Αγορά μηχανής

Tola21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Ιαν 2013, 20:47
11
Has thanked: 4 times

Γεια σας και καλώς ήρθα στο forum σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ξυριστική μηχανή και θα ήθελα την βοήθεια σας. Μέχρι τώρα ξυρίζομαι μόνο με ξυράφι (μια φορά ανά 1-2 εβδομάδες) και παρότι μπαίνω στα 22 δεν έχω πολύ πυκνά γένια και όπως το βλέπω δεν πρόκειται να ολοκληρωθούν ποτέ =Ρ. Παρόλαυτά θα ήθελα να αγοράσω μια ξυριστική μηχανή αποκλειστικά για γένια. Και κάπου εδώ σαν άπειρος χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Θέλω να ξυρίζω τα γένια μου γύρω στα 3-5 χιλιοστά. Έκανα μια γενική έρευνα αγοράς και μπορώ να πω ότι δεν έβγαλα άκρη και μπερδεύτηκα.
Μου προτείνετε ξυριστική η κουρευτική μηχανή? Οι μηχανές που έχουν 2 η 3 κεφαλές έχουν ρυθμίσεις για το μήκος που κόβουν ή όχι? Αξίζει να αγοράσω μια μηχανή απευθείας από κάποιο κατάστημα με ηλεκτρονικά (Κωτσόβολος ας πούμε) ή να παραγγείλω από κάποιο site και να μου το στείλουν? Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 70€.
NavalArchitect

Καλώς ήλθες.

Όταν λες ξυρίζεσαι με ξυράφι, εννοείς straight razor ή DE razor?

Όπως και να έχει, εδώ στο φόρουμ η πλειοψηφία των μελών δε χρησιμοποιεί ηλεκτρική ξυριστική μηχανή, κατά συνέπεια οι πληροφορίες που υπάρχουν είναι (συγκριτικά με τις πληροφορίες που θα βρεις για straight & DE wet shaving) είναι λίγες.

Σίγουρα κάποια μέλη έχουν ακόμη ηλεκτρική ξυριστική μηχανή ή προυπάρχουσα εμπειρία, και πιθανόν να μπορούν να βοηθήσουν. Προσωπικά και για το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις (γένια 3-5 χιλιοστών) δεν έχω εμπειρία ή κάτι άλλο να προσθέσω.

Καλή περιήγηση στο φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Καλημέρα και καλωσ ηρθεσ.
Αν εχεις κατασταλάξει στο trimming και δεν σε ενδιαφέρει το wet shaving τότε πάρε μια Moser trimmer να βρεις την υγεια σου. Είναι οτι καλύτερο. Ολα τα άλλα ανήκουν στην ίδια κατηγορία.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Φίλε καλώς ήρθες στο forum.
Υπάρχουν μοντέλα που προορίζονται αποκλειστικά για περιποίηση γενιάδας (και όχι κουρευτικη ή ξυρίσματος). Συνήθως εχουν ένα χτενακι μπροστά που το ύψος του οποίου ρυθμίζεται ανάλογα με το μήκος που θέλεις να εχουν τα γένια σου. Η Philips εχει διάφορα σχετικα μοντέλα ή σε ακριβότερα μπορείς να πας σε brown. Στο ποσο που διαθέτεις έχεις πολλες επιλογες.
Μπορείς να τις βρεις σε οποιοδήποτε μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου να διευκρινίσουμε κάτι, καμιά κουρευτική μηχανή δε ξυρίζει αλλά κουρεύει , ξύρισμα μόνο με κάποιου είδους ξυράφι!Τώρα εσύ θες να κουρεύεις τα γένια σου 3-5mm θα πάρεις μια μηχανή η οποία θα παρέχει και χτενάκια ,το πιο κοντό χτενάκι συνήθως είναι 3-4mm.Επίσης αν μπορείς να πάρει μια μηχανή η οποία η κεφαλή της ανεβοκατεβαίνουν τα δοντάκια δίνοντας επιπλέον ρυθμίσεις, πολύ σημαντικό αυτό για όσους δε γνωρίζουν, δε παίρνω μηχανή χωρίς τέτοια κεφαλή!!
Μηχανές καλές είναι οι moser όπως είπε πιο πάνω ο Άρης, οι panasonic με πολύ καλό service και ανταλλακτικά , ακολουθούνε philips κτλπ.Επίσης προτείνω κάποια μηχανή απο Τσόμπαρη απο xenos η απο Δάφνη.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Tola21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Ιαν 2013, 20:47
11
Has thanked: 4 times

Καλησπέρα. NavalArchitect ξυρίζομαι με ξυραφάκια, αυτά τα κλασσικά με 3 λεπίδες που υπάρχουν σε συσκευασίες των 3-6. Boltsis έχεις δίκιο χρησιμοποίησα λάθος όρο, θέλω να κουρεύω τα γένια μου στα 3-5mm =P. Αrisk και Harry σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Από ότι κατάλαβα αυτό που θέλω είναι μια μηχανή με λειτουργία trimmer, σωστά?
Έχω βρει αυτά τα 3 μοντέλα που είναι στο εύρος των χρημάτων που θέλω να δώσω και θα ήθελα την άποψη σας. Braun 150S Series 1, Philips BG2028/32 , Moser Beard Trimmer 1574-0051.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν δεν διάβασα κάτι λάθος, η πρώτη ειναι ξυριστικη, η δεύτερη ειναι για τις τρίχες του σώματος(!). Η moser καλη φαίνεται.
Αν πας στα site των εταιρειών θα τα δεις όλα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Moser λέω και εγώ..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγω το ειπα απο την αρχή για moser
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

boltsis έγραψε:Moser λέω και εγώ..
Φίλε, αφού το λέει και ο Ηλίας... Δεν έχεις άλλη επιλογή!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”