Βοηθεια για αγορα καινουργιας ηλεκτρικης ξυριστικης μηχανης

manos0013
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Απρ 2014, 07:41
9

Καλημερα σε ολα τα μελη.
Θελω την βοηθεια σας για την αγορα μιας καινουργιας ηλεκτρικης ξυριστικης μηχανης η οποια
προοριζεται για τον πατερα μου.

Θα σας δωσω μερικες πληροφοριες ωστε να εχετε καλυτερη αποψη.

1) Ξυριζεται εδω και χρονια με ξυριστικη μηχανη τυπου Τ (safety -razor το λετε εσεις αν δεν κανω λαθος)το οποιο
εχει πανω ενα ξυραφακι Wilkinson(το οποιο αλλαζει ανα 4 με 5 ξυρισματα).. Η ξυριστικη μηχανη που σας περιγραφω δεν εχει κανενα προστατευτικο και το ξυραφακι ερχεται σε αμεση επαφη με το δερμα.

2)Τα γενια του ειναι πολλα ,σκληρα και μακραινουν γρηγορα.για να καταλαβετε ..καποιες φορες αν ξυριστει
το πρωι 6-7 η ωρα ,το απογευμα της ιδιας μερας ξανα ξυριζεται για να παει στην δουλεια!(σερβιτορος).

3) εχει σφιχτη επιδερμιδα και συγχρονως ειναι και μαλακη

Τελος...επειδη ο πατερας μου εχει πλεον κουραστει με την διαδικασια αυτη..σκεφτεται να στραφει στην λυση μιας
ηλεκτρικης ξυριστικης μηχανης. Και αυτο που ροταω εγω ειναι..αν υπαρχουν μηχανες οι οποιες μπορουν να τον
ικανοποιησουν ως προς το αποτελεσμα(εννοω βαθυ ξυρισμα και να μην μενουν τριχαλακια)
το μπατζετ που μπορω να διαθεσω ειναι 170 με 200 ευρω.
Ελπιζω να μην σας κουρασα και ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα φίλε Μάνο. Δεν έχω να σου προτείνω κάποια μηχανή, αλλά θα 'θελα να σου πω οτι είναι σχεδόν απίθανο να πετύχει κανείς τόσο βαθύ ξύρισμα με ηλεκτρική μηχανή, όσο με πινέλο και safety razor.

Επίσης, αν με το safety razor χρειάζεται ξύρισμα κάθε 12 ώρες, με την ηλεκτρική θα χρειάζεται κάθε 6.

Ίσως, αν έχει κουραστεί όπως λες, θα ήταν καλύτερα να του αγοράσεις μια φθηνή (20-30€) δοκιμαστικά. Οπότε αν δεν βολευτεί τελικά το ξύρισμα με την ηλεκτρική, να μην κλαις τα χρήματα σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πολύ σωστά λέει ο Φώτης!
Και εγώ έχω σκληρά γένια και θυμάμαι ότι είχα πάρει για ακριβώς τους ίδιους λόγους που αναφέρεις εσύ μια ηλεκτρική, αρκετά ακριβή.
Βαρέθηκα να την χρησιμοποιώ μετά από 5 μέρες, έκανε πολύ ώρα και το ξύρισμα δεν ήταν καθόλου βαθύ!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
manos0013
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Απρ 2014, 07:41
9

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Η αληθεια ειναι πως εχω αποθαρυνθει....απλως ειδα μια δυο μηχανες της philips
και της braun...με κατι συστηματα 3D για τις γωνιες του προσωπου και κατι
dual Precision για τις κοντες τριχες λεει...αλλα δεν ακουω και πολυ θετικα
πραγματα....
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1668 times

Αυτό που χρειάζεσαι Μάνο είναι το εξής:Μια μηχανή τύπου "Τ" αλλά επιθετική & open comb...muhle r41 π.χ και οπωσδήποτε ξυραφάκια feather τα οποία αντικειμενικά κόβουν πιο πολύ από τα wilkinson αν υπάρχει βιασύνη ίσως ένα preshave σώσει τη δουλειά π.χ proraso.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

+1 για μια επιθετική μηχανή με κοφτερές λεπίδες. Είχα το ίδιο πρόβλημα με γενια που βγαίνουν γρήγορα και πολύ μαύρα που φαίνονται πολύ. Μέχρι που δοκίμασα την R41 (2013) και Feather. Βγάζω άνετα μια ημέρα ως ξυρισμένος, κάτι που δεν το είχα καταφέρει ποτέ... Εντάξει, μετά από 24 ώρες τα γένια μου δεν είναι για διαφήμηση ξυραφιού, αλλά η εικόνα τους είναι τελείως αποδεκτή για τις περισσότερες περιπτώσεις.
Και αυτό χωρίς καν να ξυρίζομαι κόντρα. Επειδή τα γένια μου βγαίνουν από τα αριστερά προς τα δεξιά, ξυρίζομαι across, μία από πάνω προς τα κάτω και μία κάτω προς τα πάνω.
manos0013
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Απρ 2014, 07:41
9

Φιλε rhtora τι εννοεις επιθετική & open comb ? ροταω γιατι δεν εχω καθουλου γνωση πανω στο θεμα..
και επισης που μπορω να βρω τα ξυραφακια που λες?
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1668 times

Να στο πώ απλά...Επιθετική είναι η μηχανή που είναι πιο εύκολο να σε κόψει και πιο εύκολο να σε ξυρίσει με λιγότερα περάσματα.Open comb είναι η μηχανή που δεν έχει μπάρα ασφαλείας και η λεπίδα εξέχει έχοντας η μηχανή δοντάκια(χτενάκια) και νιώθεις τη λεπίδα πιο πολύ.Η μηχανή που σου πρότεινα είναι και σχετικά βαριά κάτι που απαιτεί μικρές κινήσεις-απαλές κάνοντας το ξύρισμα πιο αποτελεσματικό και με λιγότερους ερεθισμούς!Τις λεπίδες μπορείς να τις βρείς σε μαγαζί στον πειραιά(όπως και τη μηχανή) αλλά και στο διαδίκτυο,και πολύ φτηνα τις 100 στο ebay.
Ελπίζω να σε κάλυψα!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
manos0013
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Απρ 2014, 07:41
9

Open combo χρησημοποιει τωρα ο πατερας μου...δεν ξερω αν ειναι επιθετικη.(ειναι απλη..την ειχε παρει 4-5 ευρω :P)
Μπορεις να προτεινεις 2-3 συγκεκριμενα μοντελα?
Και που μπορω να τα δω ή και να τα παραγγειλω.
Μενω Ηρακλειο Κρητης και θα πρεπει η να τα βρω εδω(κομματακι δυσκολο)
ή απο Αθηνα καποιο καταστημα που να κανει μεταφορες .
nikos.a

Γενικά να ξέρεις ότι :google !!!
Μπορείς να δεις στο κατάστημα WellShaved. Έχει πολύ καλή ποικιλία σε διάφορα πράγματα σχετικά με το παραδοσιακό ξύρισμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”