Τι μουσική ακούω τώρα?...

Απάντηση
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times



Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 10 δευτερόλεπτα:


Προστέθηκε μετά από 55 δευτερόλεπτα:
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

stergios

Μα δεν ειπα οτι στηριχθηκε, Αντώνη μας, ο Gallagher στον Μαργαρίτη, οπως στο παραδειγμα σου! Μουσικα δεν εχει σχεση η Layla με το "βας, βας ο Παρασκευάς". Αν ειχε ομως? Δεν θα μπορουσε να χει βασιστει ο Παρασκευάς στη Layla? "Πιστευω" εγραψα. Δεν ειπα οτι εχω αποδειξεις! :) Που το απιθανο?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Heathen Foray - Inner Force (μην ανεβασετε πολυ τον ηχο - λιγοι ακουν αυτη την μουσικη..)




:hellas2
Εικόνα
stergios

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο όχι, δεν είπα τέτοιο πράγμα, πως γίνεται άλλωστε αυτό; το κομμάτι του Gallagher κυκλοφόρησε το 1973, και του Μαργαρίτη το 2001, απλά εννοούσα φίλε πως,
όταν κάποιος "καλλιτέχνης" παίρνει ένα κομμάτι από άλλον, οφείλει εκτός του να το σεβαστεί, να το αναφέρει έστω κάπου στο CD Single, πράγμα που ο Γ Μαργαρίτης δεν έκανε ποτέ, και είχε γίνει ψιλό-χαμός... :)

Και το παράδειγμά μου αστείο ήταν, μουσικά έχει σχέση η Layla με το "Βας βας ο Παρασκευάς" αφού είναι ίδιο, και σε αυτήν την φάση ο υπαίτιος ήταν ο Ν Καρβέλας,
που οικειοποιήθηκε το Layla, και πολλά άλλα, συμβαίνουν αυτά στον μουσικό χώρο φίλε, και χρόνια τώρα, πάει κάπως ο κλέψας του κλέψαντος τον κλέψαντα. :violin:

Και αφού έχει και ζέστη, «Καίγομαι» σε μουσική Σταύρου Ξαρχάκου και στίχοι Νίκου Γκάτσου!

Για τον Στέργιο τον Άκη, και όλους που ακούν ρεμπέτικο.!!!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Τελικα κατα την αποψη σου πηρε απο Rory η οχι ο Μαργαριτης?
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κατά την άποψή μου φίλε Στέργιο, αλλά και πολλών συναδέλφων στον χώρο. Ναί το πήρε από τον μακαρίτη Gallagher και το κατακρεούργησε κιόλας, και εφόσον το τραγούδι έκανε και επιτυχία, θα έπρεπε κάπου να αναφέρεται το όνομα του αείμνηστου Gallagher, ως έναν ελάχιστο φόρο τιμής ας πούμε,και όπως κάνουν όλοι οι σωστοί καλλιτέχνες!
Just my :twocents-02cents: ορίστε και μία άλλη ίδια γνωστή περίπτωση, που διαφέρει όμως.

Το πρωτότυπο.

Και η διασκευή, σε μετάφραση Διονύσης Σαββόπουλος, στον δίσκο του: Το ξενοδοχείο 1997

Όπου απλά και σωστά, αναφέρει ότι το κομμάτι είναι του Nick Cave & των κακών σπόρων... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Το αν το κατακρεουργησε ειναι μια αλλη κουβέντα. Δεν καταλαβαινω πως ακριβως το εννοεις.

Εγω εγραψα απλα οτι μου μοιαζει κ μαλλον σε κεινο βασιστηκε. Κ συ μου εγραψες: "
Με το ίδιο σκεπτικό, κι η layla του Κλάπτον είναι κλεμμένη απ' το Βας βας ο Παρασκευάς, βρε τι πάθαμε... :D "

Θαρρεις κ ειπα οτι "εκλεψε" ο Rory τον Ελληνα.
Μετα καταλαβα οτι κατα τη γνωμη σου δε βασιστηκε στον Gallaggher. Με μπερδεψες λιγο. Εν παση περιπτωσει εγω μια παρατηρηση ειχα να εκφερω. Δεν υποστηριξα η καταψηφισα. :)

Eξαλλου υπαρχει παρθενογενεση? Ολα κλεμμενα ειναι απ τα κλεμμενα κοκ. Κ προσθετεις ο καθενας. Αλλος με έμπνευση, άλλος χωρις. Αλλος το κανει κατι πιο δικο του απ αυτον που το κλεψε...κ σε κάποιον αλλο, κανει μπαμ οτι το κλεψε κ το ρημαξε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”