Συσκευές και κιτ περιποίησης Προσώπου (Trimmers)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χαίρεται...

Η συγκεκριμένη ανάρτηση είναι εισαγωγική-ενημερωτική,και την κάνω, γιατί νομίζω πως πολλά από τα μέλη μας,αλλά και όχι μόνο, θέλουν να γνωρίζουν ή χρησιμοποιούν κάποιο trimmer,έτσι θα προσπαθήσω να "κατηγοριοποιήσω" αυτές τις συσκευές με λίγα λόγια.

Τα trimmers σε αντίθεση με τις ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές,δεν έχουν αλλάξει πολύ σε σχεδιασμό,στον τρόπο κοπής,στο πέρασμα των χρόνων που πέρασαν,κάποιοι παλιοί μάλιστα πρόλαβαν-θυμούνται τα παλιά μπαρμπέρικα τρίμερ όπου ήταν χειροκίνητα,τα ονόμαζαν
(η ψιλή)(να στα πάρω με την ψιλή;) ρώταγαν... :megagrin

Τώρα όλα χρησιμοποιούν ηλεκτρική ενέργεια,αλλά έχουν βελτιωθεί αρκετά και κάποια παρελκόμενα,όπως μπαταρίες,μοτέρ κίνησης, μεταλλουργία λεπίδων κοπής,κ.α.

Στην ουσία πρόκειται για ένα σύστημα δυο μεταλλικών λεπίδων,(serrated-edge) οδοντωτής κόψης,όπου η κάτω λεπίδα μένει σταθερή,και η πάνω λεπίδα παίρνει κίνηση από το μοτέρ ή τα μοτέρ, και κινείται με μεγάλη ταχύτητα σε οριζόντια φορά,προς την κάτω.

Beard trimmer
Οι Κοπτικές γενιών (Beard trimmer) πρόκειται για τρίμερ με προτεραιότητα την απόλυτη ακρίβεια στην περιποίηση των γενιών, μπορεί να διαθέτουν οδηγό λέιζερ για ένα ακριβές και συμμετρικό αποτέλεσμα,καθώς και τρίμερ δύο όψεων (ένα μπροστά και ένα πίσω) χτενάκια,
και το σημαντικότερο έχουν ρύθμιση ακριβείας 0,2 χιλ και μπορεί να έχουν ατσάλινες λεπίδες ή από άνθρακα ή λεπίδες τιτανίου που τρίβονται ελαφρά η μία πάνω στην άλλη, κι έτσι ακονίζονται,υπάρχουν και φθηνά,αλλά μιλάω για ακριβά τρίμερ.!!!
Hair clipper
Οι κουρευτικές μηχανές προσδιορίζονται αποκλειστικά στο κούρεμα μαλλιών,σε αυτήν την κατηγορία μπορείς να βρεις μια πληθώρα μηχανών σε όλες τις τιμές,και σε όλες τις ποιότητες,οι ακριβές έχουν αυτοακονιζόμενες λεπίδες τιτανίου-με περισσότερες από 400 ρυθμίσεις μήκους από 1 έως 42 χιλ. και με ακρίβεια 0,1 χιλ. ανάμεσα σε κάθε μήκος.
Εναλλακτικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη συσκευή χωρίς χτένα, για τριμάρισμα στο 0,1 χιλ...
Multi Groomer
Τα (Multi Groomer) Περιποίηση όλα σε ένα (Πρόσωπο-σώμα-μαλλιά) πολύ διαδεδομένη κατηγορία,με ένα τέτοιο κιτ καθάρισες,αφού μπορεί να σου δώσει περιποίηση για: μούσι-μουστάκι-τριμάρισμα σώματος-ξυριστική με διπλό πλέγμα για βαθύ ξύρισμα γύρω από τα άκρα-χτένα κουρέματος μαλλιών-ξυριστική μηχανή Body groom: Η κεφαλή της διαθέτει υποαλλεργικό διπλό πλέγμα και στρογγυλεμένα άκρα για απαλό ξύρισμα κάτω από το λαιμό σε όλο το σώμα-τρίμερ ακριβείας 21 χιλ για λεπτές γραμμές μικρές περιοχές και λεπτομέρειες-τρίμερ υψηλής απόδοσης για πιο γρήγορο και εύκολο στιλ και τέλειο αξύριστο λουκ-αποσπώμενο τρίμερ για τη μύτη και τα αυτιά-αδιάβροχα 100%-αλλά και πάρα πολλά άλλα ανάλογα την τιμή,και την εταιρία,λέγονται κιτ,επίσης ακριβά τρίμερ.!!!
Ευέλικτα προϊόντα
Εδώ είναι μια κατηγορία που βασίζεται στην Multi Groomer αλλά μπορείς να επιλέξεις κιτ από 3-10 σε 1 δηλαδή η Multi Groomer των φτωχών,σου δίνει την δυνατότητα επιλογής (πόσα; σε 1)...
Body Groomer
Συσκευές περιποίησης σώματος δηλαδή ξύρισμα & τριμάρισμα σώματος με ή χωρίς extra κεφαλές!

*Ουσιαστικά οι περισσότερες συσκευές είναι τρίμερ,που δουλεύουν με χτενάκια ή με ένα χτενάκι ρυθμιζόμενο ή και χωρίς χτενάκι με μοχλό ρύθμισης,εκτός από τα κιτ όπου έρχονται με πολλές κεφαλές,μπορείς να βρεις και κάποια υβρίδια που είναι συνήθως κινέζικα...

Αυτά λοιπόν προς το παρόν παιδιά...!!!
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ καλή η εισαγωγή αυτή Αντώνη. Από μάρκες έχουμε ιδέα τι υπάρχει; Προσωπικά έχω Philips και σε καταναλωτικό τουλάχιστον επίπεδο βλέπω να έχουν την πρωτοκαθεδρία, έχω δει όμως και καλό μοντέλο από Panasonic αλλά και πιο επαγγελματικά όπως Moser.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Και εγώ έχω Philips για περιποίηση φαβοριτών κλπ. και παλαιότερα των μουσιών μου. Μέτρια ποιότητα κατασκευής, αλλά σχετικά οικονομική.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εχω ένα hair clipper της Αμερικανικής Whal. Το πήρα απο δω και δεν πλήρωσα μεταφορικά γιατί μου το έφερε ξάδερφος από Αγγλία. Θα το χαρακτήριζα προϊόν με πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμης.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7372
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11105 times
Been thanked: 10587 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Θα μπορούσε να μπει και στο wiki (λέω τώρα...)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Apostolos έγραψε:Πολύ καλή η εισαγωγή αυτή Αντώνη. Από μάρκες έχουμε ιδέα τι υπάρχει;
Σε ευχαριστώ Απόστολε..! ναι υπάρχουν πάρα πολλές μάρκες και μοντέλα,από όλα έχει ο μπαξές... :D
θα βάλω εδώ και τα ποιο "must" αλφαβητικά...
► Εμφάνιση spoiler
andreas έγραψε:Θα μπορούσε να μπει και στο wiki (λέω τώρα...)
Αντρέα καλημέρα αν και :text-offtopic: θέλω να σου πω ένα μεγάλο :text-bravo:
Για όλες τις προσπάθειές-κόπο που έκανες,αλλά και για την ευχάριστη αλλαγή,εμφανισιακά-λειτουργικά που έγινε στο Mens Only ,,,!!! όσο για το να μπει στο wiki πολύ ευχαρίστως,έβαλα και έναν οδηγό με brands που μου ζητήθηκε,
και άλλωστε για το forum το έκανα,η επιλογή δική σου... ;)


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”