Προτάσεις για κουρευτική μηχανή.

paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Synthetics,Grooming Dept,Myrsol
έχει ευχαριστήσει: 2763 φορές
Έχει ευχαριστώ: 4364 φορές

Re: Προτάσεις για κουρευτική μηχανή.

Δημοσίευση από paratairosexthros » πριν από 1 μήνα

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Και σου'κανε ένα μαλλί Μάχο!!!

Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.

FSword
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστήσει: 87 φορές
Έχει ευχαριστώ: 151 φορές

Δημοσίευση από FSword » πριν από 1 μήνα

Έχω τη Wahl Balding (με καλώδιο). Φοβερή μηχανή, κουρεύει ακούραστα χρόνια τώρα (την περιποιούμαι με λαδάκι και την καθαρίζω σχολαστικά βέβαια). Ένα πράγμα μου έχει κάνει σχετικά αρνητική εντύπωση μόνο: ενώ η μηχανή είναι πολύ αθόρυβη (για το είδος της πάντα) στο χέρι καταλαβαίνεις αρκετά έντονη δόνηση. Το περίεργο είναι ότι η δόνηση αυτή δεν περνάει και στο χτένι που έρχεται σε επαφή με το δέρμα, δηλαδή δεν ενοχλεί καθόλου στο κούρεμα (αλλιώς θα ήταν πρόβλημα). Το έχετε νιώσει κι εσείς αυτό (όσοι έχετε Wahl); Έχω κοιτάξει να τη ρυθμίσω και με την πλαϊνή βίδα αλλά είναι ήδη στη βέλτιστη θέση, οπουδήποτε αλλού αρχίζει να κάνει θόρυβο και η δόνηση γίνεται πιο έντονη.

Απλά είναι μια παράξενη αίσθηση γιατί είναι σα να υπάρχει ανακολουθία μεταξύ δόνησης και αποτελέσματος: δεδομένου ότι είναι αθόρυβη σε εκπλήσσει η έντονη δόνηση, δεν το περιμένεις (για την ακρίβεια δε θα έλεγα ότι είναι τόσο έντονη σε ένταση όσο ότι έχει μεγάλη συχνότητα - μάλλον λόγω των υψηλών rpm του μοτέρ, νομίζω είναι 6000 rpm) και από τη άλλη εκεί που λες ότι θα μου προκαλέσει πονοκέφαλο μόλις την ακουμπήσω στο κεφάλι δεν τη νιώθεις καθόλου να δονείται πάνω στο δέρμα παρά μόνο στο χέρι που την κρατάει. Δηλαδή δονείται το σώμα, όχι η κεφαλή.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, πάντως μου δημιουργείται αυτό το συναίσθημα έκπληξης κάθε φορά που τη λειτουργώ.

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστήσει: 988 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1034 φορές

Δημοσίευση από YMMV » πριν από 1 μήνα

Μια balding που έχω εδώ και μερικά χρόνια είναι όπως την περιγράφεις FSword. Καλή μηχανή για τα χρήματά της, κόβει πολύ κοντά, θέλει μόνο προσοχή να ρυθμίσεις το μεταλλικό χτένι -και λαδάκι που και που.

Γιώργος

FSword
Νήπιο
Νήπιο

Αυτό ακριβώς, είναι για όσους δίνουν προτεραιότητα στο πολύ κοντό κούρεμα (γι' αυτό δεν έχει και σκάλες - μόνο δυο πλαστικά χτένια αν θυμάμαι καλά). Το μεταλλικό χτένι πώς το ρυθμίζεις;

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστήσει: 988 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1034 φορές

Δημοσίευση από YMMV » πριν από 1 μήνα

Από τις δύο βίδες που έχει το μεταλλικό χτένι. Παίρνει (μικρή) ρύθμιση και πρέπει να ευθυγραμμιστούν σωστά τα δύο μεταλλικά κομμάτια.

Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Tony
Λύκειο
Λύκειο
έχει ευχαριστήσει: 9466 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3911 φορές

Δημοσίευση από Tony » πριν από 1 μήνα

Το είχα και εγώ πριν χρόνια το Wahl Balding, και είναι ένα επαγγελματικό μπαρμπέρικο εργαλείο, το έχουν αναβαθμίσει σε V5000+ αν θυμάμαι καλά.

Και φυσικά υπάρχουν και πολλά extra attachments της Wahl, δεν είναι μόνο για κοντό κούρεμα, ότι θέλεις σου κάνει το εργαλείο, από κούρεμα έως fade...

Το μεταλλικό χτένι που λές είναι πολύ σημαντικό και το λάδι όπως λέει και ο Γιώργος, η ρύθμιση του zero gaping λέγεται, και για να μην γράφω, δες το παρακάτω video που αλλάζει και λεπίδες, εσύ απλά πήγαινε στο σημείο που κάνει την ευθυγράμμιση. :)

Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.

FSword
Νήπιο
Νήπιο

Ευχαριστώ κύριοι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”