Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και καλά κάνεις ... ο κάθε άσχετος (ή εμπλεκόμενος) θα σου γράφει μακακίες. .. δυστυχώς έτσι είναι τα social media, ο Ουμπέρτο Έκο είχε πει " Οι ιστότοποι κοινωνικής δικτύωσης έδωσαν το δικαίωμα να μιλάνε λεγεώνες ηλιθίων που άλλοτε δεν μίλαγαν παρά μόνο σε μπαρ, αφού είχαν πιει κανένα ποτήρι κρασί, χωρίς να βλάπτουν την κοινότητα. Τους αναγκάζαμε αμέσως να σωπάσουν, αλλά σήμερα έχουν το ίδιο δικαίωμα λόγου με ένα βραβείο Νόμπελ. Είναι η εισβολή των ηλιθίων !!! "
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πώς βάζεις στη θέση του τροχονόμο που επιδεικτικά σε αγνοεί και μετά έχει και το θράσος να σου υποδείξει να σβήσεις τη σειρήνα ; Εκτός φυσικά από το να τον πείς ηλίθιο. Οι 9 στους 10 εννοείται πως δε συμπεριφέρονται έτσι. Άλλη μια φορά μου είχε ξανατύχει στο ίδιο σημείο ( Μεσογείων & Κατεχάκη ), προσπαθούσα να φτάσω βαρύ τροχαίο στο κρατικό Αθηνών και δε μ' άφηνε ο μπινές. Εκείνος είχε ακούσει πολλά τότε.. πάρα πολλά !!
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Καλά,σοβαρά μιλάς τώρα Ηλία;
Και έπρεπε να πάρεις την άδειά του;Φεύγεις και όταν τελειώσει η διακομιδή τον ψάχνεις,του κάνεις μήνυση
υπηρεσιακώς και τρέχει και δεν φτάνει.
Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που διάβασα...
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

E δε γινόταν να φύγω Διονύση. Είχε μπλοκάρει το ρεύμα πορείας μου και είχε δώσει προτεραιότητα στο κάθετο. Αυτό και στις 2 περιπτώσεις. Και στις 2 περιπτώσεις είχα αυτοκίνητα μπροστά μου ακινητοποιημένα από τις εντολές τους. Αν είχα ελεύθερη δίοδο σιγά μη τον ρωτούσα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Τι άλλο θα διαβάσουμε.....
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

paratairosexthros έγραψε: 08 Φεβ 2018, 18:55 Καλά,σοβαρά μιλάς τώρα Ηλία;
Και έπρεπε να πάρεις την άδειά του;Φεύγεις και όταν τελειώσει η διακομιδή τον ψάχνεις,του κάνεις μήνυση
υπηρεσιακώς και τρέχει και δεν φτάνει.
Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που διάβασα...
Χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο του }:) ΚΟΚ Άρθρο 44 παρ. 2 τελευταία πρόταση.
Βέβαια έχουμε και Π.Κ. Άρθρο 307, απλά ο Ηλίας που ήταν μπλοκαρισμένος δεν μπορούσε να ξεκολλήσει και να φύγει καλυμμένος από αυτό έναντι του ΚΟΚ.
Ο νομοθέτης έχει δείξει πιο έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, η παράβαση του ΚΟΚ 150€ ενώ του Π.Κ. 1 χρόνο φυλάκιση.
Ελπίζω να ερμηνεύω σωστά [mention]Vavous[/mention]
Καταλήγω ότι αν αντί πανελλαδικών, ΑΣΕΠ, εκλογών, κλπ είχαμε ένα και μόνο IQ τεστ, θα είχαμε γλιτώσει από πολλά δεινά!
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7512 times
Ηλικία: 52

Καλημέρα Κύριοι.
Κάθε μέρα πείθομαι πως η Ελλάδα δεν είναι τυχαία ο απόπατος της Ευρώπης και της ευρύτερης περιοχής.

Το πρωί ήμουν στο μετρό πηγαίνοντας στη δουλειά. Στεκόμουν στην πόρτα του βαγονιού στριμωγμένος με πολλά πιτσιρίκια που πηγαίνουν στο σχολείο τους (πρέπει να πήγαιναν 1η ή 2η τάξη Γυμνασίου, σίγουρα όχι Λύκειο). Σε μια στάση προσπαθεί ένα ζευγάρι της ηλικίας μου (40-45) να εισέλθει και από το πολύ σπρώξιμο εκτοξεύουν ένα κοριτσάκι έξω από το βαγόνι!!! Οι πόρτες έκλεισαν πριν προλάβω να αντιδράσω και να πετάξω έξω με κλωτσιές το ζεύγος των ηλιθίων. Όταν τους απευθύνθηκα ευγενικά λέγοντας ότι είναι απαράδεκτο και ανάγωγο αυτό που έκαναν άρχισαν να λένε κάτι εξυπνακίστηκες βλακείες τύπου "δεν σπρώξαμε κανέναν", "δεν το καταλάβαμε", "το κοριτσάκι βγήκε οικειοθελώς" (!), "γιατί δεν κράτησες την πόρτα να ξαναμπεί γιατί εμείς δεν ξέρουμε πως ανοίγει"!!! Έμεινα ΜΑΛΑΚΑΣ να τους κοιτάω και να αναρωτιέμαι αν αυτοί οι ηλίθιοι έχουν παιδιά, αν ψηφίζουν, αν έχουν νευρώνες στον εγκέφαλο ή είναι και αυτός, από γενετική ανωμαλία, όργανο του απεκκριτικού τους συστήματος κλπ. Κατέληξα στο τελευταίο όταν στην επόμενη στάση κατέβηκα και μου εύχονταν ειρωνικά "καλή σας ημέρα κύριε, να περάσετε καλά!". Αντί να το βουλώσουν και να σκύψουν το κεφάλι, κελαηδούσαν σαν την πουτάνα που έκανε πρωινό σεφτέ.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27334 times
Been thanked: 38851 times
Ηλικία: 54

nik16v έγραψε: 14 Φεβ 2018, 15:33
paratairosexthros έγραψε: 08 Φεβ 2018, 18:55 Καλά,σοβαρά μιλάς τώρα Ηλία;
Και έπρεπε να πάρεις την άδειά του;Φεύγεις και όταν τελειώσει η διακομιδή τον ψάχνεις,του κάνεις μήνυση
υπηρεσιακώς και τρέχει και δεν φτάνει.
Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που διάβασα...
Χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο του }:) ΚΟΚ Άρθρο 44 παρ. 2 τελευταία πρόταση.
Βέβαια έχουμε και Π.Κ. Άρθρο 307, απλά ο Ηλίας που ήταν μπλοκαρισμένος δεν μπορούσε να ξεκολλήσει και να φύγει καλυμμένος από αυτό έναντι του ΚΟΚ.
Ο νομοθέτης έχει δείξει πιο έχει μεγαλύτερη βαρύτητα, η παράβαση του ΚΟΚ 150€ ενώ του Π.Κ. 1 χρόνο φυλάκιση.
Ελπίζω να ερμηνεύω σωστά @Vavous
Καταλήγω ότι αν αντί πανελλαδικών, ΑΣΕΠ, εκλογών, κλπ είχαμε ένα και μόνο IQ τεστ, θα είχαμε γλιτώσει από πολλά δεινά!
Νίκο έχει καποια (νομική) λογική η σκέψη σου. Περαιτέρω, δεν σχολιάζω επαγγελματικά ζητήματα εντός του φόρουμ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2017, 18:29
6
Been thanked: 4 times

Dr.Takero έγραψε: 15 Φεβ 2018, 07:57 Καλημέρα Κύριοι.
Κάθε μέρα πείθομαι πως η Ελλάδα δεν είναι τυχαία ο απόπατος της Ευρώπης και της ευρύτερης περιοχής.

Το πρωί ήμουν στο μετρό πηγαίνοντας στη δουλειά. Στεκόμουν στην πόρτα του βαγονιού στριμωγμένος με πολλά πιτσιρίκια που πηγαίνουν στο σχολείο τους (πρέπει να πήγαιναν 1η ή 2η τάξη Γυμνασίου, σίγουρα όχι Λύκειο). Σε μια στάση προσπαθεί ένα ζευγάρι της ηλικίας μου (40-45) να εισέλθει και από το πολύ σπρώξιμο εκτοξεύουν ένα κοριτσάκι έξω από το βαγόνι!!! Οι πόρτες έκλεισαν πριν προλάβω να αντιδράσω και να πετάξω έξω με κλωτσιές το ζεύγος των ηλιθίων. Όταν τους απευθύνθηκα ευγενικά λέγοντας ότι είναι απαράδεκτο και ανάγωγο αυτό που έκαναν άρχισαν να λένε κάτι εξυπνακίστηκες βλακείες τύπου "δεν σπρώξαμε κανέναν", "δεν το καταλάβαμε", "το κοριτσάκι βγήκε οικειοθελώς" (!), "γιατί δεν κράτησες την πόρτα να ξαναμπεί γιατί εμείς δεν ξέρουμε πως ανοίγει"!!! Έμεινα ΜΑΛΑΚΑΣ να τους κοιτάω και να αναρωτιέμαι αν αυτοί οι ηλίθιοι έχουν παιδιά, αν ψηφίζουν, αν έχουν νευρώνες στον εγκέφαλο ή είναι και αυτός, από γενετική ανωμαλία, όργανο του απεκκριτικού τους συστήματος κλπ. Κατέληξα στο τελευταίο όταν στην επόμενη στάση κατέβηκα και μου εύχονταν ειρωνικά "καλή σας ημέρα κύριε, να περάσετε καλά!". Αντί να το βουλώσουν και να σκύψουν το κεφάλι, κελαηδούσαν σαν την πουτάνα που έκανε πρωινό σεφτέ.
Γενικα τα ΜΜΜ ειναι ξεκαθαρα η εικονα της κοινωνιας μας....Απο την βρωμια που εμεις οι ιδιοι προκαλουμε στον χωρο,απο τη παντελη ελλειψη παιδειας,απο την ελλειψη συνειδησης οταν αφηνεις ηλικιωμενους/εγκυες/μωρα ορθια για να απλωσεις τα ποδια σου οσο γινεται..Τι να λεμε τωρα.Σαν φοιτητης τα χρησιμοποιουσα παρα πολυ ωσπου πραγματικα σιχαθηκα αυτες τις εικονες
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τα εχω κοψει κι εγω οσο μπορω τα ΜΜΜ, πλεον μονο αμαξι και ποδια. Τον τελευταιο καιρο γυριζω απο την σχολη μου στο σπιτι με τα ποδια, μου παιρνει περιπου 1 ωρα κι ενα τεταρτο αλλα και καλο μου κανει και δεν χρειαζεται να μυριζω την μασχαλη του διπλα ή να ακουω τις θειες να μιλανε στο τηλεφωνο στην διαπασων.

Μακαρι να ειμασταν χωρα με παιδεια....
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”