Ηλεκτρική ξυριστική για καθημερινή χρήση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας εκ των δυο από τα παρακάτω μοντέλα ξυριστικών μηχανών
Series 9 9095cc shaver with Clean&Charge Station
Series 9 9290cc silver

λόγο του ότι ξυρίζομαι κάθε ημέρα με ξυράφι (Wilkinson Xtreme3 μαζί με κρέμα αψέντι Κορρέ) και θα ήθελα αντικαταστήσω αυτή τη ρουτίνα με αυτή της μηχανής ποιο πολύ για εξοικονόμηση χρόνου.

Τι λέτε θα έχω πρόβλημα λόγο του ότι οι τρίχες του προσώπου θα είναι κοντές;
Ποια από τις δύο προτείνετε;
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

καλημερα, δεν εχω καμμια απο τις δυο τους ομως στο παρελθον ειχα ξυρ. μηχανη και τα αποτελεσματα δεν με ικανοποιουσαν καθολου . δεν πιανουν τις κοντες τριχες και εκανα τοσα πολλα περασματα που στο τελος καθηστερουσα περισσοτερο ασε που στον λαιμο εμεναν ακοπες τριχες με αποτελεσμα να δειχνω ατημελητος και κακοξυρισμενος γεματος ερεθισμους.
νομιζω το μονο αξιολογο ηλεκτρικο εργαλειο που κανει οσα υποσχεται ειναι το τριμ για τους μουσατους αλα εγω δεν ειμαι τετοιος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Από αυτές τις δύο που έχεις βάλει,προτείνω την 9095cc.

Η braun παράγει πολύ ποιοτικές μηχανές,και στην σειρά 9 που επέλεξες,είναι οι ναυαρχίδες της.
Στα αρνητικά θα έβαζα το σύστημα, Lift&Cut* και με ότι συνεπάγεται από αυτό...

Η ηλεκτρική μηχανή αυτής της κλάσης,δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις κοντές τρίχες,αντίθετα είναι το προτεινόμενο,θα "πρέπει" να ξυρίζεσαι εντός τριών ημερών,με στεγνό ή υγρό ξύρισμα(επιλογή σου)και όποιο σου ταιριάξει καλύτερα στο δέρμα,το πρόβλημα ξεκινά μετά τις τρείς ημέρες,(εάν μένεις αξύριστος) εκεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις ingrown hairs,λόγω Lift&Cut,(υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις),εάν όμως τηρείς το καθημερινό ξύρισμα ή δύο ημερών,θα είσαι ok.



* Υπάρχουν και μηχανές χωρίς το Lift&Cut.
~ Και ένα tip για την αρχή,υπολόγισε στο περίπου έναν μήνα,μέχρι να προσαρμοστεί το δέρμα σου,στο νέο εργαλείο.
~ Καλή συνέχεια...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Καλησπέρα
Έχω την 9290 εδώ και 2 χρόνια νομίζω
Είμαι μάλλον είμουν ευχαριστημένος αλλά είναι για κάθε μέρα άντε το πολύ 2 μελέτες μετά δεν μπορεί να κόψει τα γένια.
Καλή κατηγορία από τις καλύτερες θα έλεγα
Εγώ ξυρίζομαι κάθε μέρα 7 μέρες την εβδομάδα λόγω δουλειάς
Το μόνο πρόβλημα που είχα είναι ότι όταν δούλευε πολύ ώρα ζεσταινόταν και έκαιγε στην αφή με το πρόσωπο.
Τώρα έχω πάει σε διπλό ξυράφι. Είμαι βέβαια νέος μόνο ένα μήνα και ακόμα το πρόσωπο μου προσπαθεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Αν τα καταφέρουμε τότε θα πουλήσω την ηλεκτρική ίσως.
Το ΠΞ μπορεί να χρειάζεται περισσότερο χρόνο αλλά δεν ξέρω με κάνει και νιώθω όμορφα. Ίσως το ότι ασχολείσαι περισσότερο με τον εαυτό σου, άρχισα να μαθαίνω το πρόσωπο μου να ψάχνω για σαπούνια για πινέλα κλπ
Νίκος
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγω ειχα παρει μια Philips για τον γιο μου και τελικα την εφαγε το συρταρι δεν του αρεσε καθολου
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

ωραίο πράγμα η ξυριστική γλυτώνεις χρόνο και κόπο
ούτε προετοιμασίες ούτε τίποτα
δεν γίνεσαι μούσκεμα, δεν λερώνεσαι με σαπούνια από εδώ και από εκεί και φυσικά δε ταλαιπωρείς την επιδερμίδα σου
τώρα μιλάω για καθημερινό ξύρισμα προβλεπόμενο με κόντρες και τα όλα του ...
αλλά το αποτέλεσμα το παραδοσιακού ξυρίσματος δε θα το βρεις με καμία ξυριστική όση ώρα και να παλεύεις και βέβαια το σημαντικότερο
οι μυρωδιές του παραδοσιακού ξυρίσματος δε θα σε ξυπνούν τα πρωινά ούτε θα νιώθεις τη φρεσκάδα και την απαλότητα στο πρόσωπό σου !!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”