Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

3d ψηφιακή απεικόνιση του γραφήματος ενος αυστραλού ονόματι Anthony Hearsey, συγκεντρώνοντας δορυφορικά δεδομένα της NASA από τις πυρκαγιές και τις εστίες φωτιάς σε διάστημα ενός μήνα, μεταξύ 05/12/19 και 05/01/20. Αυτές είναι όλες οι περιοχές που έχουν πληγεί από πυρκαγιές, μικρές και μεγάλες. Ο ίδιος σημειώνει ότι δεν εξακολουθούν να καίγονται όλες αυτές οι περιοχές και πως το έντονο χρώμα είναι υπερβολικό λόγω του rendering.

Με τον τρόπο που σερβίρεται και παρουσιάζεται η συγκεκριμένη φωτογραφία: ξεκάθαρα hoax, και η κατάσταση είναι πραγματικά θλιβερή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Η εικόνα είναι fake και την διαδίδουν αφειδώς όλοι οι influencing τενεκέδες σε twitter και instagram.
Ας δούμε την άποψη του BBC που όπως και να το κάνουμε, είναι περισσότερο αξιόπιστο της Daily Mail.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 15 Ιαν 2020, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το περισσοτερο αξιοπιστο BBC γραφει κατι διαφορετικο απο αυτα που γραφει η αναξιοπιστη Daily Mail ?

* Και μην ξεχναμε τα links μεσα σε λεξεις ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Χθες το μεσημέρι είχε τρομερή λιακάδα αλλά με λίγο παγωνιά. Έριξα μια ποδηλατάδα μέχρις τον Λαιμό Βουλιαγμένης. Κι εκεί που ρέμβαζα το ηλιόλουστο θαλασσινό τοπίο και δόξαζα τον Θεό (οποιοσδήποτε κι αν είναι, αν υπάρχει) που ζω στην Ελλάδα. Εντός ολίγων λεπτών, παρκάρει 10 μέτρα μακριά μου ένα αμαξάκι με μια μεσήλικη και την κόρη της. Τρώγανε παγωτό. Η μεσήλικη μαμά βγαίνει από το αμάξι και με αρχίζει στο γνωστό μπαράζ βλακείας και αρλούμπας που έγινε δημοφιλές στα χρόνια της "κρίσης" και από ότι κατάλαβα θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα.
-Αυτή η χώρα κύριε μου δεν υπάρχει πουθενά αλλού.
-(Από μέσα μου) Προφανώς...
-Οι Έλληνες είναι οι πιο ευγενικοί, οι πιο καθαροί και πιο πολιτισμένοι του κόσμου.
-(Από μέσα μου) ...
-Δεν είμαστε όμως όπως παλιά.
-(Από μέσα μου)...
-Δεν βλέπετε που μας προκαλεί ο τουρκαλάς?
-(Από μέσα μου)...
-Μας ζηλεύουν κύριε μου.
-Καλή σας ημέρα Κυρία μου.

Μου μάμησε το ρέμβασμα, τη διάθεση, την χαλάρωση. Γιατί πάντα υπάρχει ένας ηλίθιος σε απόσταση αναπνοής? Γιατί δεν το βουλώνουν? Γιατί τα τελευταία 10 χρόνια ρέει-αναβλύζει σαν διάρροια η ηλιθιότητα που έχει ο καθένας μέσα του? Τουλάχιστον προ κρίσης δεν μιλάγανε. Ντρέπονταν.
Πλέον καμαρώνουν και το παίζουν και ψαγμένοι...
Άστα διάλα.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σήμερα το πρωί, όπως ερχόμουν στη δουλειά, πριν βγω στην εθνική, ακούω ασθενοφόρο με σειρήνα από πίσω μου.
Όταν αρχίζει και πλησιάζει, βρίσκω το άνοιγμα μίας πιλοτής και κάνω στην άκρη να περάσει.
Περιμένω φυσικά 1-2 λεπτά γιατί οι άλλοι είχαν πιο σοβαρή δουλειά από το ασθενοφόρο, όπου βγαίνει μία κυράτσα από την πιλοτή που περίμενα, με κοιτάζει με υποτιμητικό ύφος του στυλ "τι δουλειά έχεις εδώ παρείσακτε" και βγαίνει με τσαμπουκά ακριβώς μπροστά από το ασθενοφόρο!
Και άντε οι άλλοι δεν έβρισκαν μέρος να κάνουν στην άκρη όπως εγώ (που χώνεσαι όπου νάναι ρε αδερφέ στην τελική!), πόσο διανοητικά ανίκανος πρέπει να είσαι για να μπεις μπροστά σε ασθενοφόρο με ανοιχτή σειρήνα; >:{
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Tzimisce έγραψε: 23 Ιαν 2020, 10:12 Και άντε οι άλλοι δεν έβρισκαν μέρος να κάνουν στην άκρη όπως εγώ (που χώνεσαι όπου νάναι ρε αδερφέ στην τελική!), πόσο διανοητικά ανίκανος πρέπει να είσαι για να μπεις μπροστά σε ασθενοφόρο με ανοιχτή σειρήνα;
Όσο διανοητικά ανίκανοι είναι οι "έξυπνοι" που αφού φάνε μια προβατίνα (μαζί με τις οπλές) και νιώσουν το στομαχάκι να φωνάζει καλούν το 166 για να τους πάει δωρεάν στο Νοσοκομείο και φυσικά ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΜΨΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΩΣ ΕΠΕΙΓΟΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ...
Let the music play
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τώρα που αναφέρατε το 166, δε ξέρω αν είναι στα πράγματα που σε τσαντίζουν ή που σε κάνουν να γελάς αλλά πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε τη διαφορά του αν και του όταν. Εξηγώ : Παίρνουμε κλήση για έντονη δύσπνοια, καρδιολογικό ιστορικό. Φτάνουμε στο σημείο και διαπιστώνουμε πυρετό, καταβολή βήχα. Το προσπερνάμε..

Ο γιός του κυρίου με επικριτικό ύφος μας λέει : ..3 ώρες βρε παιδιά..!
- Δε ξέρουμε πότε τηλεφωνήσατε, η κλήση σε μας ήρθε πριν 15 λεπτά. ορίστε και το βιβλίο σημάτων, ώρα διαβίβασης, ώρα άφιξης στο σημείο.
- Απαράδεκτο. Αν έτρωγε σφαίρα τί θα κάνατε ;

:shock: Hello darkness my old friend :whistle:

-Φαντάζομαι πως αν έτρωγε σφαίρα θα ερχόμασταν πιο γρήγορα...μα και πάλι δε μπορώ να σας το εγγυηθώ. :dance:

O τρόπος που εξισώνουν τη σφαίρα με το κρυολόγημα με ξεπερνά. :hb

Αλλά δε μπορώ να μιλήσω. XD
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Είχα πιάσει κουβέντα με μία κυρία στα τηλέφωνα του ΕΚΑΒ.
Παίζει ρόλο το πόσο βαρύ θα θεωρήσει το περιστατικό, αλλά κυρίως η ηλικία.
Αν πεις μικρή ηλικία, σε δέκα λεπτά έχεις ασθενοφόρο.
Αν πεις 70+, πήγαινε με τα πόδια καλύτερα...
Δηλαδή ο κόσμος τι νομίζει;
Ότι οι οδηγοί χαβαλεδιάζουν σε κάποια καφετέρια ενώ ο άλλος πεθαίνει και όταν τελειώσουν τον καφέ, τους πιάνει και τρέχουν σαν τρελοί;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Σήμερα το πρωί στο μετρό.
Ένα παλικάρι 16-17 χρονών με τσάντα στην πλάτη. Πιθανότατα πήγαινε στο σχολείο του. Δεν ήταν παιδί-λούμπεν διότι φόραγε casual ακριβά ρούχα (North face, παπούτσι DC κλπ).
Είχε στο χέρι ένα γεμάτο μπουκάλι μπύρα και έπινε ατάραχος. Δευτέρα, 8 το πρωί...
Δεν ήταν κάτι που με τσάτισε αλλά με στεναχώρησε.

Έχω την αίσθηση ότι η κατρακύλα της ελληνικής κοινωνίας είναι πια τρομακτική.

Μαθητές απειλούν Καθηγήτριες.
Στα ενημερωτικά sites γίνεται έμμεση διαφήμιση σε "καλλιτέχνιδες" και μονδέλες βίζιτες.
Μας πρήζουν για το ποιά πη_ήχθηκε με ποιον.
Αβαντάρουν τον αμόρφωτο λαϊκισμό.
Το πρωί είδα σε άρθρο για γνωστή πολιτικό ότι χώρισε και είναι έτοιμη για τον επόμενο. Στα αποτέτοια μας ρε μεγάλε.
Ναρκωτικά παντού και πάντα.
Εκπομπές σαχλαμάρας και βλακείας 24-7.

Μαθητής να πίνει πρωί-πρωί ένα μπουκάλι μπύρα πριν μπει για μάθημα. Κρίμα.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Mας "κέρασαν" τα ΕΛΤΑ

Tέλος οι μικροαγορές από Κίνα ... }:) >:{ }:D
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”