Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ευχαριστώ Ηρακλή. Είμαστε όλοι πολύ προβληματισμένοι, αλλά ο χώρος εδώ δεν είναι κατάλληλος. Μια σχετική ελαστικότητα σαφώς και υπάρχει αλλά παρακαλώ να σταματήσουν οι αναρτήσεις που ξεφεύγουν τόσο πολύ απο την θεματική του φόρουμ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Μπαίνω πριν μέρες σε γνωστό αρωματάδικο "τύπου" στη Σαλονίκη.
Έχω δει on-line την ομολογουμένως μεγάλη λίστα ανδρικών αρωμάτων.
Περιμένω στην ουρά για να εξυπηρετηθώ κανένα 15λεπτο

Δειγματίζουμε σε χαρτάκια (με αρωματικό έλαιο απευθείας από το μεγάλο μεταλλικό δοχείο) 4 αρώματα OUD.
Τα μυρίζω προσεκτικά και παίρνω ένα τύπου Tom Ford Oud Wood 30 ml.
Βάζω τα δείγματα με προσοχή ξεχωριστά στη χαρτοσακούλα ώστε να τα μυρίσω και αργότερα.
Και ναι μετά από λίγες ώρες συνειδητοποιώ ότι πήρα το πιο αδιάφορο από όλα που μύρισα. Δεν το αναγνωρίζει η μύτη μου και μετά από 1 ώρα το μόνο που "πιάνω" είναι η βάση κουμαρίνης (βανιλο-κάτι δηλ)...
Αντιθέτως τα υπόλοιπα των δειγμάτων εξελίσσονται σε κάτι το διαφορετικό αλλά αναγνωρίσιμο, με αυτό που ξεχωρίζει να είναι το Comme de garcons Wonderoud.

Δυστυχώς κανένα από αυτά που δοκίμασα δεν φέρνει στο Razorock Stalion asl, το καλύτερο που έχω μυρίσει μέχρι τώρα.
Και όχι δεν μοιάζει με το Acqua di Parma Colonia Oud.
H Razorock τα έχει βγάλει και σε αρώματα, αλλά δεν βλέπω να έρχονται Ελλάδα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Παναγιώτη το Stallion είναι πραγματικά τρομερό και παρά το ότι έχω βάλει τις αγορές μου σε πάγο μάλλον δεν θα κρατηθώ και θα το χτυπήσω αλύπητα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Eλλάδα του 1980


Χθες, μετά την εξαιρετική αυτή συναυλία (όποιος σκεφτόταν να πάει και δεν πήγε απλά έχασε!), πήραμε το λεωφορείο της επιστροφής από Μαλακάσα για Σταθμό Λαρίσης. Λόγω του χαμού κάναμε 1.30 ώρα να φτάσουμε, οπότε ήμασταν στο σταθμό γύρω στις 2 τα ξημερώματα. Όπως καταλαβαίνετε, ούτε να μιλήσουμε δεν μπορούσαμε απ' την κούραση, οπότε μου ήρθε η φαεινή ιδέα να πάω στην πιάτσα και να πάρω ταξί για το σπίτι μου. Και εδώ αρχίζει το καλό!!!

Διάφοροι ταρίφες λοιπόν, διάλεγαν κούρσες. Συγνώμη από τους επαγγελματίες αυτοκινητιστές για την έκφραση αλλά οι συγκεκριμένοι είναι αληταράδες, παράσιτα της κοινωνίας. Κοντινές διαδρόμες φυσικά δεν τις ήθελαν. Η δικιά μου ήταν κοντινή διαδρομή. Έρχεται ένας μονοκύτταρος, και αν, οργανισμός, με ρωτάει που πάω, μου ανοίγει την πόρτα και μου λέει μπες. Κατευθείαν, βρίσκει δύο κοπέλες, του λένε Ομόνοια και τις βάζει κι αυτές μέσα. Για να πάει Ομόνοια έπρεπε να με κάνει κύκλο εμένα, νευριάζω αλλά δεν μιλάω γιατί ήταν ταλαιπωρημένες, είχαν έρθει από την Θεσσαλονίκη για την συναυλία και ήθελαν να πάνε στο ξενοδοχείο τους. Και φυσικά επειδή Ομόνοια-Σταθμός Λαρίσης είναι επίσης κοντινή απόσταση, δεν τις έπερνε κανένας.

Κατά την διάρκεια της διαδρομής και επειδή κράζαμε μαζί με τις κοπέλες τους ταρίφες, γυρναει και μου λέει δεν θα σε χρεώσω για τον κύκλο που θα σε κάνω. Του απάντησα κι εγώ οτι αυτό έλειπε. Εντωμεταξύ, συμφωνούσε κι αυτός ο θρασύτατος και έλεγε να παίρνετε τηλέφωνο την αστυνομία κλπ! Μην τα πολυλογώ, φτάνουμε Ομόνοια, το ταξίμετρο στο οποίο παρεμπιπτόντως οι αριθμοί φαίνονταν ισχνά, σαν συσκευή που τελείωναν οι μπαταρίες για να καταλάβετε, είχε γράψει γύρω στα 4,20. Οι κοπέλες του δίνουν 20ευρω. Και τώρα πάμε στην επόμενη κουτοπονηριά. Με την πρόφαση οτι δεν έχει ρέστα βγαίνει από το ταξί για να πάει και καλά να χαλάσει. Ο μόνος λόγος που βγήκε από το ταξί είναι για να τους πει οτι χρωστάνε 7 ευρώ και δεν ήθελε να το ακούσω. Ναί και δεν το άκουσα καθόλου! Δυστυχώς δεν παραπονέθηκαν οι κοπέλες και πλήρωσαν τζάμπα.

Συνεχίζουμε, με κάνει τον κύκλο που λέγαμε και μέχρι να φτάσουμε είχε γράψει 6.80. Κανονικά, εαν με πήγαινε απευθείας σπίτι μου, η χρέωση θα ήταν γύρω στα 5 ευρώ με διπλή ταρίφα και σε αυτό συμφωνεί και τούτο! Σε αυτά, πρέπει να προσθέσουμε και 1,17 χρέωση επειδή αφετηρία ήταν ο Σταθμός Λαρίσης.
Φτάνουμε και ακολουθεί ο εξής διάλογος...

- 9 ευρώ είναι φίλε!
- Γελώντας εγώ... Τι 9 ευρώ;;; Καταρχάς είπες θα μου κόψεις επειδή με έκανες κύκλο!
- Ναί, κανονικά είναι 10 ευρώ και σου κόβω 1.
- Ρε με δουλεύεις; Το ταξίμετρο και με τον κύκλο που με έκανες γράφει 6,80. Τι 10; Στην Ομόνοια έγραφε 4,20. Εαν με έφερνες απευθείας που η απόσταση είναι σχεδόν ίδια θα πήγαινε το πολύ 5!
- Κάνεις λάθος φίλε είναι και 2 ευρώ χρέωση λόγω του σιδηροδρομικού. Και έλεος με τα παζάρια σας, για την συναυλία ξέρατε να δώσετε 60 ευρώ για να μπείτε. Σε εμάς δεν ξέρετε να δώσετε κάτι!!!!

Τέλοσπαντων, με τα πολλά μου κράτησε 7 ευρώ και άρχισε να φωνάζει. Το είπα οτι χαλάλι σου τα παραπάνω χρήματα αλλά είμαι εξαιρετικά κουρασμένος και δεν δίνω συνέχεια. Φυσικά πήρα πινακίδες και θα τον καταγγείλω. Δυστυχώς όμως σήμερα ο ΣΑΤΑ και το Υπουργείο Μεταφορών είναι κλειστά, οπότε πρέπει να περιμένω μέχρι την Δευτέρα.

Ο αριθμός πινακίδας είναι: ΤΑΒ 4149
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Νίκο, λυπάμαι που θα στο πω, αλλά αυτό το περιστατικό μπροστά σε άλλα που έχω ακούσει και ΒΙΩΣΕΙ είτε εγώ, είτε δικό μου πρόσωπο είναι ΤΙΠΟΤΑ... Καλά έκανες με την πινακίδα, αλλά έπρεπε να πας επιτόπου στην αστυνομία, δηλαδή του λες ταρίφα αλλαγή πήγαινε στο κοντυνότερο ΑΤ και θα σου έλεγα εγώ αν θα σου έπαιρνε και 1 σεντς...Τέλος πάντων.

Υ.Γ.:Όλοι οι επαγγελματίες αυτοκινητιστές δεν είναι το ίδιο, έτσι να τα λέμε και αυτά. Έχω γνωρίσει επαγγελματίες του χώρου οι οποίοι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και με κεφαλαία γράμματα.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε Νίκο όλοι λίγο πολλοί έχουμε παρόμοια εμπειρία.
Πριν 6 χρόνια στην Καβάλα, ένα φθινοπωρινό βράδυ παίρνω ταξί με την παρέα μου, από κέντρο για περιοχή ΤΕΙ. Ο ταρίφας με χρεώνει 5 ευρώ, μαζί με τη διπλή ταρίφα.
Την επόμενη μέρα η βραδινή βόλτα επαναλαμβάνεται. Την ίδια πάνω κάτω ώρα βρίσκομαι στην ίδια πιάτσα, με την ίδια παρέα, και θέλω να κάνω την ίδια διαδρομή. Μόνο ο ταξιτζής είναι διαφορετικός. Φτάνοντας πάω να πληρώσω, μου λέει 6,40 είναι. Του λέω χτες ο συνάδελφός σου για την ίδια διαδρομή μου πήρε 5.Άρχισε να λέει κάτι δικαιολογίες του κ@λου,και να επιμένει. Οκ του λέω, δεν σε πληρώνω καθόλου. Και ανοίγουμε τις πόρτες για να βγούμε. Πού πάτε λέει, και άρχισε να φωνάζει. Άμα θες του λέω πάρε την αστυνομία, από μένα θα πάρεις ή 5 ευρώ ή τίποτα.
Καλά καλά λέει, δώσε 5 κι είμαστε εντάξει.
Καλά θα κάνεις με την καταγγελία, να μάθουν επιτέλους να συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι ορισμένοι.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
stergios

Ειμαστε Ουγκανοι τελειωσε! Αν εισαι σιγουρος για το δικιο σου κ το χεις ψαξει, καντο με 1000! Που εισαι βρε [mention]Randyman[/mention]
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Είμεθα για τα πανηγύρια σαν άνθρωποι, σαν λαός, αλλά και ατομικά... :(

Πάρα πολύ κοντινό μου πρόσωπο, ουσιαστικά να βρίζει τον κάθε "αντιφρονούντα" και τους πολιτικούς για την "κατάντια μας"...
Και ξαφνικά δέχεται τηλεφώνημα από τον "βλάκα" Πακιστανό που του πουλάει λαθραία τσιγάρα.
Δυστυχώς κύριοι επτωχεύσαμε! αλλά στο πνεύμα και όχι κάπου αλλού...
Νέοι και γέροι τα ίδια ..... ήμαστε... (οι παρόντες εξαιρούνται)

Added in 5 minutes 43 seconds:
Και να συμπληρώσω...

Η σύζυγος γνώρισε 3 νέα παιδιά στην εταιρία που εργάζεται, δεν πρέπει να είναι πάνω από 24-25 χρονών.
Ήρθανε από Γερμανία που κάτσανε εκεί λέει 3 χρόνια, δουλεύοντας σε ένα ελληνικό εστιατόριο.
Όπου ο ιδιοκτήτης τους πλήρωνε για 4 ώρες και τους δήλωνε για 8...
Τσίπα, τσίπα δεν έχουμε!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Αν το μόνο πρόβλημα μας σαν χώρα ήταν η οικονομική κρίση θα ήταν μικρό το κακό. Η ηθική κρίση είναι που θα μας αφανίσει από τον χάρτη. Και σαν κράτος και σαν ιδέα.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

andreas έγραψε: 31 Οκτ 2018, 15:08 Η σύζυγος γνώρισε 3 νέα παιδιά στην εταιρία που εργάζεται, δεν πρέπει να είναι πάνω από 24-25 χρονών.
Ήρθανε από Γερμανία που κάτσανε εκεί λέει 3 χρόνια, δουλεύοντας σε ένα ελληνικό εστιατόριο.
Όπου ο ιδιοκτήτης τους πλήρωνε για 4 ώρες και τους δήλωνε για 8...
Τσίπα, τσίπα δεν έχουμε!
Είναι γνωστό οτι οι χειρότεροι εργοδότες στην Γερμανία είναι οι Έλληνες. Δεν αποτελεί νέο.
Και αυτό γιατί εκμεταλλεύονται την κατάσταση ξέροντας οτι δεν μπορείς να πας αλλού επειδή θέλει να ξέρεις καλά την γλώσσα.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”