Τι έφαγα σήμερα ...

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Χτένια, καβούρια, μύδια και δύο τσίπουρα με γλυκάνισο;
Πφφφ...

Εικόνα

Χθεσινό. 4 άτομα, τους μέθυσα και σήμερα ξύπνησαν συντονιστές (σε άλλο forum) :lmao
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Μιχάλη δεν είμαι του φαν του αλκοόλ ,
αλλά 8 τσιπουράκια ( άνευ γλυκάνισου ) τα κατάφερα .
Κάποιοι από τους μεζέδες που μας προσφέρθηκαν είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν οπουδήποτε αλλού .
Για παράδειγμα οι γαλίπες ( ή αλλιώς κολιτσάνοι ,είδος θαλάσσιας ανεμώνης ) που εικονίζονται.
Το λιαστό μουγκρί ,επίσης .
Άλλοι πάλι βρίσκονται ,αλλά με διαφορετική τιμή ,όπως τα στρείδια και οι φούσκες .
Να σε ενημερώσω επίσης πως εδώ σε κάποια "hardcore" τσιπουράδικα κυκλοφορούν και χύμα πηλιορείτικα τσίπουρα ,
αποστάγματα περίεργα από μίξη οίνου με αλκοολικά ζυμωμένο χυμό από κούμαρα ,άγρια βατόμουρα,σύκα,κτλ και με μυστήρια μαγικά βοτάνια ριγμένα μέσα στο καζάνι .
Στα πέντ'-εξ' 25άρια έχεις ξεχάσει πως σε λένε και που μένεις ,ένα πράμα ...
Δε βγήκε τυχαία το " Όφις έδηξεν Θετταλόν και αντί θανείν Θετταλός έθανεν όφις " ....

Τριπλάσια ποσοστά εμφάνισης καρκίνου του ήπατος σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα, εμφανίζουν ο Βόλος και η Μαγνησία γενικότερα, σύμφωνα με μελέτη της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, που παρουσιάσθηκε στον Βόλο. Το ίδιο ανησυχητικά ήταν και τα ευρήματα όσον αφορά τα εγκεφαλικά επεισόδια που είναι 4 φορές πάνω από τον μέσο όρο στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τον καθηγητή Υγιεινής και Επιδημιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Χρήστο Χατζηχριστοδούλου, η έρευνα δεν αποτύπωσε τις αιτίες που προκαλούν τη νοσηρότητα, αλλά κατέγραψε τις διαφορές συγκριτικά με άλλες περιοχές της χώρας, ενώ σε επόμενη μελέτη θα αναζητηθούν και οι αιτίες. Αίσθηση προκάλεσε επίσης η παρατήρηση που διατύπωσε ο κ. Χατζηχριστοδούλου ότι στη Μαγνησία καταγράφεται υψηλότερη κατανάλωση αλκοόλ συγκριτικά με άλλες περιοχές, γεγονός που συνδέεται άμεσα με τους αυξημένους δείκτες νοσηρότητας σε καρκίνους του ήπατος.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

NYC1920 έγραψε: 05 Νοέμ 2019, 21:46 Τριπλάσια ποσοστά εμφάνισης καρκίνου του ήπατος σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα, εμφανίζουν ο Βόλος και η Μαγνησία
Τα ποσοστά ευτυχίας όμως δεν μας τα ανέφερες XD ούτε εγώ είμαι του αλκοόλ αλλά ουζάκι με ψαρομεζέ.... άλλο πράγμα να ούμε.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πρέπει να κανονίσουμε εκδρομή στο Βόλο... :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Πριν λίγο,αργοσέρνω τα δάκτυλα στο πληκτρολόγιο
κολοκύθια χοντρά γεμιστά με κιμά και γιουβαρλάκια αυγολέμονο :chores-chopwood:
φέτα Πίνδου,μισή φρατζόλα για βούτες,μισό κιλο χύμα σπιτικό από το φιόρο του Λεβάντε :obscene-drinkingdrunk:
και τους είπα να ξεκινήσουν την επανάσταση χωρίς εμένα. :zzz
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Σάββατο βράδυ,και φτάνω στο σπίτι του Φάμπιο κατά τις οκτώ και ξεκινάμε με κάτι γκράπες και ψημένη φρυγανιά με βούτυρο και Πεκορίνο Ρομάνο για ζέσταμα,όπου σε λίγο σκάει μια πιατέλα ανοίγει το καπάκι και βλέπω σε αποθέωση μιας αχνιστή μακαρονάδα στολισμένη με καραβίδες.
Οϊμέ και τρισαλί,το ζουμί από τις καραβίδες μαζί με το σκορδάκι και το μαύρο πιπέρι έφτανε μαζί με το μακαρόνι και αργοέσκαγε στον ουρανίσκο ως μάνα.
Ρούφηγμα στο ρούφηγμα με σκουντάει η γυναίκα μου και μου λέει τι πράγματα είναι αυτά;Τι μου λες τις λέω εδώ ο δικός μου από την καραμούζα θέλω ωτοασπίδες.Το εξαιρετικό φαΐ έφερε την κουβέντα,και τι δεν είπαμε,ξεκινήσαμε από τον Γκαριμπάλντι πιάσαμε τον Γατόπαρδο και φτάσαμε στον κύριο «μπούγκα μπούγκα»,περάσαμε από τον <Κλέφτη ποδηλάτων>, <8½» του Φεντερίκο Φελίνι>
< Dolce Vita>,<Amarcord>ήρθε η ώρα του γλυκού.
Εδώ μίλησε η γυναίκα του,ρίζες από την Πόλη,σπουδαία γυναίκα,μπουκιές αμυγδαλωτά,
σφηνάκι παγωμένο και μέσα κάστανο με γλάσο σοκολάτας,μια πιατέλα με σταφύλια και καθαρισμένα ρόιδα.Ξανά Γκράπα,έλεος.
Θες ένα εσπρέσο μου λέει;ρε Φάμπιο αφού ξέρεις μόνο ελληνικό πίνω, και εδώ έρχεται και μου λέει: una faccia una razza ειδες ντεν είναι, σε ίδιους δρόμους περπατάμε αλλά δεν συναντιόμαστε.
Τα μακαρόνια ήταν Μέλισσα,το κρασί στο φαγητό Μαντινείας Μοσχοφίλερο.
Έφυγα στις 2.30, ευτυχώς περπατήσαμε πολύ με σκέψεις στο μυαλό και μας φάνηκε ότι είμαστε μέσα σ'ενα κόσμο που είναι σε
"vivere pericolosamente"!
Grazie tante,Fabio και Σουλα!!!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αναβεις φωτιες Αλεξανδρε!! Καλη χωνεψη!! :)
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eδώ θα το γράψω !

Πήρε η καλή μου γυναικούλα ένα μαλακτικό ρούχων με άρωμα λουκούμι τριαντάφυλλο και με πέθανε ! Έπλυνε το κάλυμμα του καναπέ με αυτό και μοσχοβόλισε το σπίτι. Άσε που δε μπορείς να κάτσεις γιατί ξερογλύφεσαι.
Πήγα και γω και πήρα ένα κουτί λουκούμια τριαντάφυλλο και τα έχω τσακίσει.

Να 'χαμε και 150γρ Klar Kabinett θα την κάναμε ταράτσα. 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Πρώτα "καρδάμωσα" με το 2ο και μετά "χώνεψα" με το 1ο ...

Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ηλίας έγραψε: 24 Ιαν 2020, 11:52 Eδώ θα το γράψω !

Πήρε η καλή μου γυναικούλα ένα μαλακτικό ρούχων με άρωμα λουκούμι τριαντάφυλλο και με πέθανε ! Έπλυνε το κάλυμμα του καναπέ με αυτό και μοσχοβόλισε το σπίτι. Άσε που δε μπορείς να κάτσεις γιατί ξερογλύφεσαι.
Πήγα και γω και πήρα ένα κουτί λουκούμια τριαντάφυλλο και τα έχω τσακίσει.

Να 'χαμε και 150γρ Klar Kabinett θα την κάναμε ταράτσα. 8)
Ηλία σε βλέπω για Savon mystere loukoumi :P
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”