Παντρευόμαστε

Εδώ μπορείτε να μας ρωτάτε η να ενημερώνεστε (και να ενημερώνετε!) για τα αντρικά θέματα που σ(μ)ας αφορούν, π.χ. τι δώρο να του πάρω (ή του πήρα) τώρα που (γιορτάζει,έχει γενέθλια, έχουμε επέτειο κτλ). Συμβουλές και ότι άλλο προκύψει.
Απάντηση
marians
Νήπιο
Νήπιο

Παντρευόμαστε

Δημοσίευση από marians » πριν από 7 χρόνια

γειά σας!
καταρχήν με συγχωρείτε που μπήκα τόσο..απροκαλυπτα στο κοσμο σας!
οχι δε ξυριζομαι με λεπιδες, τα εχω παρατησει προ πολλου (laser χρυσό μου!)
για τον άντρα μου θέλω να ρωτήσω!
παντρευόμαστε (οχι δε τον κυνηγάω εγω! προς αποφυγην παρεξηγησεων!!) και θελω να του κανω δωρο αυτα τα ωραια τα αξεσουαρ που εχετε κι εσεις.
μετα απο μια συντομη ερευνα στον γιουγκλη ειδα να υπερεχει η γερμανικη εταιρια muhle καθως και μερικα τρομερα και φοβερα safety razors απο διαφορες μαρκες. βέβαια για φαλτσέτες έψαχνα αλλά ας μη του μπαινουν ιδέες από τώρα :bigsmilie
δε νομιζω να τα πολυχρησιμοποιήσει γιατί έχει μουσι τον περισσότερο καιρό.
δηλαδής ψάχνω κάτι καλό στη χρήση και όμορφο στην εμφάνιση. βέβαια να μου πείτε και πόσο πάει το μαλλί.

διάβασα στο φορουμ σας πολλα ενδιαφεροντα πραγματακια κ οτι αξιζει κατα πολυ το ξυρισμα με αυτες τις μηχανες παρα με τα συμβατικα της ευρειας αγορας. επισης ειχα διαβασει ΚΑΑΑποτε οτι το κρυο νερο ειναι καλυτερο για το ξυρισμα, κατι που αποδειχθηκε μυθος με βαση τα ωραία σας ντοκουμεντα!

για ανταποδοση θα σας πω και μαγικες πατεντες που μπορειτε να φτιαξετε με αιθερια ελαια για το ξυρισμα και για μετα το ξυρισμα, να εχετε επιδερμιδα αλαβαστρο, μονο για φιλημα χε χε χε.. γιατι και ποια γυναικα δεν αρεσκεται σε ενα καλοξυρισμενο και μυρωδατο μαγουλο?

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: Πινέλο: SOC (αν και δεν έχω δοκιμάσει πολλά)
Μηχανή: Qshave (ναι είμαι τσίπης :P), Shavette Dovo RVS
Σαπούνι: Ευχαριστώ τους Δημήτρηδες μόνο αυτό έχω να πω...
ASL: Προς το παρών, K shave work Aficionado δεύτερο το Old spice blue water, τρίτο Brut oceans...
έχει ευχαριστήσει: 724 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1289 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreas » πριν από 7 χρόνια

Γειά σου,

Καλά έκανες και μπήκες (νόμιζα πως το χα σβήσει το φως :confused )!

Πρώτα απ όλα, με το καλό.
Και τώρα στα δικά μας! :devil

Προσωπική μου άποψη, muhle πολύ καλή εταιρία εδώ όμως θα την βρεις από τσουχτερή έως πάρα πολύ τσουχτερή οπότε θα πρέπει να το βρεις από κάποιο e-shop του εξωτερικού.

Σε πολλές περιπτώσεις σε αυτά τα e-shop υπάρχουν έτοιμα σετ με το πινέλο, μηχανή μπολάκι ακόμα και το σαπούνι! π.χ. http://thesuperiorshave.com αν πας εκεί που λέει "Safety Razor GIFT SETS".
Θα δεις πολλά σετ. Εγώ θα σου πρότεινα αν είναι να διαλέξεις ένα από αυτά το πρώτο.
Δεν είναι πολύ ακριβό, σου δίνει μία πάρα πολύ καλή μηχανή ξυρίσματος για να ξεκινήσει κάποιος το wet shave ένα αρκετά καλό πινελάκι μια όμορφη βάση για να ακουμπάει, ενώ όλα τα άλλα βρίσκεις και καλλίτερα (ξυραφάκια, σαπούνι/κρέμα ξυρίσματος)!
Με κάτι λιγότερο από 90 € τα έχεις στην πόρτα σου.

Έτσι έχεις δώσει σχετικά λίγα λεφτά και τα έχεις πάρει όλα!
Από εκεί και πέρα αν θες κάτι ποιο "ψαγμένο", λύσεις υπάρχουν για όλα τα γούστα!

Πάντως πριν κάνεις το οτιδήποτε διάβασε και τα υπόλοιπα μέλη τι έχουν να σου πουν.
Υπάρχουν πολλοί "παλιοί" που ξέρουν καλλίτερα από εμένα!

:danke

ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα

marians
Νήπιο
Νήπιο

ωωω σ ευχαριστώ για το σάιτ! η αλήθεια είναι πως δεν είχα ιδέα τι παίζει από τιμές κ πάλι καλά που σας βρήκα!
επειδή είμαι και χαζό, μπορεί να τα έδινα για την muhle :Ρ
τωρα που χαζεύω το φόρουμ, είδα και καταστήματα στην Αθήνα. και γέλασα πολύ σε ένα σχόλιο "οι άντρες σήμερα προτιμούν μανικιούρ κ πετικιούρ!" πόσο δίκιο έχετε... μακάρι να μπορούσαν όλοι να συνεχίσουν τόσο όμορφες και ποιοτικές αξίες.
διάβασα και για τα στυπτικα. μάλλον θα ψάξω κάπου στο φόρουμ, για να μη ρωτάω κ επαναλαμβάνεστε, για το τι είναι :)
κ πάλι ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
έχει ευχαριστήσει: 1427 φορές
Έχει ευχαριστώ: 628 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Apostolos » πριν από 7 χρόνια

Γεια σου Μαρία (?), καλώς ήρθες στο Forum! Εύχομαι η ώρα η καλή!

Συμφωνώ και εγώ ότι το σετ είναι η πιο καλή λύση για την περίπτωση σου. Αν του κάνεις τελικά το δώρο, θα πρέπει να τον ενημερώσεις και για το forum ώστε να μάθει την χρήση τω εργαλείων που θα του χαρίσεις. Δεν είναι απαραίτητο να τρελαθεί κανείς όπως εμείς :megagrin , με μισή ώρα διάβασμα κάνεις ένα εξαιρετικό ξύρισμα. Επιλογές εκατοντάδες, για να μη σε μπλέξω κάνω μια συγκεκριμένη πρόταση.

http://www.shaving.ie/products/The-Basi ... r-Kit.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Μηχανή (ζητάει να επιλέξεις) προτείνω 34C.

Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστήσει: 35 φορές
Έχει ευχαριστώ: 136 φορές

Δημοσίευση από Slur » πριν από 7 χρόνια

Μαρία καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome2

Σε αντίθεση εγώ σου προτείνω να του αγοράσεις ένα πραγματικό εργαλείο, ένα straight razor και ένα λουρί.
Είναι βέβαιο ότι θα το λατρέψει, και ότι θα βρει νόημα στο ξύρισμα.

[youtube][/youtube]

εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστήσει: 158 φορές
Έχει ευχαριστώ: 178 φορές

Δημοσίευση από Δημήτρης » πριν από 7 χρόνια

Slur, άσ'τον άνθρωπο να προλάβει να παντρευτεί, μη σφαχτεί με το μαχαίρι! Με το καλό Μαρία!

Εικόνα

marians
Νήπιο
Νήπιο

καλημέρα! σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!!

το βίντεο απλά άπαιχτο! :megagrin
τον έχω ικανό αν διαβάσει 5 πραγματάκια απ όλα τα ωραία που γράφετε εσείς εδώ, θα μυηθεί της τέχνης! μέχρι και μπαρμπέρικο θ ανοίξει, είναι να μη παθιαστεί με κάτι!

όσον αφορά τις straight razor.. δεν ανησυχώ γι αυτόν αλλά για μένα :xp1 εννοείται ότι ειναι πολύ αισθησιακό να βλέπεις τον άντρα να ξουρίζεται με τη παραδοσιακή λεπίδα αλλά ρε παιδιά θέλει τέχνη το εργαλείο! όπως κ να το κάνουμε! επίσης με αυτό το σετ που θα του πάρω, θα τον ξυρισουν οταν τον ντύσουν τη μέρα του γάμου, οπότε ας μη το ρισκάρουμε :bigsmilie εκτος αν θελετε να τον ξυρισετε εσεις :megagrin

επίσης μου φαίνεται δελεαστικό να μάθω να τον ξυρίζω εγώ, θα χει πολύ ενδιαφέρον η κατάσταση :megagrin :megagrin

κ παλι σας ευχαριστώ κ εύχομαι στους ανύπαντρους και στα δικά σας!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η γωνιά της γυναίκας”