Ερώτηση πριν γίνει αγορά

val
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 20:14
13

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποια καλή μηχανή ( philips κλπ ) που να μπορώ να ξυριστώ κανονικά λες και είναι ξυράφι για να χρησιμοποιηθεί και για τον στρατό αλλά και για ξύρισμα σε άλλες περιοχές του σώματος..

γνωρίζετε κάτι?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Kαλησπερα val και καλως ηρθες.. Αν θες γραψει κατι για σενα εδω..

Στην ερωτηση σου. Δεν ξερω αν ξερεις τοι υπαρχουν αρκετων τυπων ηλεκτρικες μηχανες. Αυτες που ειναι αμιγως για ξηρο ξυρισμα, υβριδικες με ή χωρις ενσωματωμενο gel .. Πριν προχωρησεις σε μια αγορα, εχεις κανει σκεψεις ποια "εκδοση" ηλεκτρικης μηχανης θες? Δεν ξερω εαν στον στρατο θα ηταν δοκιμο να εχεις μια ηλεκτρικη μηχανη που μπορει να σε κοστισε πανω απο 100€, με κινδυνο να στη "φανε"...

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γεια σου φίλε καλώς ήρθες στο forum.

Σε ότι αφορά το πρόσωπο και μόνο, καθώς για το σώμα δεν γνωρίζω, σου απαντώ:

To ξύρισμα με μηχανή διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ως προς το αποτέλεσμα. Μοναδική λύση η δοκιμή. Και εκεί είναι το πρόβλημα, το κόστος είναι μεγάλο για να πάρεις μια μηχανή και να μην σε ξυρίζει. Αν όμως την πάρεις να ξέρεις ότι υπάρχει μια περίοδος 2-3 εβδομάδων που η μηχανή μαθαίνει τα γένια σου. Κατά την περίοδο αυτή δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξυράφι η οτιδήποτε άλλο παρά μόνο την μηχανή κάθε μέρα, ώστε να μην την 'μπερδέψεις'. Αν μετά από αυτό το διάστημα το αποτέλεσμα δεν σε καλύψει , απλά έχασες τα λεφτά σου. Οι πιθανότητες είναι 50 – 50 και έχουν σχέση και με το κατά πόσο είσαι τελειομανής αλλά και ε την υπομονή κατά την περίοδο εκμάθησης. Επίσης με αυτού του τύπου τις μηχανές (για λείο ξύρισμα και όχι για 2-3 ημερών γένια) πρέπει να ξυρίζεσαι κάθε μέρα, αν τα γένια μεγαλώσουν έχουν πρόβλημα. Επίσης πριν το ξύρισα καλό είναι να χρησιμοποιείς ειδικές λοσιόν (pre shave electric)

Μοντέλα υπάρχουν πολλή. Σου προτείνω μια που γνωρίζω από γνωστό ότι είναι πολύ καλή, αδιάβροχη.
http://www.philips.gr/c/mens-shaving/se ... 60_21/prd/

Για το σώμα δεν κάνει χρειάζεσαι αλλου τύπου μηχανές.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
val
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 20:14
13

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση και θα πω ένα γεια στο άλλο section..

Στο θέμα μας.. θέλω μέχρι 80 ευρώ μία που να κάνει δουλειά και δεν έχω πρόβλημα για το ξηρό ξύρισμα ή όχι δεν είχα ποτέ πρόβλημα ερεθισμού.. τώρα χρησιμοποιώ noxzema κόκκινο αφρό και mach3 ξυραφάκια.. και θέλω με μία μηχανή να είναι ποιο easy.. όπως και ξύρισμα για πόδια κλπ..

απλά κυρίως να πλένετε εύκολα και να κόβει βαθιά χωρίς κίνδυνο να κοπώ φυσικά..
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για να κοπείς δεν υπάρχει θέμα, δεν κοβουν αυτές οι μηχανές.
Για τα πόδια και το σωμα θέλεις αλλη μηχανή, η ίδια δεν κάνει και για τα δύο. Τα χρήματα που διαθέτεις είναι μάλλον λίγα, θα δώ αν σου βρώ κάτι...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Για προσωπο πολυ καλη ειναι αυτη http://www.amazon.co.uk/Panasonic-ES710 ... 031&sr=8-1
Την εχω και κανει ξυρισμα ισως και καλυτερο απο ξυραφακι.

Για προσωπο και σωμα παρε αυτη http://www.amazon.co.uk/Braun-CruZer-Re ... 334&sr=1-1
Την εχω παρει δωρο στον αδερφο μου και ειναι πολυ ικανοποιημενος.

Και στις δυο περιπτωσεις τα μεταφορικα για Ελλαδα ειναι δωρεαν. Επειδη θες και για σωμα προτεινω τη δευτερη.

Στο στρατο δε θα σου την επιτρεψουν, οποτε αν τη παιρνεις αποκλειστικα για εκει αστο καλυτερα. Επισης οπως γραφτηκε θα σου τη κλεψουν.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εκτος και αν το παιδι ειναι σε μοναδα στην οποια επιβαλλεται χρηση.. ΟΥΚ πχ
Εικόνα
val
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 20:14
13

ευχαριστώ για τις απόψεις σας, η πρώτη η panasonic λέει όντος κάτι? τι ξέρει κανείς άλλος? ωστόσο ένα παλικάρι μου είπε για μία philips αλλά δεν έχω ιδέα μοντέλο..
val
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Δεκ 2010, 20:14
13

επίσης η braun που δείχνεις ξυρίζει καλά? βαθιά, σαν ξυράφι?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κατα κανονα, ειδικα στην τιμη που ψαχνεις δεν ξυριζει καμια σαν ξυραφι.. Αν και προσωπικα λεω οτι καμμια ηλεκτρικη μηχανη δεν ξυριζει οπως ενα safety ή ενα straight razor
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”