Γυναικειο Ξυρισμα

Εδώ μπορείτε να μας ρωτάτε η να ενημερώνεστε (και να ενημερώνετε!) για τα αντρικά θέματα που σ(μ)ας αφορούν, π.χ. τι δώρο να του πάρω (ή του πήρα) τώρα που (γιορτάζει,έχει γενέθλια, έχουμε επέτειο κτλ). Συμβουλές και ότι άλλο προκύψει.
stergios

Re: Γυναικειο Ξυρισμα

Δημοσίευση από stergios » πριν από 2 μήνες

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Ειναι σα να λεμε θα αγριεψουν κ τα νυχια. Κερατινη ειναι.

Επισης το δερμα των γυναικών ειναι διαφορετικο απ των αντρων. Πολλες οι διαφορες. Τεστοστερόνη, σμηγμα, ιδρωτας, κολλαγονο, διαφορετικο ph κλπ
Last edited by stergios πριν από 2 μήνες, edited 1 time in total.

Άβαταρ μέλους
Lilith
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 8 times
Been thanked: 84 times

Δημοσίευση από Lilith » πριν από 2 μήνες

Akist έγραψε:
πριν από 2 μήνες
Σε τελική ανάλυση αυτό που έχει καταφέρει να επιβάλλει η μοντέρνα δυτική κοινωνία είναι η γυναίκα να είναι "μαόνι" - μηδέν τρίχες
(που είναι αδύνατον γιατί οι τρίχες είναι και αυτές μέρος της φύσης μας)
Θα συμφωνήσω ότι οι τρίχες είναι μέρος της φύσης μας, αλλά να μην υπερβάλουμε κιόλας. Όπως δεν θα μου άρεσε ο εαυτός μου με τρίχα στο σώμα μου δεν θα μου άρεσε και ένας άντρας με υπερβολική τριχοφυΐα χωρίς να κάνει κάτι γιαυτό.

@Nomad H δερματολόγος μου, μου είπε ότι σε ορμονοεξαρτώμενες περιοχές όπως το γυναικείο πρόσωπο δεν πειράζουμε ούτε καν με laser σημεία τα οποία δεν πρέπει να χτυπηθούν. Γενικότερα οποιοδήποτε μέσο αποτρίχωσης μπορεί να ενεργοποιήσει ακόμα και το απλό χνούδι και να γίνει τρίχα.

Άβαταρ μέλους
Akist
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 2336 times
Been thanked: 1707 times

Δημοσίευση από Akist » πριν από 2 μήνες

Συμφωνώ απόλυτα για το ότι ένας άνδρας που μοιάζει με γορίλα ειδικά στη σημερινή εποχή που υπάρχουν τα μέσα να συμμαζευτεί είναι απωθητικός.

Υπάρχει τρίχα και τρίχα όμως και ανάλογα την κοινωνία - πχ το μουστάκι στις ανατολικές χώρες θεωρείται "βαθμός ανδρισμού" , όπως και το μούσι εδώ πλέον .

Οι γυναίκες έχουν ένα χνούδι στο πάνω χείλος , σε κάποιες περιπτώσεις είναι πιο έντονο όσο πιο σκούρο το χρώμα της τρίχας. Αν πάνε να συμβαδίσουν με τα αυστηρά δυτικά πρότυπα πρέπει να ενα μεγάλο ποσοστό να αρχίσει να κάνει lazer κλπ (που δεν είναι και το καλύτερο νομίζω)
Στην Ινδία πχ χρησιμοποιούν ένα φυσικό καλλυντικό που αλλάζει το χρώμα σε πιο ανοιχτό ... σε άλλα μέρη είναι απλά αποδεκτή η τριχοφυΐα.

Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...

Άβαταρ μέλους
Lilith
Νήπιο
Νήπιο

@Akist Δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης η μείωση της τριχοφυΐας στο αντρικό σώμα, είναι πάνω από όλα θέμα πρακτικό και αν κάτσουμε να το αναλύσουμε σας βλέπω αύριο με ξυράφια και ψαλίδια ανά χείρας :-)

To χνούδι που αναφέρεις είναι το πιο απλό πράγμα (και το πιο αντιαισθητικό) που μπορεί να αφαιρέσει μια κοπέλα από το πρόσωπό της διότι είναι η λιγότερο ορμονοεξαρτώμενη περιοχή του γυναικείου προσώπου.

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Ξωτικό μυστικού άι Βασίλη
Ξωτικό μυστικού άι Βασίλη
Has thanked: 2154 times
Been thanked: 2767 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tzimisce » πριν από 2 μήνες

Lilith έγραψε:
πριν από 2 μήνες
@Akist Δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης η μείωση της τριχοφυΐας στο αντρικό σώμα, είναι πάνω από όλα θέμα πρακτικό και αν κάτσουμε να το αναλύσουμε σας βλέπω αύριο με ξυράφια και ψαλίδια ανά χείρας :-)
Πιστεύω ότι θα ήταν μία ενδιαφέρουσα συζήτηση, ειδικά από τη γωνία μίας γυναίκας.

Μιχάλης

Άβαταρ μέλους
Lilith
Νήπιο
Νήπιο

Εικόνα
Για να δουμε τι θα καταφέρουμε σημερα.
Πρωτο ξύρισμα με Gillette vintage και Florena

Άβαταρ μέλους
Lilith
Νήπιο
Νήπιο

Τελείωσε το ξύρισμα για σήμερα! Είμαι αρτιμελής χωρίς ίχνος κοψίματος και ξαφνικά θέλω να χαϊδεύω τα πόδια μου συνέχεια.
Το μόνο που με έχει χαλάσει απίστευτα είναι η μυρωδιά της Florena που έχει μείνει ακόμα...
Χρειάζομαι επειγόντως σαπούνια ( Αχ Γιώργο )

Άβαταρ μέλους
Akist
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 2336 times
Been thanked: 1707 times

Δημοσίευση από Akist » πριν από 2 μήνες

Καλή αρχή με τις DE μηχανές @Lilith! :clap:

(αν δεν κάνω λάθος η μηχανή που έχεις είναι Gillette Superspeed Flare tip που βγήκε παραγωγή από το 1964 και μετά και είναι mild μηχανή και από ότι φαίνεται η δικιά σου είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση ! ) :)

Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...

Άβαταρ μέλους
Lilith
Νήπιο
Νήπιο

Δημοσίευση από Lilith » πριν από 1 μήνα

Τρια ξύρισματα με DE μεσα σε μια εβδομαδα.Εκπληκτικα ολα χωρίς κοψίματα.
Ο Γιώργος εξαιρετικός ανθρωπος και με βοήθησε παρα πολυ οπως και οποιος πρόλαβε απο εδω μεσα.

Εικόνα

Για τα υπόλοιπα της εβδομαδας δεν εχω να σχολιάσω τιποτα φρόντισαν αλλοι...

Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Merkur 34c, Cella, Floid, Omega 49
Has thanked: 230 times
Been thanked: 466 times

Δημοσίευση από SolitaryX88 » πριν από 1 μήνα

To Cella το συγκεκριμένο ελπίζω να τελειώσεις. Εγώ το έχω δύο χρόνια στην κατάψυξη κ είναι ακόμη 60% γεμάτο.
Σε καμια περίπτωση δεν θα απογοητευτείς. Όλα οσα πήρες είναι top!

Μπάμπης

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αγαπημένος εξοπλισμός: Πινέλο: SOC (αν και δεν έχω δοκιμάσει πολλά)
Μηχανή: Qshave (ναι είμαι τσίπης :P), Shavette Dovo RVS
Σαπούνι: Ευχαριστώ τους Δημήτρηδες μόνο αυτό έχω να πω...
ASL: Προς το παρών, K shave work Aficionado δεύτερο το Old spice blue water, τρίτο Brut oceans...
Has thanked: 994 times
Been thanked: 1622 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreas » πριν από 1 μήνα

Lilith welcome back...

Ο Γιώργος αλλά και όλα μας τα μέλη είναι εξαιρετικοί άνθρωποι, απλά κάποιες φορές ο γραπτός λόγος είναι πολύ εύκολα παρεξηγήσιμος.
Σημασία έχει να μην "κολλάμε" στο τι έχει γίνει και να δούμε από εδώ και πέρα τι μπορούμε να κάνουμε για να μην ξαναδημιουργηθούν τέτοια θέματα.
Να σεβαστείς το γεγονός ότι είσαι νέο μέλος και ότι θα πρέπει ναι μεν να δείξεις τον χαρακτήρα σου, αλλά ίσως να γίνει με πιο ήπιους ρυθμούς/τόνους. αλλά και τον ανάλογο σεβασμό σε ανθρώπους που ουσιαστικά δεν γνωρίζεις (χωρίς να λέω ότι δεν το κάνεις) αλλά και δεν σε ξέρουν.
Γενικά αποφεύγουμε να τρολάρουμε. Σε σοβαρά νήματα καλό είναι να μένεις εντός του θέματος και να μην γίνεται χαβαλές και συζητήσεις τύπου chatroom.

Αλλά όπως και δεν κρίνουμε κάποιον από λίγες μόνο γραμμές σε ένα φόρουμ (γενικά το λέω).
Και από την μεριά μας ίσως να δίναμε λίγο λάσκα σε νέα μέλη να δείξουν τι πραγματικά είναι πριν προβούμε σε ίσως βιαστικά συμπεράσματα (πάλι γενικολογώ). Ή θα μπορούσαμε να δείχνουμε τον σωστό/σύνηθες για εμάς τρόπο με μια πιο φιλική διάθεση.

Ο Γιώργος απ ότι βλέπω σου έδειξε τον "καλό δρόμο" με ωραία καλούδια, με μερικά από αυτά θα έχεις πολύ χρόνο για να τα αποχωριστείς όπως προείπε ο Μπάμπης.

Άρα για εμένα τουλάχιστον είσαι ήδη σε πολύ καλό δρόμο, στο χέρι μας είναι να παραμείνεις σε αυτόν ;) :P

ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Η γωνιά της γυναίκας”