Καθαρισμός/απολύμανση κουρευτικής μηχανής

ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Έχω μια κουρετική μηχανή εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Στην αρχή την χρησιμοποιούσα για γένια και τα τελευταίσ χρόνια την χρησιμοποιώ για τριμάρισμα στα καμπανέλια (πήρα άλλη για τα γένια). Πως να την καθαρίζω/απολυμαίνω που και που? Μετά από κάθε χρήση ρίχνω οινόπνευμα αλά δεν ξέρω αν αρκεί.
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλά κάνεις και ρίχνεις οινόπνευμα αλλά μετά θέλει οπωσδήποτε λάδι γιατί παθαίνουν ζημιά οι κεφαλές διότι το οινόπνευμα διώχνει το λιπαντικό.Τώρα μπορείς να πάρεις πιο εξειδικευμένα προϊόντα αλλά δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7372
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11105 times
Been thanked: 10587 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε ribo7 εγώ δεν έχω να πω κάτι για το θέμα σου αλλά έχω να πω κάτι για το θέμα που δημιουργήθηκε.

Πρώτα απ όλα να πω πως όσο αφορά εμένα δεν βλέπω να πέφτει κανένα επίπεδο. carry on

Και τώρα να πω τα δικά μου... :megagrin

Σαφώς η απορία σου μπορεί να είχε τεθεί πιο "politically correct" αλλά καθεαυτού η ερώτηση δεν υποβιβάζει κανένα επίπεδο.
Η συζήτηση μπορεί να έχει ένα πολύ ωραίο και κόσμιο (και σατιρικό,γιατί όχι) πνεύμα.
Τα τελευταία χρόνια πολλά πράγματα τα οποία οι παλαιότερες γενιές τα θεωρούσαν(μ)ε ταμπού έχουν "ξεπεραστεί".
Ή αν όχι ξεπεραστεί αναθεωρηθεί. (σε κάποιο βαθμό)
Όπως η αποτρίχωση, το ξύρισμα των ποδιών (στους άνδρες) ή ακόμα και των γεννητικών οργάνων. (και πολλά πολλά άλλα)
Αυτό δεν ρίχνει κάποιο επίπεδο από κανένα απλά το κάνει ίσως ποιο ανοιχτό σε κάτι.
Ο σκοπός του φόρουμ είναι η συζήτηση των θεμάτων (και τέτοιον) και η ανταλλαγή απόψεων.
Αν η συζήτηση "σοκάρει" ή δεν αρέσει σε κάποιον το μόνο που έχει να κάνει είναι να μην συμμετέχει σε αυτήν.
Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν δεκάδες άλλες στο φόρουμ μας που θα τις βρει ενδιαφέρουσες και άξιες συζήτησης.
Μην ξεχνάμε πως η νέα γενιά σνομπάρει το παραδοσιακό ξύρισμα για 1002 λόγους.
Εμείς αντιθέτως θα πρέπει να δείξουμε πως εμείς δεν έχουμε τέτοια κολλήματα πως κατανοούμε το διαφορετικό και δεν το κατακρίνουμε.
Η δουλειά του συντονιστή (Αντώνη στην περίπτωσή μας) ήταν πέρα για πέρα όπως θα έπρεπε.
Έλεγξε το θέμα και αφού διαπίστωσε πως δεν υπάρχει κάποια παράβαση των κανόνων του φόρουμ έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει, να μεταφέρει το θέμα στην θέση που του ανήκει και ύστερα να μεταφέρει τα "κακώς κείμενα" στην ανάλογη τοποθεσία.

Ελπίζω το μικρό αυτό πρόβλημα να μην επηρέασε τόσο πολύ αρνητικά κανένα μέλος της όμορφης παρέας μας.

Ευχαριστώ,

Φιλικά Ανδρέας
:thnx :hellas
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Offtopic, το τριμάρισμα σε αυτή την περιοχή το κάνω για λόγους υγιεινής. Το κάνω πρώτα για μένα και μετά για την όποια γκόμενα και τι μπορεί αυτής να της αρέσει. Δεν θα απολογηθώ, ούτε θα κρίνω αν το κάνουν και άλλοι ή το θεωρούν ταμπού. Το θέμα μου είναι ο καθαρισμός της μηχανής.

Ontopic, το λάδι για τις κεφαλές το έχω υπόψη μου αλλά έλεγα μήπως να έβαζα κάτι άλλο στα μεταλλικά/πλαστικά μέρη (π.χ. ξύδι?)
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Από την στιγμή που την μηχανή την χρησιμοποιείς μόνο εσύ δεν πιστεύω ότι χρήζει κάποια σημαντικής απολύμανσης. Αντίστοιχα όταν ξυριζόμαστε και κοβόμαστε είναι η πιο εύκολη μετάδοση μικροβίων αλλά αφού χρησιμοποιούμε μόνο εμείς την λεπίδα δεν την απολυμαίνουμε. Οινόπνευμα και λάδωμα νομίζω είσαι μια χαρά. Θα έλεγα όχι στο ξύδι, γενικά παρόλο που είναι βρώσιμο μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα σε μεταλλικά και πλαστικά μέρη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Theoo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 21:43
9

Να ρωτήσω επειδή όταν αγόρασα μια μηχανή είχε γλάσο στο εσωτερικό της και με τον καθαρισμό έφυγε.. Πρέπει να ξανά βάλω γλάσο για να μην υπάρχει πρόβλημα; ;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε ribo7 λέγοντας κουρευτική μηχανή δεν μας βοηθάς πολύ να καταλάβουμε...

Είναι με λεβιέ στο πλάι; η αλλάζεις χτενάκια και την ρυθμίζεις από αλλού; το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να μας πεις ποιο μοντέλο έχεις, η στείλε μια φωτογραφία, για να δούμε ποια είναι,και να σε βοηθήσουμε καλύτερα. ;)

Υπάρχουν πλέον ένα σορό συστήματα στις κουρευτικές μηχανές,κάθε μια έχει και διαφορετικά κινούμενα μέρη,και φυσικά διαφορετικά μέταλλα-κράματα μετάλλων,και αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά, είναι ότι χρειάζεται και απολύμανση,αλλά και λάδωμα,σε κάθε χρήση, όχι στο ξύδι μέχρι να σιγουρευτούμε ποιο μοντέλο έχεις.
Theoo έγραψε:Να ρωτήσω επειδή όταν αγόρασα μια μηχανή είχε γλάσο στο εσωτερικό της και με τον καθαρισμό έφυγε.. Πρέπει να ξανά βάλω γλάσο για να μην υπάρχει πρόβλημα; ;
Τα ίδια θα πω και σε εσένα Theoo τι μηχανή αγόρασες; και τι είναι το γλάσο; :confused πρώτη φορά το ακούω,εκτός και αν εννοείς γράσο...???


Πάντα Φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Προφανώς εννοεί γράσο. Οπως πολύ σωστα ανεφερε παραπάνω ο Ηλίας το βασικότερο για την μακροβιότητα της μηχανηλς είναι η λίπανση. Κάθε φορά λοιπόν που πλένουμε την μηχανή αμέσως και αφού στεγνώσεικαλά (εγώ προσωπικά την αφήνω όλη νύχτα) να λαδώνουμε όλα τα μηχανικά κινούμενα μέρη.
Εδώ να σημειώσω οτι το οινόπνευμα είναι λάθος να το χρησιμοποιούμε σαν "πέρασμα" απο το οποιο αντικείμενο για απολύμανση γιατί έτσι απλά δεν απολυμαίνεται. Πρέπει να μείνει για λιγη ωρα 5-10 λεπτά ΜΕΣΑ στο οινόπνευμα για να γίνει απολύμανση, και αυτο γιατί το οινόπνευμα μόλις ερθει στον αερα η αλκοόλη εξατμίζεται, αρα απολύμανση γιόκ!!!
Άρης
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Tony έγραψε:Φίλε ribo7 λέγοντας κουρευτική μηχανή δεν μας βοηθάς πολύ να καταλάβουμε...

Είναι με λεβιέ στο πλάι; η αλλάζεις χτενάκια και την ρυθμίζεις από αλλού; το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να μας πεις ποιο μοντέλο έχεις, η στείλε μια φωτογραφία, για να δούμε ποια είναι,και να σε βοηθήσουμε καλύτερα. ;)

Πάντα Φιλικά Αντώνης
Έχω την Philips QC5050
Philips_QC5050.png
και με ενδιαφέρει πως θα καθαρίζω το
plastiko_metalliko.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Theoo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 21:43
9

Ναι συγνώμη γρασο εννοώ.. Το μοντέλο της μηχανής μου είναι Remington hc5350 και στις οδηγίες αναφέρει ότι χρειάζεται λάδωμα κάθε έξι μήνες και ότι οι λεπίδες τροχιζονται μόνες τους..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”