Φόρτιση ξυριστικών μηχανων κ.α. & αποφυγή φθοράςμπαταρίας

Απάντηση
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Τρόπος φόρτισης επαναφορτιζόμενων ξυριστικών μηχανων / κουρευτικών μηχανών / ηλεκτρικών οδοντοβουρτσων κτλ για αποφυγή φθοράς μπαταρίας

Έχω αυτές τις δύο συσκυεές: Remington PG 350 & Oral-B Professional Care 600 Floss Action.


Και οι δύο έχουν βάση στήριξης που έχει και ενσωματωμένο φορτιστή. Το ερώτημα είναι αν είναι καλό μετά από κάθε χρήση να τις τοποθετώ πάνω στην βάση και άρα να φορτίζονται μόνιμα.


Επίσης δεν μπορώ να βρω τι είδους μπαταρίες έχουν οι συσκευές μου. Δεν βρίσκω το είδος πουθενά στο internet.

Διάβασα όμως και για τις δύο συσκευές στα manual στις συμβουλές για την διατήρηση της μπαταρίας σε καλή κατάσταση να λένε να αφήνουμε την μπαταρία κάθε 6 μήνες να αδειάζει τελειώς και να την φορτίζουμε για 14 - 16 ώρες. Αυτό σημαίνει πως είναι μπαταρίες NiMh ? Σε αυτή την περίπτωση τι συνίσταται?

Γνωρίζει κανείς από μπαταρίες?
Γενικά εσείς πως φορτίζετε τις συσκευές σας?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Νοέμ 2014, 17:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Έχουμε πει πάρα πολλές φορές, όχι χύμα σύνδεσμοι μέσα στο κείμενο! Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Αυτά πάνε ανάλογα με το πόσο συχνά τις χρησιμοποιείς και το τι μπαταρίες έχουν.
Αυτά που γράφουν στα manual, πολλές φορές είναι από παλιότερα μοντέλα με άλλους τύπους μπαταριών οπότε δεν μπορείς να κρίνεις 100% τον τύπο της μπαταρίας από τις οδηγίες.
Θα πρότεινα (για την φυσιολογική χρήση και έστω οτι οι οδηγίες είναι σωστές), να μην το αφήνεις στην βάση μόνιμα αλλά μόνο όταν βλέπεις πτώση στην απόδοση ή θεωρείς οτι δεν θα σου φτάσει η φόρτιση.
Οι NiCa μετράνε φορτίσεις, οι NiMh γεμίσματα και οι LiPo δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από το 20% (για την προηγούμενη τεχνολογία, μπορεί να το άλλαξαν).
Αν έχεις πρόσβαση στην μπαταρία, κοίταξέ το!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”