Ανδρέας, resolutions...

Άβαταρ μέλους
Tony
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 16050 times
Been thanked: 8487 times

Re: Ανδρέας, resolutions...

Δημοσίευση από Tony » πριν από 1 εβδομάδα

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Συνέχεια με αργοπορία λόγω έλλειψης χρόνου,

Ανδρέα μου πολύ ευχαρίστως, να προτείνω αλλά και να σε βοηθήσω όπου θέλεις, αν και δεν ξέρω καλά από τιμές μεταχειρισμένων, έχω φίλο που είναι μηχανικός ήχου, θα προτείνει ότι καλύτερο σύμφωνα με την οικονομική σου δυνατότητα, το θέμα όμως είναι να γνωρίζουμε το 'ταβάνι' την ανώτερη τιμή που μπορείς εσύ να δώσεις, εδώ ή με πμ.

Μεταχειρισμένο κλασσικό πιάνο με 250 € δεν το κοιτάμε ούτε καν το αναφέρουμε. Είναι σαν να λέμε, θέλω μία φαλτσέτα με 5-7€ που όπως και να το κάνουμε δεν...
Μπορεί μεν να βρεθεί κάποια κινέζικη, δουλειά όμως δεν θα κάνει, εκτός και αν θέλεις να την στολίσεις, ξυριστικά πάντα θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου.

Ηλεκτρικό πιάνο σε βαρυκεντρισμένα (hammered action) διαβαθμισμένα/αδιαβάθμιστα με κλαβιέ πλήρους έκτασης (88 πλήκτρων) υπάρχουν πολλά, αλλά δυστυχώς όχι entry level, το "ακριβό" σε αυτήν την κατηγορία είναι αμφίβολο, και εδώ δεν μπορώ να εγγυηθώ το μέγεθος του πόνου, αν βαρεθείς πάντως σίγουρα θα πονέσει... :D

Εμπειρικά πάντα, τα πιάνα με αρκετά ενδιαφέροντα ήχο είναι και αρκετά ακριβά. Προσωπικά πιστεύω πως μόνον ένα παραδοσιακό γερμανικό πιάνο (Hofmann, Ibach, Schimmel, από τα "όρθια") μπορεί να προσφέρει κάτι τέτοιο. Τα Γερμανικά όμως πιάνα, μεταχειρισμένα ή μη, πάνε από 4.000 εώς 12-15.000 αν είναι καινούριο.
Λόγος απόκτησης: Τρέλα, και πολλά λεφτά ή το προχωρημένο επίπεδο για πτυχίο ή δίπλωμα, τότε ναι θα πρέπει να αποκτήσεις ένα πραγματικό πιάνο.

Οπότε, λόγω έλλειψης χώρου αλλά και χρημάτων βεβαίως-βεβαίως, πάμε σε ηλεκτρικό πιάνο όπως είπες. Μπορεί σε πολλές περιπτώσεις να είμαι υπέρ του ηλεκτρικού πιάνου, κυρίως για το θέμα της ήσυχης μελέτης με καλά ακουστικά, και του καλού ήχου με λιγότερα χρήματα, και πληθώρα άλλων ευκολιών όπως-

Ευελιξία/Ηχογράφηση: Τα κλασσικά πιάνα παράγουν μόνο τον ήχο του πιάνου. Τα ηλεκτρικά πιάνα παράγουν ποικίλους ήχους, όργανα και κρουστά, με επιλογές παράλληλης ηχογράφησης και αναπαραγωγής τους, με αποτέλεσμα ο μουσικός να αυξάνει την απόδοσή των συνθέσεών του.

Συνδεσιμότητα: Τα περισσότερα ηλεκτρικά πιάνα έχουν θύρες MIDI και USB για σύνδεση με υπολογιστή και γεννήτριες ήχου, καθώς επίσης και υποδοχές για κάρτες μνήμης flash για εύκολη μεταφορά αρχείων ήχου μεταξύ συσκευών.

Εξαίρεση στις διαφορές που προκύπτουν παραπάνω, αποτελούν κάποια υβριδικά μοντέλα κλασσικών πιάνων, τα οποία διαθέτουν παράλληλο ψηφιακό εγκέφαλο σύνδεσης με ακουστικά, USB και MIDI.

Υπάρχουν και κάποια άλλα που πρέπει να έχεις υπ' όψιν και είναι ότι, για να παράγει ήχο ένα τέτοιο ηλεκτρικό πιάνο, προϋποθέτει και μία σύνδεση, δηλαδή-

Χρειάζεσαι και ένα βασικό setup που είναι: Κονσόλα ήχου->ηχεία, όμως αυτό δεν είναι παρά ο τίτλος ενός μεγάλου βιβλίου που ονομάζεται PA.

Θα χρειαστούν προαιρετικά και ηχεία, που είναι δύο ειδών. Αν και οι ορισμοί passive και active έχουν να κάνουν με το που βρίσκεται ένα crossover (πριν ή μετά το σήμα που λαμβάνει ένα ηχείο), νομίζω πως το πιο σωστό είναι να μιλήσουμε για αυτοενισχυόμενα και απλά ηχεία. Τα αυτοενισχυόμενα είναι αυτά που έχουν μέσα τους δικό τους ενισχυτή ήχου (αυτά πολλοί τα λένε, λάθος, active), ενώ τα απλά είναι αυτά που χρειάζονται εξωτερικό ενισχυτή ήχου (και πολλοί τα λένε κατά λάθος, passive).

Q: Δεν είχες πάρει κάποιο κλαβιέ; αρμόνιο; ή δεν θυμάμαι καλά; Déjà vu? :character-oldtimer:
ΥΓ: Ελπίζω να μην μπερδευτήκαμε, προσπαθώ να γράψω απλά αλλά, χρειάζονται οι ορολογίες αυτές, αν υπάρχει κάτι που σε μπέρδεψα απλώς το λές... :greetings-wavingyellow:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.

Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: 11/16” Thomas Radley Cadman & Sons Bengall (1906-1953)
6/8” Thomas Turner & Co. Cutler to His Majesty (1834-1921)
Edwin Jagger DE8911BL
Has thanked: 8520 times
Been thanked: 3814 times

Δημοσίευση από nik16v » πριν από 1 εβδομάδα

Ανδρέα έχε στο μυαλό σου ότι ένα πιάνο (έστω και όρθιο) σε μια μετακόμιση είναι μεγάλος μπελάς! Επίσης μετά από κάθε μετακόμιση, απαραίτητα χρειάζεται κούρδισμα.
Ένα από τα + των ηλεκτρικών είναι ότι φοράς τα ακουστικά και παίζεις καταμεσήμερο χωρίς να ενοχλείς τους γείτονες.

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: Πινέλο: SOC (αν και δεν έχω δοκιμάσει πολλά)
Μηχανή: Qshave (ναι είμαι τσίπης :P), Shavette Dovo RVS
Σαπούνι: Ευχαριστώ τους Δημήτρηδες μόνο αυτό έχω να πω...
ASL: Προς το παρών, K shave work Aficionado δεύτερο το Old spice blue water, τρίτο Brut oceans...
Has thanked: 3698 times
Been thanked: 4133 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreas » πριν από 1 εβδομάδα

Δεν το σκέφτομαι καθόλου για κλασικό πιάνο παιδιά. Δεν είμαι για τέτοια.
@Tony Ποιο είναι το μίνιμουμ που θα πρότεινες να δώσει κάποιος για ένα ηλεκτρικό πιάνο;
Σκέφτομαι όχι παραπάνω από 400 τουλάχιστον σε αυτήν την τιμή βλέπω ότι ξεκινάνε πάνω κάτω.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η αίσθηση των πλήκτρων να είναι παρόμοια ενός πιάνου.
Γιατί όπως είπα αν πατήσω τα πλήκτρα του δικού μου Yamaha PSRE263 και ενός πιάνου είναι η μέρα με την νύχτα!
Θα προτιμούσα να έχει ενσωματωμένα ηχεία αν γίνεται, όπως είπα δεν θέλω να δώσω πολλά.
Δεν ξέρω αν είναι πιο οικονομικό να πάρω ένα χωρίς ηχεία και μετά να έχω έναν sampler και πάνω του να συνδέω ηχεία/ακουστικά κτλ. Αν και δεν το νομίζω.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
ASL: Προς το παρών, K shave work Aficionado δεύτερο το Old spice blue water, τρίτο Brut oceans...
Επικοινωνία:

Προσθέτω κάτι στην λίστα.

Να τελειώσω τουλάχιστον ένα σαπούνι φέτος. Όχι από τα σχεδόν τελειωμένα ή τα δείγματα! Αλλά από αυτά που έχουν πράμα ακόμα!

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 30 δευτερόλεπτα:
Να προσθέσω και να πω...
Οι Γάλλοι είναι ανώμαλοι!
Άλλα γράφουν άλλα λένε!
Και αν δεν τα δεις γραμμένα παίζει να καταλάβεις αλλαντάλλα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: On the aggressive side...
Has thanked: 12442 times
Been thanked: 11526 times

Δημοσίευση από Antonis » πριν από 1 εβδομάδα

Ανδρέα δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου απαντήσει πιο είναι το minimum να δώσει κάποιος για ηλεκτρικό πιάνο! :P :D (Το λέω γιατί με έκανες mention)

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Χαχαχαχα χαχαχαχα βρε τι έχω πάθει;;;;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα

Άβαταρ μέλους
Tony
Λύκειο
Λύκειο

Δημοσίευση από Tony » πριν από 6 μέρες

Ανδρέα δεν ξέχασα,

Περιμένω κι εγώ το φίλο μου, και αναμένουμε από Δευτέρα αφού... :)

Πάντως ενσωματωμένα ηχεία και από όσο ξέρω έχουν μόνο τα αρμόνια.
Όταν λες sampler, τι εννοείς; την κονσόλα ήχου; ηχεία έχεις;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·

Άβαταρ μέλους
herco
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 10369 times
Been thanked: 10737 times

Δημοσίευση από herco » πριν από 6 μέρες

Sampler ειναι το συνθεσαιζερ που επεξεργαζεται samples (δειγματα) φυσικων ηχων. Η ψυχη του studio.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tony
Λύκειο
Λύκειο

Δημοσίευση από Tony » πριν από 6 μέρες

Ναι ok Ηρακλή, είχα κάποτε ένα Kurzweil. :)

Για αυτό ρωτάω αν έχει ο Ανδρέας sampler.
Αντώνης

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreas » πριν από 6 μέρες

Δεν έχω τίποτα... :(
Το ποιο πιθανό είναι, όταν θα παίζω αρχικά θα έχω τα ακουστικά για να μην μου στείλει κανένας γείτονας το πολίτσι! :D
Sampler εννοώ την συσκευή που θα συνδέσω στα πλήκτρα και που έχει τους ήχους ώστε όταν θα πατάω κάποιο πλήκτρο στο πιάνο να παίζει τον αντίστοιχο ήχο. Μάλλον δηλαδή αυτό που λέει ο Ηρακλής.
Τι λες (λέτε) για κάποιο από αυτά;

https://www.muziker.nl/alesis-recital-p ... wEQAvD_BwE

https://www.thomann.de/gr/korg_b2_black.htm

https://www.thomann.de/gr/thomann_sp_5600.htm

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Όλο κάτι ξεχνάω...
Σήμερα έκανα 3 1/2 χλμ βολτούλα, είχε καλό καιρό και ξεσκάσαμε λίγο.
Από αύριο βροχές λέει, Δευτέρα θα έχει πάλι ήλιο... Για να δούμε!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”