Τι μουσική ακούω τώρα?...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Τον <καλοφαγά>μου τον έκανε introduce ο γιος μου,μου φάνηκε καλώς στο παίξιμο αλλά πιο πολύ ότι ήταν καλοξυρισμένος,μπιμπισάτος!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μπράβο Αλέξανδρε! Και πολύ καλά σου τα λέει ο υιός, κάτι ξέρει αυτός.!

Θα πάρω την πάσα λοιπόν, και θα βάλω κάτι διαφορετικό, από το Live στο Montreux Festival το 2010, με τρία κομμάτια, τώρα πολλοί θα αναρωτιούνται, τι σχέση μπορεί να έχει ο Joe Bonammasa που είναι ο «master of Blues» με δύο μουσικούς που ο ένας παίζει μπουζούκι, και ο άλλος κλαρίνο; καμία φυσικά, απλά τους ενώνει η αγάπη για την μουσική, που δεν έχει όρια, και κυρίως όταν μπορείς να βάζεις ψυχή στο παίξιμο σου.

Στο μπουζούκι είναι ο μακαρίτης Σπύρος Ιωαννήδης, και όχι ο Μανώλης Καραντίνης (όπως λάθος όλοι γράφουν) στο κλαρίνο ο Θανάσης Βασιλόπουλος, μεγάλοι δεξιοτέχνες.

Και από το άλμπουμ Black Rock του Joe Bonammasa στο Bird on a wire παίζει μαζί του ο Βασίλης Βασιλόπουλος στο κλαρίνο.

Η μουσική μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο, είχε πει κάποτε ο Θανάσης... και είναι μεγάλη χαρά να συναντάς τέτοιους ανθρώπους. Όταν λοιπόν ένα μπουζούκι και ένα κλαρίνο συναντούν την Rock, αυτό λέγεται Power of Music.! καλή σας ακρόαση.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Κατεβαίνω από κάτω στον υιό και του λέω μου άνοιξες την όρεξη με τον Bonammasa τίποτα τέτοιο στιλ καλό;
Δεν γίνεται έτσι μου λέει,κάτσε χαλάρωσε να σου φέρω ένα Macallan και άκου...σωστά λέω

έπαθα πλάκα,μου λέει και την ιστορία του αδικοχαμένου, στεναχωρήθηκα.
Θες να το ακούσεις και live μου λέει; ανοίγει ενισχυτές κλείνει πόρτες πιάνει την κιθάρα και το παίζει καραοκε
Ασχολείται πέρα από την δουλειά του σαν εκτόνωση με δάσκαλο αρκετό καιρό αλλά δεν έδινα και πολύ σημασία.
Τον φίλησα και πήρα δρόμο συγκινημένος,είχαμε αρκετό καιρό και οι δυο να αισθανθούμε και να μοιραστουμε το ίδιο την ίδια στιγμή μέσα από τον ήχο μιας κιθάρας.

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 48 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
Ναι αλλά εδώ προσκυνώ, γεμίζω υπερηφάνεια που η Ήπειρος είναι στην Ελλάδα,και η φωνή του παλικαριού ένα με το κλαρίνο του μεγάλου Πέτρου Λούκα Χαλκιά,
Στίχοι: Παραδοσιακό-Μουσική: Παραδοσιακό ( Ήπειρος ) :hellas3

τι να πω,μαχαιριά στην καρδιά!
μου το θύμισαν απόψε οι <Άγριες μέλισσες> Ωραία παραγωγή, μπράβο τους.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21668 times
Been thanked: 4017 times
Ηλικία: 47

Το βρήκα τυχαία και μου ξύπνησε παιδικές αναμνήσεις
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

bill3377 παίζει ο τεράστιος Παλαιολόγου στο μπουζούκι μιλάμε για τιτάνα παίχτη και αδικημένο.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Πρίν περίπου 10 χρόνια, έτυχε να βρεθώ με τον Γιάννη Παλαιολόγου, στον Λαρισαίο οργανοποιο Αντώνη.
Για αρχή είδα την χαρά στα μάτια του, όταν ένας νέος άνθρωπος τον αναγνώρισε και τον ευχαρίστησε για αυτά που άθελά του, του εχει μάθει-προσφέρει.
Είχα την τιμή να παίξουμε μερικά τραγούδια μαζί (έριξε το επίπεδο του για να παίξει μαζί μου).
Και είχα την ακόμη μεγαλύτερη τύχη να τον ακούσω για κάμποση ώρα να παίζει αυτοσχεδιασμούς και ποτ-πουρι δοκιμάζοντας το νέο του όργανο, πίνοντας τσίπουρα στην αυλή του κυρ-Αντώνη. Ειλικρινά, νόμιζα πως ακόμη και ο ήχος της -κομμενης- ανάσας μου, χαλούσε την αρμονία των ήχων του. Απ' τις στιγμές που ενοιωθα τις νότες να κάνουν έρωτα στα αυτιά μου!!!
Πραγματικά τεράστιος, όπως λέει και ο Μιχάλης...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εδώ ο Καραντίνης λέει ότι ο Παλαιολόγου τον πήγε πολλά βήματα μπροστά... Δεν είναι τυχαίο που στο μπουζούκι υπάρχει η λεγόμενη "Σχολή Παλαιολόγου" γιατι κάποιοι προσπαθούν να παίξουν κοντά στη δική του "φρασεολογία"..
Στο βίντεο παρακάτω παίζει λίγους μήνες πριν πεθανει στο υπόγειο του σπιτιού του με μερικούς φίλους του. Εδώ θα δείτε τον άρρωστο τότε Γιάννη Παλαιολόγου με τα πρησμένα χέρια (λόγω της αρρώστιας του) να παίζει μοναδικά. Αθάνατος!!!

Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

πρέπει να προσθέσω ένα ακόμα πάρα πολύς κόσμος πήγαινε στα μπουζούκια μόνο για τον παλαιολογου, δηλαδή δεν τούς ένοιαζε αν ήταν με γκρευ ,μαργαριτησ, δυονυσιου κλπ ακολουθούσαν τον παλαιολογου ,εγώ αδυναμία και αγάπη έχω τον ζαμπετα ,αλλά ο χιωτησ ο ζαμπετασ και ο παλαιολογου είναι σχολείο,και νομίζω ότι σε κέντρο διασκέδασης δεν είχε αντίπαλο ξεχώριζε όποιος τον έχει ακούσει ζωντανά καταλαβαίνει τι λέω ,και έχει συνθέσει και λίγα τραγούδια,φίλε Γιώργος Λ σε ζηλεύω που παίξατε μαζί και τον άκουσες εμπειρία ζωής.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Χθες απόγευμα πέρασε φίλος Ντιτζέης για κανα μισάωρο απο το γραφείο και...
Θυμηθήκαμε τι έπαιζε/παίζαμε/ακούγαμε εκεί γύρω στο 1990++ το 2000++ κλπ κλπ
Και να βάζαμε Deep Forest, Yothu Yindi, Alexandro Escovedo, Federico Aubele και άλλα πολλά.
Συνέχισα σήμερα με ότι μου έρχεται στο μυαλό απο εκείνες τις εποχές. Βάζω μόνο 2 από τα δεκάδες που ακούσαμε/άκουσα/ακούω
Μιναρέδες και Αναμνήσεις, ΥΜΝΟΣ

THe Mission, Γκρουπάρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”