Ξυριστικη μηχανη

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Ο δικός μου ξεκίνησε με την Wilkinson T, και τώρα έχει και μια Mühle R89.
Μάλλον αγνοεί την ύπαρξη πλαστικών "συστημικών" ξυραφιών καθώς και έτοιμων αφρών...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχει βγάλει η gillette κάτι διλέπιδα τώρα που λένε ότι είναι καλύτερα και πιο mild από τα mach.
Σκέψου όμως ότι κάθε φορά που θα παίρνει ανταλλακτικά θα πληρώνει όσο μία Feather popular
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Razorock Lupo (aluminium)
ή
Razorock Baby Smooth(aluminium).

Πολύ ήπιες μηχανές,σχετικά χαμηλού κόστους,
εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής,με μακρά διάρκεια «ζωής» .Ιδανικές για εισαγωγή στο π.ξ.
Να σημειωθεί πως βρίσκονται προς αγορά σε τουλάχιστον δύο ελληνικά ξυριστομάγαζα.

Πινέλο φτηνούλι,γουρουνάκι ή συνθετικό.

Και κάποια κρεμούλα ,τουλάχιστο για αρχή,
μέχρι να γίνει «κτήμα» η τεχνική της δημιουργίας του σωστού αφρού .
Μετά ας βουτήξει στα βαθιά με ένα MWF ,
για να πάρει και το πτυχίο «Χειριστή πινέλου - αφροποιού « !

Δύο σεντς από εμέ .
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Το ΣΚ μαλλον θα τον ξεκινησω με την Lord 6 η την Wilkinson classic & Derby premium να δω αν θα τα καταφερει,και ποσο το εχει.
Με σαπουνια και κρεμες δεν το κοβω να ασχοληθει σε αυτη την ηλικια. Ας ξεκινησει με την DE και βλεπουμε.Ας μπει σιγα σιγα στο αθλημα.
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Και εγώ είμαι υπέρ του ΠΞ! Με τρέλα όμως!

Τι δηλαδή, το εφαρμόζουμε εμείς και το απολαμβάνουμε, και άλλα διδάσκουμε για τους κανακάρηδες μας;

Σίγουρα είναι μύθος ότι η τρίχα σκληραίνει, και άλλα πολλά τρελά, αν ήταν έτσι εγώ θα είχα γένια και μαλλιά ακανθόχοιρου. :D

ΟΧΙ σε αφρούς, εκτός και αν θέλουμε να περάσει και το παιδί μας ότι περάσαμε εμείς, το λες και "τιμωρία" αυτό,
συμφωνώ με Ανδρέα Στέφανο και Ηρακλή, εκτός του Mach3 και λοιπών μονών/πολυ-λέπιδων, τι πάθατε βρε παιδιά; το Mach3 θα του μάθει να ξυρίζεται;
υπάρχουν μιά χαρά ήπιες DE για αρχή, ας πούμε μία Wilkinson Sword - Classic, Feather - popular, που συγχωρούν λάθη και έχεις μικρότερες πιθανότητες να κοπείς.

Τώρα βέβαια εμείς λογαριάζουμε και χωρίς τον ξενοδόχο, όμως με λίγη σωστή καθοδήγηση στην αρχή από εσένα Γιάννη πιστεύω θα είναι ok και βλέποντας και κάνοντας.
Προσωπικά για εμένα ένας έφηβος 16 ετών δεν είναι παιδί, διότι εγώ στην ηλικία του... :|
Vavous έγραψε: 24 Ιαν 2020, 12:24 Ξεκίνησα τον δικό μου υιο με DE89 και μετά 5-6 ξυρίσματα που όλο κοβόταν έπιασε την Feather AC και δεν την ξανάφησε.
Τώρα με λέει και φλώρο που ξυρίζομαι με DE μηχανές.
:DD Χιχιχι αυτά είναι_κάνε παιδί να δεις καλό... :P τα σέβη μου στον κανακάρη, μπράβο backbone o υιός Ανδρέα, άξιος και εύγε του!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Ο δικός μου ξεκίνησε και συνεχίζει εδώ και 4 χρόνια με Feather AS-D2 και πινέλο Simpsons και βουτάει από την "αποθήκη" ότι άλλο σε software & hardware θέλει και κάνει ξύρισμα απόλαυση χωρίς άγχος... πιστεύω ότι αγνοεί τα πολυλέπιδα και τους αφρούς και έχει standby μαχαίρι brand-new ακονισμένο και shave-ready για να κάνει τη βουτιά του στο άθλημα όποτε αποφασίσει/θελήσει. Πολύ χαίρομαι γι'αυτό ...
Ο Περήφανος Πατήρ,
omegasnik.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Tα νεα απο το μετωπο.

Σημερα το πρωι,καθησα και του εξηγησα τις διαφορες μεταξυ ηλεκτρικης,ξυραφιων του εμποριου,και DE μηχανων,και την διαδικασια της καθε επιλογης.
Του εδειξα πως μπορει να αλλαζει την λεπιδα στην DE μηχανη.
Η πρωτη αντιδραση ηταν φοβος για την αλλαγη της λεπιδας. Μετα ηταν αρνητικος το να φτιαχνει αφρο με κρεμα η σαπουνι.Εισπραξα ενα μεγαλο....ΒΑΡΙΕΜΑΙ....

Τελικα τον επεισα να ξεκινησει με την Wilkinson classic.
Aφου εβαλε αφρο Noxzema,τον αφησα να ξεκινησει,αφου του εξηγησα τα βηματα. Φυσικα το αποτελεσμα ηταν να τον ξυρισω εγω εξηγωντας του πως θα το κανει.Οκ...πρωτη φορα ηταν.

Τελικα συμφωνησε να ξαναδοκιμασει μονος του με μια DE μηχανη,αλλα με αφρο ξυρισματος.

Οποτε σκεφτομαι να παω να του παρω ενα αφρο Proraso ?? μια Lord 6 η Feather popular (για ποιο ευκολια στην αλλαγη λεπιδας)& Derby premium λεπιδες,και θα δειξει η συνεχεια.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Τελικα του πηρα μια Feather popular με λεπιδες Astra,και αφρο Proraso red.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Στο <δρόμο> για να παίζει παρ του και μια wilkinson sword clasik γιατί είναι ήπια, έχει και τα προστατευτικά στα πλάγια,βάζει βγάζει εύκολα λεπίδα,κάνει 4.5 ευρώ και στα διαλείματα ρίχνεις και συ καμιά ξούρα.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Tην εχω παρει την sword,και να σου πω την αληθεια με μια δοκιμη που εκανα με την Feather,προχθες,με την Feather εκανα το ποιο καλο ξυρισμα απο την sword & την Lord 6.

Για εμενα η σειρα καλυτερου ξυρισματος ειναι
1.Feather popular
2.Lord 6
3.Wilkinson sword
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”