανείς νομικά.
Τσατίστηκα και εγώ τώρα... :)
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7512 times
Ηλικία: 52

Με αυτές τις κουτοπονηριές κάποιοι έκαναν περιουσίες.
Πέρυσι αποφάσισα να βάλω τέντα-νάυλον στη μια βεράντα λόγω των ανέμων που τη μαστιγώνουν.
Επικοινωνώ με έναν τοπικό μπαγλαμά να έρθει να μετρήσει και να κανονίσουμε την τιμή. Ήρθε, μέτρησε κλπ και του τόνισα ότι θέλω να κατεβαίνει έως το δάπεδο της βεράντας. Επίσης του είπα ότι μετά από κάνα 6μηνο θα άλλαζα τις τέντες της άλλης βεράντας με σύγχρονη χωρίς βραχίωνα. Με λίγα λόγια του σφύριξα ότι αν κάνει καλή δουλειά θα ξανακονομήσει 3.000 ευρώ σε λίγους μήνες. Αμ δε. Στα πα_άρια του.
Μετά από 4 ημέρες έκανε την τοποθέτηση. Κατεβάζει την τέντα και τι να δω;;;;;;;;;; Έλειπε τουλάχιστον μισό μέτρο. Με ένα τσιγγέλι την μπλοκάρει στο κάγκελο, τεντώνει και μου λέει "Έτοιμος"!
Εγώ έχω μείνει άφωνος. Του εξηγώ ότι εγώ ήθελα η τέντα να κατεβαίνει μέχρι ΚΑΤΩ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ: Παντού έτσι τις βάζουμε.
ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ (εγώ): ΓΙατί δεν το είπες από την αρχή ώστε να μην αναλάβεις τη δουλειά;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ: Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.
ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ (εγώ): .............................................

Τελικά έφερε άλλη και δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω πόσο τσογλάνια είναι οι άνθρωποι που σχετίζονται με εργασίες γύρω από την οικοδομή.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Χαλαρα κυριοι ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Πρέπει να γράφω ώρα για τις μπαρούφες που πέταγε. Όμως πήρε και τη βοήθεια του κοινού...
Δε γίνομαι κατανοητός, εσύ Μαρία (υπάλληλος) το καταλαβαίνεις αυτό που λέω και η υπάλληλος που δεν κέρδισε το Τζόκερ την Κυριακή.....συμφώνησε. :D
Σε περνάνε για χαζό και έχουν και απίστευτο θράσος. Ο κύριος, "επιχειρηματίας" με 3 καταστήματα παρακαλώ και η συμπεριφορά αυτή ήταν σε σταθερούς πελάτες (2 παιδιά, 1 βαφτιστήρι και το δώρο από συγγενή με άλλο 1 παιδί).
Του είπα και αυτό με τη δωροεπιταγή, αν πάρω σήμερα μία 45€ αύριο θα γίνει 67€ η αξία της; Γιατί μου φάνηκε μετοχή και όχι δωροεπιταγή 8) .

Οικοδομή, αχ βαχ.
Μία κοτσάνα θα που θα κάνει κάποιος μπορεί να σε παιδεύει μια ζωή.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ένας από τους λόγους που δεν αλλάζει κάποιος 'μάστορα' αν μείνει ικανοποιημένος είναι κι αυτός. Έχω τον ίδιο τεντά, υδραυλικό και αλουμινά χρόονια, σε μια σχέση που από επαγγελματική έχει γίνει στο περίπου φιλική. ( Προσθέτω και εγκαταστάτη συναγερμού-συστημάτων ασφαλείας ).
Πάντα μου δείχνουν πως πρώτα σέβονται εμένα, τη δουλειά τους και στο τέλος όλα τα υπόλοιπα.
Στο θέμα των αγορών προσπαθώ να κινούμαι τοπικά αν γίνεται για να κερδίζω 'πόντους αποστάσεως' .. "γείτονας", "γνώριμος", "μεγαλωμένος στην ίδια συνοικία", "τα παιδιά μας στο ίδιο σχολείο" κτλ. Τη κουτοπονηριά όμως δε τη παλεύει κανένας.

ΥΓ Όποιος τυχόν ποτέ θελήσει κάποιον από τους παραπάνω ( ποτέ δε ξέρεις ) ας μου στείλει pm ή ας τηλεφωνήσει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

O πατέρας μου ήταν οικοδόμος.
Το συνεργείο όπου δούλευε ήταν δακτυλοδεικτούμενο γιατί ο Αρχιμάστορας, παρότι ιδιαίτερος χαρακτήρας, ήταν σπαθί στις συμφωνίες του και την μαστοριά του. Και φυσικά δεν έμπλεξε ποτέ με (κατά το 85% καρτάλια) εργολάβους.

Δυστυχώς στο σπίτι που χτίστηκε για τον αδελφό μου, παρότι πληρώθηκαν αδρά οι καλύτεροι μάστορες, τα κάναν μαντάρα σε σοβάδες, πλακάκια, πόρτες και κάγκελα...
Αφήστε που το κοστολόγιο βγήκε χρυσάφι...

Ακούω μάστορας (ιδιαίτερα οικοδομής) και μου έρχεται εμετός.

Εαν δε, μια προσφορά που θα ζητήσω για οτιδήποτε, συνδυαστεί με την φράση " για σένα .......... φιλική τιμή" κτλ, λέω ευχαριστώ, κάνω μεταβολή και δεν με ξαναβλέπουν ποτέ...

Επίσης με πολύ γνωστό, φίλο, γείτονα και συγγενή, αποφεύγω να κάνω οποιαδήποτε συναλλαγή. Την πάτησα και ξέρω. :D

Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις τεχνιτών, αλλά για να τους βρεις...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”