Ερωτηση..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ξυριζεται κανεις σας με ηλεκτρικη ξυριστικη μηχανη, ή συλλεγει, ή ξερει καποιον που να συλλεγει? Απαντησεις εδω σε πρωτη φαση!

ΤΗΧ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δοκίμασα κάποτε, αλλά δεν με ικανοποίησε. Είχα πάρει μια Brown την οποία και κράτησα για συλλεκτικούς λόγους. Τελικά η συλλογή μου παρέμεινε σε αυτό το κομμάτι.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ είχα στο παρελθόν δοκιμάσει.
Ξεκίνησα με μία Braun.
Με πολύ κόπο το ξύρισμα ήταν ανομοιογενές. Αλλού το δέρμα λείο, αλλού γρατζουνούσε. Και επίσης πάντα πολύ ερεθισμένο δέρμα στο λαιμό.
Μετά από πολλές προσπάθιες την παράτησα.

Μετά από χρόνια μου χάρισαν μία Philips, ξέρετε, αυτή με τις 3 στρογγυλές κεφαλές.
Το ξύρισμα πολύ ανώτερο από την Braun. Πιο γρήγορο, πιο επαρκές. Οι ερεθισμοί όμως πάντα υπήρχαν στο λαιμό.

Επίσης μου δινόταν η εντύπωση και με τις δύο ότι δεν είναι καθαρό το ξύρισμα. Το αντιλαμβανόμουν ως βρώμικο ξύρισμα, αυτή την αίσθηση είχα.

Τελικά την παράτησα και αυτή και γύρισα στο πινέλο, την κρέμα και τα gillete, νομίζω sensor ήταν τότε το καινούργιο μοντέλο, ή mach3 δεν θυμάμαι.

Βέβαια αυτή την Philips την έχω ακόμη, και κάποτε σκεφτόμουν να πάω σε εκείνο το κατάστημα στην Αθηνάς, κοντά στην Ομόνοια να αγοράσω καινούργια ξυράφια και κεφαλές, αλλά ποτέ δεν το έκανα τελικά.

Που να το φανταστώ ότι θα έβρισκα την υγειά μου γυρνόντας πίσω 100 και πλέον χρόνια στην τεχνολογία!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Αν και κάπως καθυστερημένα θέλω να απαντήσω στο φίλο του πρώτου πόστ ή για όποιον άλλο ενδιαφέρεται να μάθει.
Προσωπικά χρησιμοποιώ μια ηλεκτρική της philips με κεφαλές ξυρίσματος, την έφερα προπέρσι από το εξωτερικό κάπου στα 80 ευρώ (εδώ σήμερα έχει 120) και μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά έως πολύ ευχαριστημένος.

Θετικά

-Άνετο και γρήγορο ξύρισμα με μηδαμινούς ερεθισμούς και κοψίματα. Ακόμα και απότομες κινήσεις συγχωρούνται, θέλει υπερβολικά μεγάλη προσπάθεια να κοπείς, ειδικά όταν τη μάθεις.
Για γένια εως 7 ημερών είναι πάρα πολύ καλή. (Θα γράψω παρακάτω για μεγαλύτερα γένια τι γίνεται)

-Δεν απαιτείται καμιά προετοιμασία, ξεχνάμε δηλαδή αφρούς, gel, πολύωρη προετοιμασία επιδερμίδας με ζεστό νερό, σαπούνια κτλπ κτλπ
Από εκεί που παλιότερα καθόμουνα μια ώρα να ξυρίζομαι τώρα σε 10 λεπτά είμαι έτοιμος.
Με βάση τα παραπάνω κάνουμε και μια οικονομία στην τσέπη. Έπαψα να τρέχω να αγοράζω ανταλλακτικά ξυραφάκια και αφρό κάθε τρεις και λίγο, που ήταν και ακριβά για την gillete μου.

-Για αξύριστο look αυτές που διαθέτουν φαβοριτοκόπτη κάνουν και ωραιότατο τριμμάρισμα, προσέχοντας μόνο να είναι ομοιόμορφο το μήκος των γενιών.
Προσθέστε επίσης στα θετικά και το μικρό χρόνο (πλήρης) φόρτισης της που είναι μόλις 10-15 λεπτά.

Αρνητικά

-Ίσως χρειαστούν 6-7 ξυρίσματα στην αρχή για να τη συνηθίσει το δέρμα και να πετύχεις τη μέγιστη δυνατή απόδοση της και να τη "μάθεις" γενικά. Με ελάχιστη πίεση πάντως και σωστή χρήση πετυχαίνεις και ομοιόμορφο βαθύ ξύρισμα "κόντρα".

- Για γένια μεγαλύτερα των δύο βδομάδων οι περισσότεροι πάνε απευθείας με τις κεφαλές με αποτέλεσμα να "τραβιούνται" τα γένια και να ερεθίζονται. Λάθος!
Χρειάζεται πρώτα ένα τριμμαρισμα με τον πτυσσόμενο φαβοριτοκόπτη που διαθέτουν (αρκετές απ' όσο ξέρω αλλά όχι όλες) και μετά με τις κεφαλές γίνεται παιχνιδάκι.

-Παρατηρούνται ερεθισμοί στο λαιμό για μερικές ώρες μετά το ξύρισμα...
Δυστυχώς αυτό έχει να κάνει με την πίεση που ασκείς στο συγκεκριμμένο σημείο για καλύτερο ξύρισμα λόγω της γεωμετρίας του λαιμού.
Με λιγότερη πίεση και επομένως όχι "κόντρα" στο συγκεκριμμένο σημείο δεν ερεθίζεσαι.

-Ανά 3-4 ξυρίσματα θέλει έναν καθαρισμό εσωτερικά για απομάκρυση των τριχών ακολουθώντας τις οδηγίες της, τίποτα σπουδαίο , απλά το αναφέρω. Προσωπικά το κάνω μετά από κάθε ξύρισμα, 5 λεπτά υπόθεση είναι και απολύμανση στις κεφαλές με οινόπνευμα.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχουν περασει 2 επαναφορτιζομενες απο τα χερια μου.
Ηταν ξυρισμα του 8ωρου δηλαδη ισα να πας για δουλεια και να φαινεσαι ξυρισμενος.
Καμια μα καμια αισθηση σε συγκριση με το κλασικο ξυρισμα.
Δεν μου λειπει ουτε την αναζητω.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όπως και το υγρό ξύρισμα - παραδοσιακό ή μη - δεν είναι για όλους. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους παίρνει τίποτε και άλλοι που είναι σαν κόντρα μετά απο ένα ξύρισμα με μήχανη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Έτσι είναι όντως.
Ένας γνωστός μου πχ, ο γιος του είναι 16 με μεγάλο πρόβλημα ακμής, πολλά κόκκινα σπυράκια στο πρόσωπο και αναγκαστικά ξυρίζεται με ηλεκτρική για τις λίγες τρίχες που έχει. Με ξυράφι γίνεται σα ντομάτα η μούρη του, χώρια ότι κόβεται συνέχεια. Και έτσι είναι αρκετός κόσμος.

Θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και επιδερμίδας για τον καθένα αν θα βάζει ξυράφι ή μηχανή. Και αντικειμενικά να το δούμε και οι δύο τρόποι έχουν θετικά και αρνητικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”