Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Σκηνικό 1

Πάω το αυτοκίνητο για λάστιχα και προγραμματισμένο σέρβις (το αμάξι 24 χιλ. χλμ έχει απλά είπα να το κάνω γιατί παίζει και ο χρόνος - ότι σε βρει πρώτα ) ... πληρώνω 1470 ευρώ παίρνω το αμάξι και φεύγω , στο δρόμο το ανέβασα μια ΑΟ και ανάβει μια φορά το check engine , σταματάω παίρνω τηλ το συνεργείο , μιλάμε και γυρίζω τα αμάξι πίσω , το κοιτάνε
"όλα οκ " μου λέει ο μηχανικός
"σίγουρα ; " του λέω εγώ , "ναι μην ανησυχείς " αυτό έγινε την προηγούμενη Πέμπτη , μετά το αμάξι το έβαλα στο γκαράζ και δεν κουνήθηκε .

Καθαρή Δευτέρα πάω να πάρω τον πατέρα μου από το πατρικό μου και στο δρόμο (απόσταση 5 χλμ) ανάβει check engine και μπαίνει σε safety mode, φτάνω στο πατρικό μου τελικά και βρίσκω τον πατέρα μου στο πάτωμα του μπάνιου - πήγε να ξυριστεί ο φουκαράς αλλά έχει πάθει αποκόλληση στο μάτι και δεν έβλεπε , ζαλίστηκε και πάρτον κάτω ...

Ευτυχώς ήταν καλά και ήθελα να τον πάω για σίγουρα νοσοκομείο , ε μπαίνουμε στο αμάξι - κόκκαλο δεν άναβε καν ... το παράτησα εκεί και πήραμε ταξί - όλα καλά ευτυχώς ...
Χτές πρόλαβα και το έστειλα με την οδική - είχαν αμελήσει να κουμπώσουν καλά μια φύσα και βραχυκύκλωσε καίγοντας και ένα main bus που τώρα περιμένουμε ανταλλακτικό ... :hb

Ο αρχιμηχανικός στο τηλέφωνο που με πήρε είχε ένα ύφος σαν να τον έκλεβα "συμβαίνουν λέει αυτά"

... ναι αλλά άμα πάθαινε κάτι ο πατέρας μου αν έμενα στο δρόμο με το αμάξι θα σου έλεγα εγώ ... ευτυχώς που δεν πήρε καν στο σπίτι από κάτω.


Σκηνικό 2 (σήμερα)

Έχω 2 τηλέφωνα στην ίδια εταιρία (ένα στο πατρικό , και ένα στο σπίτι ) εδώ και 5 χρόνια... η μία γραμμή μάλιστα είναι vdsl 50Mbps ...

στο πατρικό θέλω να βγάλω το πακέτο της tv και να βάλω δωρεάν κινητά , μου δίνει μια τιμή η υπάλληλος ψηλότερη από πριν =o μου λέει πρέπει να ανανεώσω το συμβόλαιο ...
λέω οκ για να κάνω ανανέωση συμβολαίου και τελικά πόσο βγαίνει ; μου δίνει τιμή ψηλή - ακριβότερα από πολλές εταιρίες
το ψάχνω και βρίσκω σούπερ τιμή σε άλλο πάροχο και κάνω αίτηση για αλλαγή .
σήμερα λοιπόν που υπέγραψα το συμβόλαιο με καλούν απο την εταιρία και με ρωτάνε αν έχω κάποιο πρόβλημα που θέλω να φύγω και είμαι πολύ παλιός και καλός πελάτης κλπ κλπ

"όχι δεν είχα κανένα πρόβλημα τεχνικής φύσεως, απλά σας ζήτησα μια καλύτερη τιμή σε συμβόλαιο και μου δώσατε . Ε η εταιρία που πάω τώρα μου κάνει τη ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ και με περισσότερες υπηρεσίες ... "

και μου απαντάει το απίστευτο " θα σας κάνουμε και εμείς την ίδια τιμή "

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑ;; λέω "έχω υπογράψει με το νέο πάροχο" και μου απαντάει μπορείτε να το αθετήσετε ...

εντάξει άντε γεια ,




Σκηνικό 3 (πάλι σήμερα) και εδώ θέλω τη βοήθειά σας

Θέλω να φτιάξω ένα ξυριστικό setup για το βαφτισιμιό μου , ψάχνω και για balm βρίσκω ένα ωραίο σετ άρωμα και balm ,το έχω και εγώ και είναι νεανικό και μου αρέσει ....

ψάχνω στο internet βρίσκω μαζί το σετ asb και άρωμα τιμή προσφοράς 14 ευρώ σε φαρμακείο λέω οκ , πάω στο φαρμακείο σήμερα και ψωνίζω και άλλα πράγματα , πληρώνω με κάρτα και φεύγω ...

κάποια στιγμή που πήγα γραφείο κοιτάω την απόδειξη και με είχαν χρεώσει 19,90 για το σετ . Παίρνω στο φαρμακείο και ρωτάω τι έγινε .

ο υπάλληλος κόλλησε λίγο στην αρχή και τα ψιλομάσαγε - πάντως ήταν ευγενικός και ζήτησε συγνώμη , και να περνούσα από το κατάστημα μετά για να κάναμε αντιλογισμό (η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο)

μετά από μια ώρα με παίρνουν τηλ και μου λένε

"ξέρετε η τιμή είναι άλλη στο site και άλλη στο κατάστημα "

απαντώ : " οκ δεκτό και κατανοητό αλλά δεν το αναγράφετε πουθενά αυτό , συνήθως στα site αναγράφετε τιμή στο κατάστημα ΤΟΣΟ και τιμή αγοράς μέσω web ΤΟΣΟ "

"είναι πρακτική που εφαρμόζουν πολλά φαρμακεία " μου απαντά ο υπάλληλος

λέω "κυριέ μου δεν ξέρω αν το κάνουν πολλά φαρμακεία η άλλα καταστήματα , απλά το να ΜΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΡΗΤΑ ότι άλλη τιμή έχει στο site και άλλη θα πάρεις στο κατάστημα είναι ΠΕΡΙΕΡΓΟ"

"πολλοί πελάτες μας έρχονται και αναφέρουν ότι το βρήκαν τόσο στο site και εμείς τους κάνουμε επιτόπου αυτή την τιμή " =o

"για να είμαστε και εμείς οκ λοιπόν , πρέπει να μπείτε στο site να κάνετε την παραγγελία ακριβώς όπως τα πράγματα που πήρατε και μετά ελάτε από το κατάστημα να σας δώσουμε την διαφορά σε κάποιο άλλο καλλυντικό " >:{

τες πα επειδή είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι με την πολιτική (που και καλά) έχει το κατάστημα του λέω "χαρισμά σας τα 6 ευρώ και δεν πήρα για αυτό απλά προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε. Συγνώμη που σας ταλαιπώρησα και καλό σας βράδυ"

θέλω λοιπόν μια χάρη

Να πάει από εβδομάδα κάποιος από εδώ στο φαρμακείο και να ψωνίσει (χωρίς να αναφέρει ότι είδε στο site την τάδε τιμή) ένα από τα σετ που θα του πω . Φυσικά το σετ θα το πληρώσω εγώ και όποιος πάει θα το πάρει δώρο σπίτι του .

Απλά έχω περιέργεια δω τι τιμή θα το πάρει .

όποιος θέλει και μπορεί επικοινωνεί μαζί μου . Το κατάστημα είναι περιοχή Ηλιούπολης

Σόρρυ που έγραψα τέτοιο κατεβατό γκρίνιας αλλά θα έσκαγα ήρθε κερασάκι και το σημερινό και μου χάλασε το ζεν τελείως.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πωπω Ακη θα το διαβάσω αναλυτικά το βράδυ το κατεβατο γιατί σίγουρα έχω να σχολιάσω πράματα! Ειδικά για το 1500ρι που έδωσες!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν χρειαζεται να τεσταρεις - αυτο κανουν παντα. Η εκπτωση ισχυει για ιντερνετικη αγορα. Η λυση ειναι αυτη που σου ειπε - παραγγελνεις απο το ιντερνετ και επιλεγεις τροπο αποστολης "Παραλαβη απο το καταστημα". Περνας απο εκει και πληρωνεις στην τιμη του ιντερνετ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αυτό που λέει ο herco..

Παραγγελία ον λαιν και παραλαβη από το ταμειο.

Επίσης τσέκαρε και το farmakopoio στο παγκρατι. Ωραία πραγματάκια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Αν ισχύει όπως το λέτε θα πάω αύριο από εκεί και θα τους ζητήσω συγνώμη , νόμιζα πως έπρεπε να υπάρχει κάπου στο site αυτή η λεπτομέρεια ... mea culpa

[mention]Randyman[/mention] στην τιμή αλλάχτηκαν και ελαστικά και αναρτήσεις γι' αυτό και πήγε τόσο ψηλά ακριβά (λάστιχα 245/45 R18)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Άκη, εγώ θα πω μόνο το γνωστόν " Ελλας το μεγαλείο σου"!Εχεις δίκιο σ' όλες τις περιπτώσεις κατά τη γνώμη μου. Και να με συγχωρείτε, αλλά έπρεπε το φαρμακείο στο site του να αναφέρει ρητά ότι η τιμή web διαφέρει απ' αυτή του φυσικού καταστήματός.Δεν υπάρχει ούτε "εννοείται " ούτε "συνηθίζεται".Και πήγαινε πάρε τη χρηματική διαφορά πίσω με όποιο τρόπο γίνεται.Να μην τους τα χαρίσεις.
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι εγώ θα συμφωνήσω πως πρέπει να αναφέρεται οτι η τιμή "τόσο" είναι για online παραγγελιές
και στο φυσικό κατάστημα ισχύουν άλλες τιμές.
Όπως το αναφέρουν πχ ο Κωτσόβολος, το Πλαίσιο και άλλα μαγαζιά.

Α, ας πώ κι εγώ τον πόνο μου και την τσαντίλα μου.
Μου μπλόκαρε η Εφορία λογαριασμούς, ΟΚ όχι αυτό δεν με τσάντισε, το περίμενα, όχι τόσο σύντομα βέβαια,
στους 2 μήνες καθυστέρηση, αλλά η μία από τις τράπεζες, που από την Τρίτη δέν έχει ξεκαθαρίσει πόσα δεσμεύει (Κοινός λογ/σμός)
να τα δώσει στο Τάξις, πού τα δίνει ξερωγώ, και να πάρω τα υπόλοιπα. Κι έχω μείνει με 9 ευρώ στην τσέπη...
Τόσο δύσκολο είναι; Ολα με κουμπακια γίνονται πιά. Λές και θα πάρουν μολύβι και τεφτέρι να λύσουν εξίσωση 4ου βαθμού
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Επρεπε να το γράφει ότι οι τιμές διαφέρουν.
Μια ωραία αναφορά στο synigoroskatanaloti.gr ή στο kepka.org για να κοπούν οι κουτοπονηριές απο μερικούς 'επαγγελματίες'.
-----
Νώντα υπομονή και ψυχική δύναμη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

[mention]Vavous[/mention] Ανδρέα και εγώ το ίδιο νόμιζα και διόρθωσε με αν έχει αλλάξει κάτι στην αγορανομική νομοθεσία... βάσει αγορανομικών διατάξεων πρέπει να αναγράφει και τις 2 τιμές , και μάλιστα το ανέφερα στον υπάλληλο που μίλησα στο τηλέφωνο αλλά ... χαλκός ηχών ...

Δεν πρόκειται να κινηθώ νομικά πάντως , δεν έχω διάθεση να κάνω ζημιά σε μια επιχείρηση λόγω αβλεψίας ενός υπαλλήλου ...

[mention]Νώντας[/mention] Υπομονή ... δυστυχώς με το κράτος ου μπλέξει κανείς
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Είναι παράνομο. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο. Είναι αντίστοιχο με το 'άλλη τιμή στο ράφι, άλλη στο ταμείο'.

Μια απλή αναφορά, δηλαδή γνωστοποίηση, στους φορείς προστασίας των καταναλωτών δεν συνιστά κίνηση νομικών διαδικασιών όπως την φαντάζεσαι Άκη. Οι φορείς αυτοί ενεργούν αυτεπάγγελτα.

Δεν νομίζω επίσης ότι από αβλεψία του συγκεκριμένου υπαλλήλου δεν αναγράφεται στο site ότι οι τιμές διαφέρουν στο κατάστημα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”