Προτάσεις για κουρευτική μηχανή.

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Κουρευτική,όχι ξυριστική.Αν τύχει να έχει εξαρτήματα για για τριμάρισμα στο μούσι,είναι ένα συν.
Είχα για 5 χρόνια μια απλή Grunding.Την δουλειά της την έκανε και με το παραπάνω,
δεκάδες κουρέματα στο κεφάλι και στα γένια.
Θέλω μία αξιόπιστη,για οικιακή χρήση,με κεφαλές αποσπώμενες,
χρήση με καλώδιο επιθυμητή,και σε τιμή 30-40 ευρώ.

Εσείς ποιές χρησιμοποιείτε;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Έχω μία wahl.την έχω 5 χρόνια και κουρεύει άψογα.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Και εγώ έχω τη wahl homepro 300 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την είχα πάρει 35€ πριν 2 χρόνια, τώρα κοιτάζω και έχει 55 :think:
Δημήτρης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Έχω και εγώ μια Wahl για φαβορίτα και μασχάλα για εδώ και περίπου 30 χρόνια, από τότε που βγήκε το σουσάμι δηλαδή :'( . Σκυλί του πολέμου, μόνο λαδάκι ζητάει η έρμη δυο φορές το χρόνο.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Προσωπικά είχα ανοίξει θέμα με home barber/κουρείο εκεί είχα αναφέρει κάποια πράγματα.
Λοιπόν τη δευτέρα θα αγοράσω την remington-colour cut!
Από όλα τα κιτ γύρω στα 30€ η συγκεκριμένη έχει το πιο εύχρηστο και πλήρες πακέτο.Περιλαμβάνει πάνω από 5 κεφαλές με διαφορετικό χρώμα ανάλογα το μέγεθος κοπής που θέλουμε.

Σκεφτόμουν να κινηθώ για wahl αλλά το color μοντέλο της εταιρείας άκουσα ότι κάνει τρομερό θόρυβος και είναι ευπαθές και με υψηλές θερμοκρασίες.
Βέβαια επειδή έχω trimmer Wahl(τα καλύτερα της αγοράς) η εταιρεία είναι πολύ καλή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Κι εγώ προτείνω Wahl. Εξαιρετικές επαγγελματικές μηχανές. Για οικιακή χρήση πιστεύω οτι θα την προλάβουν και τα εγγόνια μας. Εγώ έχω την Super Taper με το καλώδιο. Εξαιρετική κόψη, σχεδόν αθόρυβη και δεν ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία. Ανα δύο χρήσεις της βάζω λαδακι το οποίο είναι απαραίτητο.

Αυτό ελπίζω να το διαβάσει και ο άλλος φίλος που ψάχνει για μηχανή (trimmer). Ειδικά η μηχανή που έχει επιλέξει για αγορά, είναι κορυφαία. Ωστόσο καλύτερα να κοιτάτε για αγορά μηχανών με καλώδιο, καθώς πέφτει αισθητά η τιμή τους και αντέχουν περισσότερο. Οι επαγγελματικές άνευ καλωδίου είναι όντως μόνο για επαγγελματίες.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Διονύση τρείς ερωτήσεις ... :)

1. Όταν λές,με κεφαλές αποσπώμενες τι εννοείς;
2. Τα 40 € είναι το ταβάνι;
3. Είναι επείγουσα η αγορά; ή μπορείς να περιμένεις; [*]


[*] Η 3η αφορά εμένα,αν μου "δώσεις" δύο ημέρες,θα προσπαθήσω να βρώ μερικές επιλογές στα μέτρα σου.

~Τηλέμαχε για την Remington HC5035 λές;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ναι για αυτήν λέω...Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή...
Έχω ψάξει το θέμα.
Οι wahk είναι οι κορυφέες μαζί με τις panasonic και 2-3 μοντέλα από babyliss και andis.
Μετά ακολουθούνε και οι remington.
Για τα 30€ καλύτερο kit δε βρήκα.
Φίλε Αντώνη πες τη γνώμη σου αν θες,γιατί σήμερα αύριο θα την πάρω το αργότερο.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Αντώνη,εννοώ τα χτενάκια της,που σε προστατεύουν από τις λεπίδες πάνω στο δέρμα.
Αλλά κυρίως θέλω λειτουργία με καλώδιο,για να μην τη φορτίζω,τουλάχιστον 35 mm κεφαλή,
και από 4 mm ελάχιστο μήκος κοπής.

Ναι,το ταβάνι,αλλά αν δω ότι κάτι αξίζει ίσως το σπρώξω στα 45,βαριά 50.
Επείγουσα επείγουσα όχι.Αλλά θέλω μέσα σε δύο μέρες να έχω ξεμπερδέψει,δεν θέλω να το καθυστερώ
άλλο,γιατί ήδη ψάχνω δυο μέρες.
Ευχαριστώ και όλους για τις προτάσεις.

ΥΓ.Κανείς δεν ανέφερε τη Braun.Δεν αξίζει λέτε;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά δυστυχώς ήταν οι μέρες τέτοιες που είχα πολλές υποχρεώσεις.

Πάντως δεν το περίμενα να έχουν τόσοι πολλοί Wahl,το έχω ξαναπεί είναι η κορυφή για μένα,και εγώ έχω την
Wahl 9864 Slate Stainless Steel,από τα ποιο καλοφτιαγμένα και μακράς διαρκείας,οι λεπίδες είναι από ανοξείδωτο χάλυβα και ανθρακούχο χάλυβα (carbon) κυριαρχούν υπέρτατα,εξαιρετική απόδοση που ποτέ δεν στομώνει,με σωστή λίπανση,χωρίς αμφιβολία το καλύτερο κομμάτι που έχω δοκιμάσει,καλύπτει και τους ποιο απαιτητικούς,κάνει δε για όλα τα σημεία του σώματος,ένα μείον ότι δεν είναι αδιάβροχη.

Διονύση θα αρχίσω με την φθηνότερη=>ακριβότερη.
Philips Beardtrimmer Series 3000 QT4015
Panasonic ER-GC50
Philips Beardtrimmer Series 5000
wahl homepro 300
Η Braun μια χαρά είναι,και στις σειρές CruZer,έχει βγάλει καλά κομμάτια,το αρνητικό της είναι ότι κάνει θόρυβο...
~~~
Τηλέμαχε η δική μου τριάδα είναι:
1.Wahl
2.Panasonic
3.Philips Norelco
Στην ουσία η Philips με την Panasonic κονταροχτυπιούνται εναλλάξ με πολύ καλά αποτελέσματα.

Για την Remington HC5035 δεν μπορώ να πω τα καλύτερα,και στα μείον της,δεν κρατάει 40 λεπτά cordless με την καμία,μετά το μοτέρ δείχνει αδύναμο,κάνει βέβαια την δουλειά αλλά πρέπει να κόβεις αργά,και να την περιμένεις σαν την ηλεκτρική σκούπα,αν βιαστείς γίνεται το τράβα μαλλί...άσε μαλλί. :D

Κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξουμε στην αγορά είναι:
+Να δουλεύει με και χωρίς καλώδιο.
+Να έχει μπαταρία λιθίου.
+Να υπάρχει υποστήριξη στην Ελλάδα.
Επίσης μην πετάτε τα παρελκόμενα από την παλιά-χαλασμένη μηχανή,διότι 70% ταιριάζουν μεταξύ τους,είναι φασόν.
Αυτά για αρχή,για όποιες απορίες έχετε πείτε παιδιά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”