Braun M-90 travel shaver

Απάντηση
NavalArchitect

Apostolos έγραψε:
Κωνσταντίνε τι λέει η ηλεκτρική, παίρνει τίποτα;
Την αγόρασα στο αεροπλάνο σε ένα ταξίδι (duty free) πέρυσι, δε θυμάμαι τώρα, 20-30 Ευρώ ή παραπάνω? Τέλος πάντων.

Κάνει δουλειά, αλλά σε μερικά σημεία που οι τρίχες πάνε με περίεργη κατεύθυνση, εκεί ψιλοδυσκολεύεται. Αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.

Το βασικότερο είναι ότι για να βγάλεις μπι-μπι-ες θες καλή προσπάθεια, και ακόμη πιό σημαντικό ότι το ξύρισμα σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν κρατά όσο με DE. Σε λιγότερο από 8 ώρες έχουν ξαναβγεί τα γένια (εμφανώς), τη στιγμή που για μένα μετά από wet shave το ίδιο μου συμβαίνει στις 10-12 ώρες από τη στιγμή που θα ξυριστώ.

Είναι μία σχετικά καλή λύση, πρακτική, για ένα πολύ γρήγορο ταξίδι ή απλά για εναλλαγή. Νομίζω πως κάνει και ξύρισμα στο ντους, δηλαδή υγρό, αλλά το μόνο που δεν έχω διάθεση να δοκιμάσω είναι αυτό... Παίρνει 2xΑΑ οπότε δε θέλει φόρτιση και τα σχετικά, για τη δουλειά που τη θέλω είναι μιά χαρά.

Πριν από αυτήν είχα μία πολύ καλή Philips, την Arcitec, δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το συγκλονιστικό (την πούλησα στο eBay 1-2 χρόνια μετά).

Χρηστικότητα: 6/10
Μέγεθος/βάρος: 5/10
Τιμή: 7/10
Αποτελεσματικότητα: 4/10

Συμπερασματικά: 5/10 (προτεινόμενη, υπό συνθήκες)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Είναι 2 κεφαλών Κωνσταντίνε; Εγώ δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, όσες φορές ξυρίστηκα με ηλεκτρική, μετάνιωσα την ώρα και την στιγμή. Ειδικά στον λαιμό δεν υπήρχε κανένα απολύτως σημείο χωρίς ερεθισμό.
NavalArchitect

Όχι Αντώνη, δεν έχει περιστρεφόμενες κεφαλές. έχει το παλιό, κλασικό σύστημα της μίας μακρόστενης κεφαλής, μη περιστρεφόμενης.

Για εσένα ειδικά μάλλον δεν πρέπει να κάνουν οι ξυριστικές γιατί έχεις σκληρά και πυκνά γένια, αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Πολύ σκληρά δεν είναι, είναι όμως πολλά και πυκνά. Επειδή κάποιες φορές δοκίμασα και παρόμοιες της Braun, εκτός από την Phillips που έχω, ναι όντως για εμένα δεν κάνουν γενικά οι ξυριστικές. Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν αντέχει και το ξύρισμα για πολλές ώρες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”