Αγορά ξυριστικής μηχανής AEG HR 5654 - Αξίζει?

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Aντώνη, θα ήταν ευχής έργο αν εμπλουτίζαμε και αυτόν τον ερημότοπο που λέγεται ηλεκτρική ξυριστική μηχανή με γνώσεις.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Tony έγραψε: αυτό σημαίνει αν κατάλαβες καλά,ότι δυστυχώς πρέπει να τα σκάσεις που λέμε,γιατί η κατηγορία του προσώπου σου είναι οι Hi End τεχνολογία και η ακριβότερη από όλες.

Όσο για το δώρο δεν είμαι σίγουρος,και δεν μπορώ να σου πω,θα εξαρτηθεί από το πόσο σε αγαπούν όταν μάθουν την τιμή...:megagrin
Αντώνη πες μου εσύ τι θα πρότεινες για την περίπτωση και μπορεί να το κάνω εγώ το δώρο στον εαυτό μου 8) 8)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα padjon72 αφού επιμένεις φίλε μου δεν έχω παρά να σου προτείνω την μηχανή που έχω και εγώ και την πήρα πριν 1 χρόνο...

Η μηχανή έχε υπόψη σου είναι θηρίο,(έχουν και οι ηλεκτρικές μηχανές θηρία) όχι μόνο οι DE,προσωπικά κατά την γνώμη μου πάντα,πρόκειται για το top Hi End μοντέλο που κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή παγκοσμίως,και αν έμενα στην Αθήνα θα σου την έδινα να την δοκιμάσεις,πριν την πάρεις,η μηχανή που σου λέω έχει δοκιμαστεί με καρφιά,ναι φτιάξανε καρφιά στο πάχος της ανθρώπινης τρίχας και λίγο ποιο χοντρά,είναι δοκιμασμένη,και από μένα που έχω κάνει πολλά review σε μηχανές,μόλις την πήρα ξέχασα όλες τις υπόλοιπες,οι μικρές λεπίδες είναι κατασκευασμένες από κράματα τιτανίου και κομμένες με νανοτεχνολογία(ultra-sharp Nanotech™ blades)είναι δε 100% Waterproof που σημαίνει ότι αν θες ξυρίζεσαι μέσα στο νερό όχι washable,περιέχει δε δυο μοτέρ πανίσχυρα αντί ένα που έχουν όλες,που αποδίδει 14,000 cycles per minute.

Αυτή ήταν μια μικρή εισαγωγή για να σου δώσω να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται,το μοντέλο είναι φυσικά της Panasonic που αυτήν την στιγμή που μιλάμε είναι σαν μια leica για έναν φωτογράφο.

Η μηχανή είναι τόσο ακριβή που δεν την φέρνει η αντιπροσωπία της Panasonic στην Ελλάδα,μιλάω πάντα για την σειρά Arc5 που είναι η top,τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν μόνο με παραγγελία την φέρνουν,έχουν την ES-LV81 το προηγούμενο μοντέλο,όχι ότι δεν είναι καλή η LV81 αλλά την έχω δοκιμάσει και δεν έχει αισθητήρα,και κάνει πολύ θόρυβο.

Εδώ σου βάζω και ένα link της panasonic uk,και αυτό είναι το επίσημο της Arc5 Premium 5-Blade Electric Shaver with Automatic Cleaning and Charging Station Wet/Dry ES-LV95-S ...



ΥΓ:Αν πραγματικά την θέλεις,στείλε μου πμ και θα τα πούμε...
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Tony έγραψε:Στέλιο καλημέρα αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις παραπάνω,θέλεις να διατηρείς τα γένια σου σε μήκος 3-4 ημερών,δηλαδή στο περίπου 1cm μήκος τρίχας,οι δικές μου 4 μέρες αξύριστος,είναι διαφορετικές από τις δικές σου 4 μέρες,εφόσον τα γένια δεν μεγαλώνουν με τον ίδιο ρυθμό σε όλους τους ανθρώπους,για αυτό σου γράφω περίπου 1cm.
Αντώνη ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές.
Υποθέτω πως εννοείς 1mm και όχι 1cm, αλλιώς θα γινόμουν παπάς σε ένα μήνα. :bigsmilie
Tony έγραψε: Την Remington-PG350 δεν την έχω δοκιμάσει,αφού ποτέ δεν μου χρειάστηκε κουρευτική μηχανή,πάντα είχα ξυριστική μηχανή,αλλά την έχει ένας φίλος μου,εντάξει η Remington δεν είναι από τις αξιόπιστες μάρκες γενικός,η μηχανή σου έχει 16 μήκη κοπής,που τα καλύπτει με 2 μεγάλα χτενάκια,και από ότι λέει ο κατασκευαστής η ρύθμιση μήκους είναι: 1-20 mm,άρα κάτι δεν πάει καλά,θα έπρεπε να σε καλύπτει,αφού η μικρότερη ρύθμιση είναι στο 1cm,βέβαια μπορεί να το λέει αλλά να μην ισχύει,εκτός και αν εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστά σε αυτά που γράφεις.
Ναι γράφει από 1mm γι αυτό και την αγόρασα αλλά δεν τα καταφέρνω με τις κεφαλές, εκτός αν δεν κάνω κάτι καλά εγώ.
Έτσι καταλήγω να ξυρίζομαι χωρίς καμία κεφαλή. Δεν ξέρω επίσης αν το 1mm εννοούν πως επιτυγχάνεται χωρίς κεφαλή.
Επίσης δεν ξέρω αν είναι υγιές και ασφαλές για την επιδερμίδα μου να ξυρίζομαι χωρίς κεφαλή.
Tony έγραψε: Γενικός το κούρεμα με κουρευτική μηχανή η με trimmer χρειάζεται τελείως στεγνά γένια και πρόσωπο,και οι τρόποι τεχνικής είναι 2 με την φορά που βγαίνουν τα γένια χωρίς να ασκείς πίεση στην μηχανή,και αν θες ακόμα ποιο κοντά,αντίθετα με την φορά που βγαίνουν τα γένια πάλι χωρίς πίεση,τώρα για τις τρίχες δεν γίνεται τίποτα,πάντα θα γεμίζει ο χώρος και εσύ τρίχες,όσο για την ώρα που λες μάλλον θέλεις λίγη εξάσκηση,αφού η όλη διαδικασία πάει γύρο στα 8-10 λεπτά.
Ναι κάπως έτσι τα κάνω απλά απ την αριστερή πλευρά δυσκολεύομαι πολύ ως δεξιόχειρας, η δε διαδικασία μου παίρνει πάνω απο 20λεπτο.
Ίσως με τον καιρό συνηθίσω και βελτιώσω την τεχνική μου.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Tony έγραψε:Η μηχανή έχε υπόψη σου είναι θηρίο,(έχουν και οι ηλεκτρικές μηχανές θηρία) όχι μόνο οι DE,προσωπικά κατά την γνώμη μου πάντα,πρόκειται για το top Hi End μοντέλο που κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή παγκοσμίως,και αν έμενα στην Αθήνα θα σου την έδινα να την δοκιμάσεις,πριν την πάρεις,η μηχανή που σου λέω έχει δοκιμαστεί με καρφιά,ναι φτιάξανε καρφιά στο πάχος της ανθρώπινης τρίχας και λίγο ποιο χοντρά,είναι δοκιμασμένη,και από μένα που έχω κάνει πολλά review σε μηχανές,μόλις την πήρα ξέχασα όλες τις υπόλοιπες,οι μικρές λεπίδες είναι κατασκευασμένες από κράματα τιτανίου και κομμένες με νανοτεχνολογία(ultra-sharp Nanotech™ blades)είναι δε 100% Waterproof που σημαίνει ότι αν θες ξυρίζεσαι μέσα στο νερό όχι washable,περιέχει δε δυο μοτέρ πανίσχυρα αντί ένα που έχουν όλες,που αποδίδει 14,000 cycles per minute.

Όντως πρόκειται για φοβερό εργαλείο. Θα μπει στο πρόγραμμα και υπολογίζω οτι μέχρι το καλοκαίρι θα έχει γίνει το "κακο" :megagrin

Ευχαριστώ Αντώνη :thnx
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Aντώνη, Panasonic Arc 5 ή Βraun Series 7 :winkcool , για να βάλω και τον φίλο "padjon" σε δίλημμα :whistle
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φυσικά και Panasonic Arc 5 δεν υπάρχει καμία σύγκριση,αλλά λόγο δουλείας,και του καιρού που είχαμε εδώ (χωρίς ρεύμα) 3 μέρες αποκλεισμένος από τα χιόνια,ήταν η αιτία που δεν απάντησα,με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω και mini review την Βraun Series 7 VS ES-LV81 που κονταροχτυπιούνται πολύ καιρώ τώρα,όσο για την ES-LV95-S είναι προς το παρόν εκτός ανταγωνισμού,και θα ήταν άδικο να την κοντράρουμε με την Βraun Series 7 απλά η νύχτα με την μέρα... :ninja_hide
Stelios έγραψε:Αντώνη ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές.
Υποθέτω πως εννοείς 1mm και όχι 1cm, αλλιώς θα γινόμουν παπάς σε ένα μήνα. :bigsmilie
Ναι Στέλιο έχεις δίκιο 1mm ήθελα να πω αλλά έκανα λάθος,sorry,αλλά το κατάλαβες ότι ήταν λόγο κεκτημένης ταχύτητας... :megagrin
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”