Αγορά ξυριστικής μηχανής Grundig MS-5840 - Αξίζει

Απάντηση
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Βρήκα την ξυριστική μηχανή Grundig MS-5840 σε προσφορά.
  • Δεν είχα ποτέ ξυριστική μηχανή αλλά είχα στο μυαλό μου αυτό τον καιρό να πάρω.
  • Δεν έχω ιδέα ποια είναι τα σημαντικά χαρακτηριστικά σε μια ξυριστική μηχανή και πως να κρίνω αν κάποια είναι καλή ή μάπα.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν σε όσους ξέρουν:
  1. Επειδή η τιμή δεν είναι πάντα το καλύτερο κριτήριο (στο σκρουτζ η συγκεκριμένη κάνει από 25 μέχρι 50), μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει αν η συγκεκριμένη υστερεί σε κάτι και αν αξίζει τα λεφτά της? Να την πάρω?
  2. Σε τι διαφέρουν οι ξυριστικές μηχανές με τις 3 κεφαλές από τις άλλες με την μακρόστενη κεφαλή κοπής?
  3. Κάτι που θα ήθελα από μία ξυριστική μηχανή είναι να μπορώ να επιλέγω επίπεδα κοψίματος. Επειδή δεν καταλαβαίνω, το κάνει αυτό η συγκεκριμένη? Γενικά το κάνουν οι ξυριστικές ή είναι άλλη κατηγορία μηχανών αυτές που έχουν τέτοια δυνατότητα?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχεις ποσταρει σε λαθος σημειο του φορουμ.
Εικόνα
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Ναι sorry μπερδεύτηκα. Θα ζητήσω μεταφορά.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το θέμα μεταφέρθηκε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Stelios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Σεπ 2011, 10:50
12
Been thanked: 1 time

Περιμένω τις απόψεις σας λοιπόν.
NavalArchitect

1. Δεν υστερεί σε τίποτε, αφού και ξυρίζει άνετα αλλά και είναι μικρή/πρακτική σε μέγεθος. Υστερεί σε αρκετά πράγματα σε σχέση με πιό ακριβές μηχανές. Άρα, και υστερεί, και δεν υστερεί. Το παν είναι τί ψάχνει κανείς, τί έξτρα λειτουργίες είναι διατεθειμένος να πληρώσει. Το αν πρέπει να την αγοράσεις ή όχι, αυτό μόνο εσύ το γνωρίζεις καλύτερα από όλους.

2. Οι μηχανές με rotating heads είναι απλά με άλλο (σχεδιαστκά) σύστημα κοψίματος της τρίχας. Πιό πολύ είναι το τί προτιμά ο καθένας παρά ότι το ένα σύστημα κόβει καλύτερα από το άλλο.

3. Η συγκεκριμένη δεν προσφέρει 'επίπεδα'. Γενικά αυτό το κάνουν τα trimmers, κι όχι οι ξυριστικές. Άλλο το trimmer, άλλο η ξυριστική - απαραίτητα και τα δύο.

4. Τα παραπάνω πράγματα που έχουν πιό ή πολύ πιό ακριβές μηχανές είναι:
• φόρτιση μπαταρίας σε 1 ώρα το πολύ
• πιό πολλές κεφαλές για καλύτερο ξύρισμα και λιγότερη 'κούραση' της μηχανής
• καλύτερη λαβή
• ένδειξη απομείνοντος μπαταρίας/ενέργειας
• δυνατότητα αυτοκαθαρισμού της κεφαλής
• δυνατότητα ξυρίσματος στο ντους/σε νερό
• κλπ.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέλιο γεια και χαρά και από εμένα...

Εγώ πάλι θα σου πω ότι εάν την αγοράσεις, δεν πρόκειται να κάνεις ούτε μισό ξύρισμα της προκοπής,που λένε, μην την κοιτάς καθόλου.

Τώρα πάλι εάν ενδιαφέρεσαι σοβαρά για μια ξυριστική μηχανή,και δεν θέλεις να πετάξεις τα λεφτά σου, πρέπει να μας πεις και κάποια πράγματα για εσένα,έτσι πάει, για να καταλάβουμε, και να μπορούμε να σου προτείνουμε μια ορθή λύση. ;)

πχ:
1. Έχεις χοντρές και σκληρές τρίχες; μαλακές; έχεις χνούδι αντί για τρίχα; τα γένια σου είναι πυκνά η αραιά;το δέρμα σου είναι ευαίσθητο;έχεις πρόβλημα ακμής;(αυτά πρέπει οπωσδήποτε να τα ξέρουμε)
2. Την Grundig MS-5840 την έχω δοκιμάσει,γενικός μην κοιτάς για Grundig δεν αξίζουν.
3. Με αυτά τα λεφτά περίπου,που θέλεις να δώσεις για την Grundig,μπορείς να αγοράσεις ένα οικονομικό σετάκι παλαιού ξυρίσματος,και γιατί όχι να έρθεις και εσύ στην παρέα μας,(για super ξυρίσματα).
4. Μην νομίζεις πως με αυτά που λέω, θέλω να σε επηρεάσω,όχι Στέλιο αφού ότι και να διαλέξεις, στο τέλος η επιλογή θα είναι καθαρά και μόνον δική σου,εγώ μια ιδέα σου βάζω,από εκεί και πέρα,it's up to you...
5. Για να αγοράσεις καλή ηλεκτρική μηχανή,που να ξυρίζει έτσι;πρέπει να δώσεις το λιγότερο 100€ και αυτό εξαρτάται από ένα και μόνο πράγμα, το δέρμα σου-και τα γένια σου,από αυτά θα φτάσεις στην τιμή της μηχανής.
6. Και κάτι για το τέλος θα σου πω, κανείς δεν μπορεί να σου προτείνει ηλεκτρική μηχανή, στα τυφλά δεν γίνεται,πρέπει να ξέρουμε για τα παραπάνω που σου έγραψα,(τι είναι η ηλεκτρική μηχανή φασόλια;)να του πεις βάλε μισό κιλό;... :megagrin


Αυτά για τώρα Στέλιο, ότι και να αποφασίσεις να κάνεις, σου εύχομαι τα καλύτερα,και ότι θέλεις η δεν κατάλαβες, εδώ είμαστε... :megagrin

Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”