Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μεταφερθηκαν τα σχετικα με το δραμα των Κινεζοεισαγωγεων στο καταλληλο thread ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Αφού μας έριξαν τον Κορωνοϊό, μας κρατάνε φυλακισμένους και στέρησαν τις ελευθερίες και το εισόδημά μας, κάποιοι πείραξαν και τον καιρό Απριλιάτικα για να μας αποτελειώσουν.
Άμα δείτε και κανα σύννεφο ακρίδων σύντομα, θα πιστέψετε.

Εικόνα


:d
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ΚΤΕΛ Φθιώτιδας (χάλασε το αυτοκίνητο καλοκαιριατικα). >:{
60 άτομα/οι μισοί με μάσκες.
Παίρνεις την τροχαία ή δεν την παίρνεις? :angry-banghead:
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Όπως προ ολίγων ημερών είχα "παραδεχτεί" το Sportime για το εξώφυλλό του με αφορμή την δολοφονία του 1ου (και καλύτερου μέχρι και σήμερα, με τον Βενιζέλο να έπεται, πάντα προσωπική μου άποψη) κυβερνήτη μας Καποδίστρια, έτσι πρέπει και τώρα να μοιραστώ μαζί σας την απέχθειά μου απέναντι στο σημερινό.

Δεν είμαι Θεσσαλονικιός, δεν είμαι ΠΑΟΚτζής αλλά είμαι Έλληνας και τέτοια εξώφυλλα με προσβάλλουν.

Κατά τα άλλα οι αντικειμενικοί και "κύριοι" - που πάντα υποστηρίζουν πως είναι - δημοσιογράφοι δεν προκαλούν ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η πολιτική συζήτηση απαγορεύεται στο φορουμ. Δεν ξέρω αν η κατρακύλα της παιδείας εμπεριέχει πολιτική χροιά, που σαφώς και εμπεριέχει αλλά αυτό θα το γράψω, να το βγάλω κι ας πέσει στα σκουπίδια.
Σήμερα Τρίτη 6 Οκτωβρίου κάναμε το πρώτο μάθημα για την πρώτη γυμνασίου. 1 ώρα πληροφορική. Διαδικτυακά, τηλεκπαίδευση και έτσι. Η διδακτέα ύλη θα αναπληρωθεί να μην έχουμε καμια αμφιβολία. Σωθήκαμε ! Στο διπλανό σχολείο τα παιδιά δεν κάνουν κατάληψη. Είναι πάνω από 25 στη τάξη. Μεθαύριο γράφουν το πρώτο τεστ στην Οδύσσεια, εμείς δεν έχουμε ανοίξει βιβλίο. Πέρυσι από τις 18 ενότητες και χωρίς καταλήψεις μέχρι τον Μάρτιο είχαν φτάσει στην 4η. Θέλω να γράψω τόσα πολλά, ώρες ώρες με χιούμορ γιατί να τελικά που το πτυσσόμενο τραπεζάκι που είχαμε στην αποθήκη βόλεψε και άλλες με οργή και θυμό γιατί στίβω το κεφάλι μου να βρω επιπλέον 100€ το μήνα για να τον ξεκινήσω φροντιστήριο στα φιλολογικά, να κάνει έστω 8 ώρες το μήνα, να μη πω γ.. τη φτώχια μου που δεν τα έγραψα σε ιδιωτικό, πως δεν προσπάθησα.
Δεν έχω σκοπό ή λόγο να αντιπαρατεθώ με κανέναν και γι'αυτό σας παρακαλώ εαν θεωρείται πως καλώς παραμένουν υπο κατάληψη τα σχολεία να το γράψετε στα "μικρά πράγματα της ημέρας που μας κάνανε να χαμογελάσουμε".

Να διαβάσετε αν θέλετε τα εξαιρετικά κείμενα του κ.Δημήτρη Τριάντου «Μόνο να γράφεις τ’ όνομά σου κι εκείνο το’ μαθες μισό» και όχι μόνο, και το κείμενο του κ.Θεόδωρου Πελαντάκη για μερικές πικρές αλήθειες.

Αύριο αν το σχολείο τελεί ακόμα υπο κατάληψη θα γίνει 1 ώρα μάθημα. Μαθηματικά.

ΥΓ. Διάβασα πως τα σχολεία υπο κατάληψη έπεσαν στα 200 και οι αρμόδιοι πιστεύουν πως το κίνημα θα ατονήσει. Σταυρώνουμε τα δάχτυλά μας δηλαδή και προσευχόμαστε για το καλύτερο. Τί άλλο μπορείς να κάνεις εξάλλου ; Μα να δεις που σε λίγο θα μας πουν και τυχερούς !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Αδερφέ, καταλαβαίνω την ανησυχία, που έχεις ως γονιός. Έχω σχέση με την εκπαίδευση, ως πτυχιούχος φιλόλογος, που κάνω μάθημα σε παιδιά, έχω master στη Νεοελληνική Φιλολογία στα 26, και δεν θα διοριστώ ποτέ. Δύο ρητορικές ερωτήσεις θα σου κάνω για να σε βοηθήσω να καταλάβεις καλύτερα τι συμβαίνει.

1)Πώς γίνεται 9 άτομα με μάσκα στην πλατεία να είναι παράνομα και κίνδυνος για την δημόσια υγεία (είναι όντως αν με ρωτάς), και 25 παιδιά με μάσκα σε μια κλειστή αίθουσα (και μικρή, είναι σχεδιασμένες για λιγότερους) να είναι οκ;

2) Γιατί στην τριτοβάθμια υπάρχει τηλεκπαίδευση, και στην δευτεροβάθμια πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία, και δεν αρκεί;

Η έμμεση απάντηση είναι απλή. Τα σχολεία ανοίξανε όπως - όπως, για να είναι ένα daycare για τους εργαζόμενους γονείς, και τίποτε άλλο. Το πρόβλημα είναι ότι προσπαθήθηκε να γίνει με μηδενικό κόστος, και έτσι έχουμε αυτές τις τραγελαφικές καταστάσεις. Θα μου πεις, αυτό που σου λέω δεν λύνει το πρόβλημά σου με το παιδί σου, που είναι όντως φλέγον. Θα σου πω, ότι δυστυχώς όταν γίνονται πιέσεις για αλλαγή σε μία κοινωνία, πρέπει να σπάσουν και αυγά.

Υγ: Δύο πράγματα: Πιστεύω ότι αυτή δεν είναι η πολιτική συζήτηση, που δημιουργεί πρόβλημα σε ένα φόρουμ. Όχι μόνο γιατί είναι πολιτισμένη, αλλά περισσότερο γιατί αφορά ένα κοινωνικό ζήτημα, και όχι εκλογές, υποσχέσεις για λύσεις νυν προηγούμενων ή επόμενων. Δεύτερον, έγραψα παρά την παράκλησή σου, γιατί δεν πιστεύω ότι τα σχολεία πρέπει να παραμείνουν υπό κατάληψη. Πρέπει άμεσα να δημιουργηθούν αξιοπρεπείς συνθήκες για μάθηση εν μέσω πανδημίας, που τώρα δεν υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Κύριοι, δε νομίζω διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω, κι εμείς έχουμε παιδιά σε δημόσια σχολεία.
Ωστόσο, θα παρακαλέσω να μη δοθεί συνέχεια στην κουβέντα που εμφανώς δεν άπτεται της θεματικής του φόρουμ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Θα κάνω κατάχρηση της χρυσής καρδιάς του Διαφθορέα και θα πω κάτι για τα παραπάνω σχόλια περί δημόσιας παιδείας.
Κύριοι, γιατί απορείτε και αγανακτείτε;
Ζείτε στη χώρα, στη Βουλή της οποίας, υπήρξε ερώτηση βουλευτίνας γιατί σταμάτησαν τη Δάφνη Μπ. από την παρουσίαση της EUROVISION.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Στυγνός συναισθηματικός εκβιασμός. Τώρα, πώς η χρυσή καρδιά να σας διαγράψει τα off topic ;
Απλά μην ξεφύγουμε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
soulg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2020, 00:52
3
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη Αττική
Has thanked: 295 times
Been thanked: 1798 times

Βάλανε σήμερα καινούργιο παγκάκι σε ποδηλατόδρομο-παρκάκι. Το παγκάκι (αναγκαίο και χρήσιμο) μπήκε σε κατηφορίτσα με την κλήση της κατηφόρας πραγματικά με κλήση λίγο λιγότερη από \ (slash bar). Άχρηστο αν δεν δεθείς με σχοινιά ορειβασίας! Μάλλον κλίση για τα νερά δώσανε;!
Παγκάκι να υπάρχει και όλα τ' άλλα details!
😡🤬
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”