Αγορές από εξωτερικό

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Απο την στιγμη που εχεις χρηματα στο balance σου δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Λοιπόν.

Φόρτιση χθες της κάρτας με 9€ - 1€ έξοδα = 8€.

Paypal Balance 0€ . Xα !
Διαθέσιμο υπόλοιπο στην prepaid 7€ . Xα χα !

Μιλάμε για την ίδια κάρτα που χρησιμοποιούσα χρόνια οπότε δε τίθεται ζήτημα ρυθμίσεων λογαριασμού.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Που πήγε το €1;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εκανε 2 αποτυχημενες αποπειρες προσπαθειες η γυναικα μου για αγορά μεσω paypal σε ελληνικο site , ξεχνωντας οτι δεν ειχαμε στο balance χρήματα. Το παράξενο ειναι οτι για καθε προσπαθεια μου ηρθε sms στο κινητο απο την alpha bank οτι εγινε χρεωση 1€ !!!
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

dimitris έγραψε:Που πήγε το €1;
οέο ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Μόλις παρήγγειλα 100 Viking's Sword από εδώ μέσω Paypal με τον παληό γνωστό τρόπο (χωρίς διάφορα "κόλπα" δηλαδή) και από ότι φαίνεται όλα πήγαν καλά, e-mail επιβεβαίωσης από τον πωλητή, τα χρήματα αφαιρέθηκαν από την κάρτα και εμφανίζεται και η αγορά στο Paypal.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Παιδιά να τα πάρουμε λίγο από την αρχή τα πράγματα γιατί βλέπω ότι τα έχετε λίγο μπερδεμένα.
  • Ουδεμία σχέση έχει το υπόλοιπο μιας προπληρωμένης-χρεωστικής-πιστωτικής κάρτας με το υπόλοιπο του λογαριασμού μας στο PayPal.

    Για κάθε καταχώρηση κάρτας στο PayPal χρεωνόμαστε 1$ που θα μας επιστραφεί μετά από μερικές εβδομάδες.

    Για κάθε επιβεβαίωση κάρτας στο PayPal χρεωνόμαστε 1£ που μας επιστρέφεται άμεσα στο PayPal balance με την εισαγωγή του γνωστού τετραψήφιου κωδικού που φαίνεται στις κινήσεις της κάρτας μας.

    Κάποιες τράπεζες χρεώνουν έξοδα και για συναλλαγές που δεν έχουν ολοκληρωθεί (έξοδα μετατροπής συναλλάγματος κτλ.). Επικοινωνήστε μαζί τους για την επιστροφή του ποσού που δέσμευσαν. Υπό κανονικές συνθήκες θα επιστρέψουν τις χρεώσεις και από μόνοι τους, έπειτα από κάποιο διάστημα.


Λόγω των capital controls στη θεωρία καμιά ελληνική κάρτα (προπληρωμένη-χρεωστική-πιστωτική) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές αγαθών από το εξωτερικό χωρίς φυσική παρουσία του κατόχου. Εξαιρούνται οι παρακάτω περιπτώσεις:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.
2. Πληρωμές ξενοδοχείων.
3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.
4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.
5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).
6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς
συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά
έντυπα.
7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).
8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.


Η ολοκλήρωση των παραπάνω συναλλαγών πραγματοποιείται:

 μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
 εντός του ημερήσιου και μηνιαίου ορίου-ποσού, το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.


Στην πράξη τώρα. Μπορούν να περάσουν τυχαίες αγορές από το εξωτερικό, σε τυχαίες ώρες και σε τυχαία ποσά. Δεν υπάρχει κάποιος χρυσός κανόνας για να περάσει κάποια συναλλαγή, άσχετα με τα όσα ακούγονται.

Μια κάρτα που έχει αποδεδειγμένα μεγάλο ποσοστό επιτυχίας σε συναλλαγές από το εξωτερικό είναι η american express. Τυχεροί όσοι την έχουνε. Οι υπόλοιποι πρέπει να δοκιμάζουν την τύχη τους καθημερινά, μέχρι να περάσει κάποια συναλλαγή ή να αναζητήσουν εναλλακτικούς τρόπους πληρωμών. Ενδεικτικά κάποιοι από αυτούς είναι:
  • Η αποστολή εμβάσματος στο PayPal
    Η έκδοση virtual χρεωστικής κάρτας (Revolut, Skrill κ.α.)
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Καλημέρα, από τη μέρα που είχε ξεκινήσει αυτό με τα cc δεν ασχολήθηκα ξανα...πεντε μέρες πριν είχα πάρει ένα φακό της φωτογραφικής και τελος. Απο αρχές Σεπτεμβρίου λόγω σχολής δεν είχα χρόνο να τσεκάρω ξανά και τώρα που θέλω να αγοράσω απ' έξω δε βγάζω άκρη. Έχω και λογαριασμό στο paypal και prepaid τυπου mastercard από την Πειραιώς. Έχω διαβάσει για αλχημείες και διάφορα σχετικα μέσω prepaid ή paypal ή συνδυασμό και μου φαίνονται χαζα...ίσως γιατί τα έχω μπερδέψει. Μπορω να αγοράσω με τον παλιό γνωστό τρόπο; Φόρτιση prepaid τώρα και σε δέκα λεπτά, αγορά μέσω ebay ή κάποιου από τα καταστήματα ξυριστικων εξωτερικού ή από δικό μας κατάστημα. Πηγα προχτές στην Πειραιώς για άλλο λόγο και ή υπάλληλος μου έλεγε ότι δεν γνωρίζει ακριβώς(!!!!!!). Δυστυχώς είχε κόσμο για να ρωτήσω αλλού. Ευχαριστώ για όποια απάντηση.


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Διάβασε πληροφοριακά το παραπάνω σχόλιο μου για να έχεις μια ιδέα της κατάστασης. Είναι θέμα τύχης αν περάσει κάποια συναλλαγή με ελληνικές κάρτες από το εξωτερικό και μπορείς να το δοκιμάσεις.

Από εκεί και πέρα μπορείς να εξετάσεις άλλες λύσεις όπως για παράδειγμα το top up στο PayPal
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Stelaki είχα ήδη διαβάσει το σχόλιο σου και πίστευα ότι θα υπήρχε ή δυνατότητα να δουλεύουμε με το paypal όλως πριν. Με αποστολή χρηματων στο paypal είχα διαβάσει ότι σε κάποιους δε δούλεψε αλλά ίσως να φταίει ή κάρτα τους; Θα το δοκιμασω αν είναι μόλις τακτοποιηθω και θα σας πω.

Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη του Iogi για το πως αγόρασε και για το κατάστημα που αγόρασε.

Καλημέρα σε ολους!

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”