Ερωτήσεις σχετικά με επιλογή ξυριστικής μηχανής.

Απάντηση
srt
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 22:17
10
Ηλικία: 36

Καλησπέρα παιδιά,

Αν και αρκετό καιρό στο φόρουμ ως αναγνώστης , μετά απο περίπου 3 χρόνια είπα να κάνω το πρώτο μου post.

Ως μουσάτος , φροντίζω το μούσι μου και αυτόν τον καιρό αναζητώ μια ξυριστική μηχανή για να καθαρίζω neck line και cheek line απο τα "γρέζια" 2-3 ημερών.
Γενικότερα ξυράφι δεν χρησιμοποιώ και για λόγους ευκολίας σκέφτομαι την ηλεκτρική εκτός εαν υπάρχει κάποια πρόταση άλλη.

Επειδή δεν έχω ξανα αγοράσει κάτι πέραν τύπου μηχανής για κούρεμα , θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα , προτάσεις του ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,
Στέλιος. :D
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Καλώς ήρθες!
Βρε μια μανια με την ξενογλωσση ορολογια...
Και πως θα εχεις ακριβεια να διαμορφωνεις αλλα και να συντηρεις τις γραμμες με την ηλεκτρική;
Κλασικό μαχαίρι χρειάζεσαι
Γιάννης B.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καλως ορισες φιλε.εγω θα προτεινα safety razor( μηχανη ασφαλειας :) ).anyway παντως,it's your choice/επιλογη :D .
choice.jpg1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
srt
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 22:17
10
Ηλικία: 36

Τι ακριβώς είναι το safety razor ?

Γενικά πέρα απο μια Gillete Fusion που έχω δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει ξυράφι ή μαχαίρι κτλ.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα αυτή για να διαμορφώνω γραμμές αλλά εδώ και καιρό το κάνει ο μπαρμπέρης για μένα :-P για αυτό σκέφτομαι ναι βρώ κάτι να συντηρώ την κατάσταση..
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

safety razor (ξυριστικη μηχανη ασφαλειας) ειναι ενα ξυριστικο οργανο με προστατευτικη συσκευη τποθετημενη μεταξυ της κοψης της λεπιδας και του δερματος.κατι σαν το παρακατω.
merkur-47c-safety-rzaor-with-long-handle-chrome-2.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Το μέλος dim_mousatos συντηρεί δικό του blog και έχει απαντήσει εδώ φίλε Στέλιο, διάβασε τη γνώμη του.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”