Αγορά ξυριστικής μηχανής AEG HR 5654 - Αξίζει?

Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Μου ήρθε ένα email από το eshop με προσφορά για την ΞΥΡΙΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ AEG HR 5654 στα 13,5 ευρώ.

Την έχει κανείς? Αξίζει ή θα είναι για πέταμα?
Φυσικά δεν περιμένω τίποτα πολύ ποιοτικό αλλά αν έχει δοκιμαστεί από κάποιον και έχει αξιοπρεπη απόδοση θα την πάρω.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Νομίζω ρωτάς στο λάθος μέρος :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1 .

Προσωπική γνώμη για τις ξυριστικές μηχανές, είναι άσχημη λόγο ενώς παιδιού που ξυριζότανε στο στρατό, απότι έβλεπα και μου έλεγε.

1) Έκανε πολύ ώρα (εγώ κάνω παραπάνω αλλά....)
2) Δεν ξύριζε καλά. (...ξυρίζομαι βαθιά)

Από εκεί και πέρα για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχω ιδέα. Αν έχεις δουλέψει παρόμοιες μηχανές και σου αρέσουνε, τότε στο χέρι σου είναι. Πάντος την AEG σαν εταιρία την γνωρίζω (αν έχει καμία σημασία αυτό).
Πάντος αν διάλεγα μάρκα (και επειδή είμαι τις λογικής, πλήρωσε μια φορά κάτι ακριβά αλλά καλό, παρά δέκα και φτηνό) θα πήγαινα σε panasonic που την ξέρω σαν κουρευτικές και σαν μάρκα.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Ε εντάξει, άλλο η γενικότερη γνώμη για τις ξυριστικές μηχανές κι άλλο η ερώτηση που έκανα για την ποιότητα του συγκεκριμένου μοντέλου.

Γενικά δεν έχω ξυριστική μηχανή, έχω κουρευτική γιατί αφήνω γένια 3 ημερών. Θα ήθελα να έχω όμως και μια ξυριστική έτσι για να δοκιμάσω πως είναι και για να τα παίρνω και τελείως καμιά φορά αν μου ρθει.

Οπότε σκέφτηκα μήπως έπαιρνα αυτή μιας και την βρήκα τόσο φθηνή, αρκεί βέβαια να έχει μια αξιοπρέπεια σαν προιόν.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Αν και δεν έχω την συγκεκριμένη, η δική μου εμπειρία με τις ξυριστικές είναι γενικά πολύ άσχημη. Θέλουν να ξυρίζεσαι συνέχεια με αυτές για να συνηθίσει το δέρμα, θέλουν συχνό ξύρισμα και δεν προσφέρουν βάθος. Είχα (όπως γράφω και εκεί) πολλούς ερεθισμούς και το αποτέλεσμα ήταν κάκιστο, για μένα δεν αξίζει τον κόπο ούτε καν για δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Stelios έγραψε:Ε εντάξει, άλλο η γενικότερη γνώμη για τις ξυριστικές μηχανές κι άλλο η ερώτηση που έκανα για την ποιότητα του συγκεκριμένου μοντέλου.

Γενικά δεν έχω ξυριστική μηχανή, έχω κουρευτική γιατί αφήνω γένια 3 ημερών. Θα ήθελα να έχω όμως και μια ξυριστική έτσι για να δοκιμάσω πως είναι και για να τα παίρνω και τελείως καμιά φορά αν μου ρθει.

Οπότε σκέφτηκα μήπως έπαιρνα αυτή μιας και την βρήκα τόσο φθηνή, αρκεί βέβαια να έχει μια αξιοπρέπεια σαν προιόν.
Λοιπόν Στέλιο με λίγα λόγια το μοντέλο που αναφέρεις είναι ένα κακό αντίγραφο της Philips η (Norelco) για τις χώρες του εξωτερικού,αν και έχω δοκιμάσει πάρα πολλές ηλεκτρικές μηχανές,αυτήν ούτε που θα την κοίταγα,ανεξάρτητα από τι γένια έχεις, έχε υπόψιν σου ότι η εν λόγο μηχανή είναι τύπου Rotary Shaver δηλαδή είναι τρικέφαλη και ξυρίζει καλά μέχρι τα μεσαία γένια,αν έχεις χοντρά και πυκνά γένια,τότε η επιλογή που έχεις είναι μονόδρομος,πάντα όταν με ρωτάνε προτείνω Foil system Shaver για πολλούς λόγους,ένας από αυτούς είναι ότι ξυρίζει βαθύτερα από τις Rotary Shaver,αν έχεις και ευαίσθητο δέρμα το Foil είναι must.

Κλείνοντας θα σου πω πως πριν ανοίξεις το πορτοφόλι σου (γιατί θα το ανοίξεις)αν θες να πάρεις μια μηχανή που να είναι καλή για το δέρμα σου,πρέπει να εξετάσεις πολλά πράγματα,γιατί αυτό κάνουν όλοι,παίρνουν μια μηχανή φτηνή χωρίς να έχουν ιδέα,αν κάνει για τα γένια τους,και το δέρμα τους,ξυρίζονται και 2-3 φορές και μετά θάβουν τις ηλεκτρικές μηχανές.

Μην νομίζεις πως είναι εύκολο να διαλέξεις μηχανή!!!είναι πάρα πολύ δύσκολο,και αν δεν ξέρεις πετάς τα λεφτά σου,έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλά μοντέλα,αλλά και διαφορετικές τεχνολογίες πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά πχ:
1.Τύπο γενιών-δέρματος (το κυριότερο όλων)
2.Foil or Rotary? (δυο διαφορετικά εντελώς συστήματα)
3.Wet or Dry? (επιλογή στεγνού η υγρού ξυρίσματος,η και τα 2 σε 1)
4.What About Your Budget? (Από χρήμα πως πάμε;)
Σου μιλώ ειλικρινά σε ότι και να αποφασίσεις,ότι αν διαθέτεις 50€ για μηχανή ξέχνα το,καλύτερα με τα 50€ να δοκίμαζες και το παλαιό ξύρισμα και αν δεν σου αρέσει οκ,λέω εγώ τώρα,αλλά εσύ είσαι αυτός που θα πάρει την απόφαση στο τέλος.

ΥΓ1:Το μοντέλο που έχεις προσφορά λειτουργεί με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (NiMH): 2 x 450 mAh οι NiMH έχουν σχεδόν εκλείψει από τις σοβαρές και πρόσφατες μηχανές,και με 450 mAh χωρητικότητα μπαταρίας, είναι όπως το είπες για πέταμα, θα σου έλεγα μην την κοιτάς καθόλου.
ΥΓ2.Εάν θέλεις η έχεις οποιαδήποτε απορία,η δεν κατάλαβες κάτι εδώ είμαστε,να σε βοηθήσουμε σε ότι εσύ αποφασίσεις.

Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Φίλε αντώνη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Με έπεισες να μην πετάξω αυτά τα 13,5 ευρώ, γιατί μπορεί να μην είναι πολλά αλλά αφού είναι άχρηστη θα είναι πεταμένα.

Γενικά δεν σκόπευα να πάρω ξυριστική μηχανή, απλά την βρήκα τόσο φθηνή και σκέφτηκα μήπως την δοκίμαζα.

Ξυριζόμουν για χρόνια με ξυράφι. Επειδή όμως γενικά επιδίωκα γένια 3-4 ημερών αποφάσισα να πάρω κουρευτική μηχανή (καθώς απ όσο άκουσα με ξυριστική δεν γίνεται να επιτευχθεί αυτό το μήκος).
Πλέον χρησιμοποιώ την Remington PG350.
Η αλήθεια είναι πως νιώθω άσχετος κάθε φορά που προσπαθώ να κουρέψω τα γένια μου. Η μικρότερη σκάλα δεν καταφέρνει να κάνω αυτό που θέλω οπότε αναγκάζομαι να την χρησιμοποιώ χωρίς καμιά κεφαλή. Αυτό δημιουργεί γένια μήκους 2-3 ημερών οπότε με καλύπτει κάπως. Επίσης τεχνικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο το κούρεμα στα γένια. Από την δεξιά πλευρά τα καταφέρνω αλλά από αριστερά μου φαίνεται δύσκολο. Κάνω πολλή ώρα και γεμίζει ο τόπος τρίχες. Ίσως βελτιώσω την τεχνική με τον καιρό, δεν ξέρω.
Τα γένια μου είναι αραιά και όχι σκληρά.

Επειδή βλέπω πως είσαι γνώστης του αντικειμένου, αν έχεις καμιά συμβουλή με τα δεδομένα που παρέθεσα παραπάνω θα ήταν καλοδεχούμενη.
thanks.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Αντώνη μια ερώτηση.

Υπάρχει foil wet / dry shaver που να συνδυάζεται με κρέμες ξυρίσματος και τη συναφή διαδικασία για την οποία συζητάμε εδώ,
με καλά αποτελέσματα? (βαθύ και χωρίς ερεθισμούς ξύρισμα).

Και dry ξύρισμα για ταξίδια. Υπ' όψιν μιλάμε για σούπερ ευαίσθητο δέρμα και γαϊδουρογένια :D

θέλουν να μου πάρουν ένα δώρο αλλά δεν ξέρω τι να τους πω (ακόμη) :D :D
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4166
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

Η αλήθεια είναι πως παρακολουθώ το νήμα με μεγάλο ενδιαφέρον και αρκετές απορίες που θα περιμένω να διατυπώσω προσεχώς.
Προτείνω μιά μικρή αλλαγή του τίτλου σε " Αγορά ηλεκτρικής ξυριστικής μηχανής - Αξίζει ? " για να συζητηθεί το θέμα με όλες του τις προεκτάσεις. ( επιλογή, αγορά, χρήση, χρόνος, καταπόνηση δέρματος, η ηλεκτρική μηχανή προκαλεί ingrow hairs αλήθεια ή μύθος, wet/dry, aftershave, κόστος συντήρησης κτλ ).
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Stelios έγραψε:Ξυριζόμουν για χρόνια με ξυράφι. Επειδή όμως γενικά επιδίωκα γένια 3-4 ημερών αποφάσισα να πάρω κουρευτική μηχανή (καθώς απ όσο άκουσα με ξυριστική δεν γίνεται να επιτευχθεί αυτό το μήκος).
Πλέον χρησιμοποιώ την Remington PG350.
Η αλήθεια είναι πως νιώθω άσχετος κάθε φορά που προσπαθώ να κουρέψω τα γένια μου. Η μικρότερη σκάλα δεν καταφέρνει να κάνω αυτό που θέλω οπότε αναγκάζομαι να την χρησιμοποιώ χωρίς καμιά κεφαλή. Αυτό δημιουργεί γένια μήκους 2-3 ημερών οπότε με καλύπτει κάπως. Επίσης τεχνικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο το κούρεμα στα γένια. Από την δεξιά πλευρά τα καταφέρνω αλλά από αριστερά μου φαίνεται δύσκολο. Κάνω πολλή ώρα και γεμίζει ο τόπος τρίχες. Ίσως βελτιώσω την τεχνική με τον καιρό, δεν ξέρω.
Τα γένια μου είναι αραιά και όχι σκληρά.

Επειδή βλέπω πως είσαι γνώστης του αντικειμένου, αν έχεις καμιά συμβουλή με τα δεδομένα που παρέθεσα παραπάνω θα ήταν καλοδεχούμενη.
thanks.
Στέλιο καλημέρα αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις παραπάνω,θέλεις να διατηρείς τα γένια σου σε μήκος 3-4 ημερών,δηλαδή στο περίπου 1cm μήκος τρίχας,οι δικές μου 4 μέρες αξύριστος,είναι διαφορετικές από τις δικές σου 4 μέρες,εφόσον τα γένια δεν μεγαλώνουν με τον ίδιο ρυθμό σε όλους τους ανθρώπους,για αυτό σου γράφω περίπου 1cm.

Την Remington-PG350 δεν την έχω δοκιμάσει,αφού ποτέ δεν μου χρειάστηκε κουρευτική μηχανή,πάντα είχα ξυριστική μηχανή,αλλά την έχει ένας φίλος μου,εντάξει η Remington δεν είναι από τις αξιόπιστες μάρκες γενικός,η μηχανή σου έχει 16 μήκη κοπής,που τα καλύπτει με 2 μεγάλα χτενάκια,και από ότι λέει ο κατασκευαστής η ρύθμιση μήκους είναι: 1-20 mm,άρα κάτι δεν πάει καλά,θα έπρεπε να σε καλύπτει,αφού η μικρότερη ρύθμιση είναι στο 1cm,βέβαια μπορεί να το λέει αλλά να μην ισχύει,εκτός και αν εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστά σε αυτά που γράφεις.

Γενικός το κούρεμα με κουρευτική μηχανή η με trimmer χρειάζεται τελείως στεγνά γένια και πρόσωπο,και οι τρόποι τεχνικής είναι 2 με την φορά που βγαίνουν τα γένια χωρίς να ασκείς πίεση στην μηχανή,και αν θες ακόμα ποιο κοντά,αντίθετα με την φορά που βγαίνουν τα γένια πάλι χωρίς πίεση,τώρα για τις τρίχες δεν γίνεται τίποτα,πάντα θα γεμίζει ο χώρος και εσύ τρίχες,όσο για την ώρα που λες μάλλον θέλεις λίγη εξάσκηση,αφού η όλη διαδικασία πάει γύρο στα 8-10 λεπτά.

Τέλος μπορείς να ρίξεις μια ματιά προς youtube θα σε βοηθήσει πολύ ως προς την τεχνική,και πως να το πω αυτό τώρα;τέσπα να άλλαζες την κουρευτική μηχανή σου γιατί από αυτά που λέει ο κατασκευαστής εμένα προσωπικά δεν με έπεισαν,γράφει ότι έχει λεπίδες από τιτάνιο,αν ήταν έτσι όπως τα λέει,η μηχανή θα κόστιζε πάνω από 100€ και όχι 21,40 πιστεύω κατάλαβες... ;)


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

padjon72 έγραψε:Αντώνη μια ερώτηση.

Υπάρχει foil wet / dry shaver που να συνδυάζεται με κρέμες ξυρίσματος και τη συναφή διαδικασία για την οποία συζητάμε εδώ,
με καλά αποτελέσματα? (βαθύ και χωρίς ερεθισμούς ξύρισμα).

Και dry ξύρισμα για ταξίδια. Υπ' όψιν μιλάμε για σούπερ ευαίσθητο δέρμα και γαϊδουρογένια :D

θέλουν να μου πάρουν ένα δώρο αλλά δεν ξέρω τι να τους πω (ακόμη) :D :D
Ναι φίλε μου υπάρχουν και πολλές μάλιστα,οι κατασκευαστές προτείνουν gel και αφρούς από τα κουτάκια,ένα πράγμα που δεν το καταλάβαινα ποτέ!!!τώρα τελευταία το έπιασα το νόημα,είναι ότι χειρότερο,εγώ χρησιμοποιώ τα γνωστά μας ξυριστικά προϊόντα του παλαιού ξυρίσματος,και με πινέλο που κάνει την διαφορά,αλλά αν βαριέσαι μπορείς να βάλεις την κρέμα σου στο πρόσωπο και λίγη στην κεφαλή-κεφαλές της μηχανής και ο αφρός δημιουργείτε μόνος του,μετά ξεπλένεις ανά 2-3 χεριές ας πούμε την κεφαλή και συνεχίζεις,τώρα μιλάω για υγρό ξύρισμα,που ειδικά το καλοκαίρι που ιδρώνεις είναι must.

Για σούπερ ευαίσθητο δέρμα και σκληρές τρίχες,αναγκαστικά πας σε foil system,όλες οι Rotary system μηχανές πολύ απλά δεν θα κάνουν τίποτα,παρά αυτό που περιγράφει ο Αντώνης λίγο ποιο πάνω,αυτό σημαίνει αν κατάλαβες καλά,ότι δυστυχώς πρέπει να τα σκάσεις που λέμε,γιατί η κατηγορία του προσώπου σου είναι οι Hi End τεχνολογία και η ακριβότερη από όλες.

Όσο για το δώρο δεν είμαι σίγουρος,και δεν μπορώ να σου πω,θα εξαρτηθεί από το πόσο σε αγαπούν όταν μάθουν την τιμή...:megagrin
Ηλίας έγραψε:Η αλήθεια είναι πως παρακολουθώ το νήμα με μεγάλο ενδιαφέρον και αρκετές απορίες που θα περιμένω να διατυπώσω προσεχώς.
Προτείνω μιά μικρή αλλαγή του τίτλου σε " Αγορά ηλεκτρικής ξυριστικής μηχανής - Αξίζει ? " για να συζητηθεί το θέμα με όλες του τις προεκτάσεις. ( επιλογή, αγορά, χρήση, χρόνος, καταπόνηση δέρματος, η ηλεκτρική μηχανή προκαλεί ingrow hairs αλήθεια ή μύθος, wet/dry, aftershave, κόστος συντήρησης κτλ ).
Ηλία δεν είδα το post σου γιατί απαντούσα στο παραπάνω,αυτό που προτείνεις δεν εξαρτάται από μόνο εμένα αλλά από τους: Διαχειριστή-συντονιστές το team μας δηλαδή,εγώ είχα προτείνει και ποιο παλιά,να φτιάξω έναν οδηγό για τις ηλεκτρικές μηχανές ώστε να είναι σαν του Στέφανου το Α-Ω βέβαια δεν ξέρω αν τα καταφέρω τόσο καλά όσο ο Στέφανος (έδωσε ρέστα) τον παραδέχομαι,αλλά θα προσπαθήσω να είμαι πάρα πολύ αντικειμενικός,αφού πλέον έχω εμπειρία σε όλα τα είδη ξυρίσματος,δεν ξέρω αν θα χαλάσει κάποιους εδώ μέσα,αλλά πρέπει να σεβόμαστε τον καθένα,και την όποια επιλογή κάνει,και επιπλέον θα υπάρχει ένας μπούσουλας για αυτούς που μπαίνουν και ρωτούν,και θα μαθαίνουν την αλήθεια,το σίγουρο είναι ότι όπως όλα,έτσι και η ηλεκτρική μηχανή έχει τα καλά και τα κακά της,νομίζω πως πρέπει να υπάρχει στο forum μας,προσωπική γνώμη... :megagrin
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”