Χρηματοκιβώτιο

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραίος ο Νίκος!!Ήσουνα κατατοπιστικότατος.Για να δούμε τώρα τι θα κάνει ο φίλος μας slur.

Βρε slur άκου να δεις τι σκέφτηκα για να επενδύσεις ένα σεβαστο ποσό, να έχεις κάποια ασφάλεια και τα καλύτερα ξυρίσματα :megagrin .

1)Η επένδυση.Θα πάς να πάρεις 2-3 straight razors Tim Zowanda damascus ή ότι άλλο σε δαμασκινό ατσάλι, που ξέρω είναι οι καψούρες σου, 1-2 japanese razors απο αναστημένο γιαπωνέζο παππού, 3-4 τα καλυτερα πινέλα χοίρου στο κόσμο, 1-2 χρυσά μπωλάκια με το μονόγραμμά σου σε διαμαντια τοποθετημενα πάνω του,και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου.
2)Η ασφάλεια.Τα ξυράφια βάλτα σε τίποτα παλιά κουτιά, ούτε που θα πάει ο νού τους ότι είναι τόσο ακριβά αλλά και να τα πάρουνε τι θα τα κάνουνε?Άσε που έχουμε πολλές πιθανότητες λόγω forum να τον βρούμε!Τα μπωλάκια στο μπάνιο δε νομίζω να το πάρουνε χαμπάρι ότι είναι χρυσα κτλπ.
3)Η απόλαυση.Θα κάνεις τα πιο γ@#%τα ξυρίσματα στη ζωή σου.Χώρια θα πουλάς και μούρη!

Λοιπόν τι λες? :xp1
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Mπορεις ακομη εαν θελεις να μας τα μοιρασεις , τι φιλοι ειμασε ε? :hystericalbs1
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

hero έγραψε:Συμβουλη μου ειναι να εχουμε τακτοποιημενες τις δοσεις απο καρτες καθως και δανεια γιατι σε περιπτωση προβληματος ειναι απαιτηταια στο ακεραιο την επομενη .
Αυτό Νίκο δεν το καταλαβαίνω. Τι θα πει «θα είναι απαιτηταία»;
Ας απαιτεί ότι θέλει η τράπεζα, δεν δίνω τίποτα. Δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτα για 500 ευρώ υπολοίπου σε πιστωτική.






Βασικά η όλη σκέψη ξεκίνησε από το γεγονός ότι ένας φίλος μου είπε ότι διατηρεί ένα δεκαχίλιαρο στο σπίτι του για τον κίνδυνο της χρεωκοπίας. Δεν τα ακουμπάει ποτέ, τα έχει μόνο για περίπτωση που υπάρξει πρόβλημα ρευστότητας στις τράπεζες της χώρας για κάποιες μέρες.

Όταν μου το έλεγε σκέφτηκα ότι εγώ αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα έχω στην κυριολεξία να φάω. Και αυτό διότι όλα μου τα χρήματα είναι στην τράπεζα και 1-2 φορές την εβδομάδα κάνω κάποια ανάληψη από ΑΤΜ για τα βασικά έξοδα. Αν τα ΑΤΜ σταματήσουν να βγάζουν χρήματα δεν έχω ούτε ψωμί να αγοράσω, ούτε βενζίνη να βάλλω.
Δεν είναι αστείο :bigeek
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι όντως, αν δεσμεύσουν τα λεφτά οι τράπεζες θα απαιτήσουν να πληρώσουμε τυχόν απλήρωτες δόσεις καρτών?Λίγο τρελό δεν είναι?

Slur εν μερη σε καταλαβαίνω , πολύς κόσμος είναι έτσι και σίγουρα δεν είναι αστείο αλλά είναι κάποιος τρόπος να ξεχνιόμαστε!Ας ελπίσουμε ότι δε θα ρθει αυτή η ώρα η ότι ολα θα γίνουν ομαλά και όχι απο τη μια στιγμή στην άλλη.Δε μπορώ να διανοηθώ τι μπορεί να ακολουθήσει σε περίπτωση χρεωκοπίας.Όσο για τα λεφτά ίσως να ρωτούσες κάποιο συνειδητοποιημένο τραπεζικό φίλο σου η κάποιον σχετικό με οικονομικά τι μπορείς να κάνεις.Είναι μια αρχική λύση πιστεύω.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Παιδια λιγο δυσκολο να συμβει κατι τοσο τραγικο , ομως ζουμε σε περιεργες εποχες . Εμενα το μυαλο μου
παει πολυ σε ποιο ακραια πραγματα που μπορουν να συμβουν σε βαθος χρονου βεβαια .
Εαν ενα πρωι αφου το κεφαλαιο το οποιο δεν εχει πατριδα και αφου εχει μαζεψει ολες τις αξιοποιησημες πηγες και μεταλλα τι το εμποδιζει να πει οτι το χρημα δεν εχει πλεον καμια αξια και τυπωνουμε νεο .
Θα θυμαστε τα κατοχικα χρηματα απο τους παπουδες μας ετσι ? Χωρις πολεμο λοιπον εχουμε ενα αποτελεσμα το ιδιο δηλαδη καταρευση και νεα δανεια . Επισης μην ξεχναμε και το γεγονος οτι απο το 1970
εχει σταματησει να υπαρχει η αναλογια χρηματος χρυσου , δηλαδη τα κρατη κατεθεταν χρυσο και τυπωναν,
σημερα οποια χωρα τυπωνει χαρτακια οποτε θελει σαν την μονοπωλη βλεπε FED USA .

Eπισης γνωριζεται τι ηταν η σεισαχθεια ? τωρα θα γινει το αναποδο θα πληρωσουμε και δουλοι θα γινουμε
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE% ... E%B9%CE%B1" onclick="window.open(this.href);return false;

Οποτε slur μην στεναχωριεσαι ολοι θα βρεθουμε στον ασο !

Το απαιτηταιο διαβασε το πισω στα μικρα γραμματα που υπεγραψες το συμβολαιο με την τραπεζα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δορυφέρων έγραψε:Μια λυση ειναι η θυριδα για πολυτιμα αντικειμενα
Επίσης δεν ξέρω πόσο σίγουρη είναι και η λύση των τραπεζικών θυρίδων θησαυροφυλακίου.
Σε αυτό το άρθρο λέει το εξής:
Εάν η τραπεζική θυρίδα του μισθωτή παραβιαστεί ή υποστεί κάποια φθορά, η πλειονότητα των τραπεζών δεν παρέχει κάποια ασφαλιστική κάλυψη, ωστόσο, υπάρχει δυνατότητα να συμφωνηθεί κάτι τέτοιο με την τράπεζα. Σε κάθε περίπτωση, η κάθε τράπεζα ακολουθεί τη δική της πολιτική.
Δηλαδή αν μπει κλέφτης μέσα, που μπαίνει κάθε δυο και τρεις, και ανοίξει τις θυρίδες, η τράπεζα δεν σε αποζημιώνει.
Ε, τότε τι σόι ασφάλεια πουλάνε;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σε περιπτωση πτωχευσης δεσμευονται και οι θυριδες οχι μονο οι καταθεσεις .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Κατάλαβα.
Θα μείνω με την αρετή.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε:
Δορυφέρων έγραψε:Μια λυση ειναι η θυριδα για πολυτιμα αντικειμενα
Επίσης δεν ξέρω πόσο σίγουρη είναι και η λύση των τραπεζικών θυρίδων θησαυροφυλακίου.
Εαν γινει ριφιφι δεν σε σωζει τιποτα
Σε απλη ληστεια δεν προλαβαινουν να ανοιξουν θυριδες.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το είχα ψάξει και εγώ και κατέληξα στο ότι δεν είναι καλή λύση κυρίως για το ότι αποτελεί πρόκληση η οποία όπως αναφέρθηκε μπορεί ακόμη και να ξαναφέρει το κλέφτη πίσω με ενισχύσεις αν δει ότι δεν τα καταφέρνει. Γενικά όσο λιγότερη πρόκληση τόσο καλύτερα. Νομίζω πως η καλύτερη λύση ( όχι ότι καλύπτει 100% αλλά ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις) είναι εκπαιδευμένος σκύλος φύλακας. Σε συνδυασμό με ένα καλό συναγερμό μειώνει κατά πολύ τις πιθανότητες. Βέβαια ως γνωστόν αν σε βάλουν στο μάτι….
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”