Περί γλώσσας

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μια μικρή υπενθύμιση σε όλους που ναι μεν γράφουν στα Ελληνικά,
όμως χρησιμοποιούν το λατινικό "?" για ερωτηματικό.
Πιό εύκολο είναι να πατήσετε το πλήκτρο "Q" (χωρίς "Shift") και να γράψετε ";"
παρά "Shift" + "?-/" και να βγεί το λατινικό. :megagrin
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Τι εννοείς? :bigsmilie
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συμφωνω με την παρατηρηση του Νωντα - και εγω το κανω. Να προσθεσω ομως οτι με το ιδιο σκεπτικο (της απλοτητας) μπορουμε να γλυτωσουμε πολλα κλικς απλα μη βαζοντας τονους. Απο τοτε που καταργηθηκε ο "λογιος" τονισμος δεν βρισκω (imho) λογο να τονιζω τις λεξεις. Με εξαιρεση το διεζευκτικο "ή" και καποιες περιπτωσεις οπως το "αλλά, άλλα" ολοι ξερουμε που τονιζεται η καθε λεξη. Anyway, παντως το ξενο "?" θα πρεπε να το αλλαξω και εγω, δυστυχως ειναι καταλοιπο της πληκτρολογησης σε ξενα "χωραφια" εδω και 35 χρονια..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

ολοι ξερουμε που τονιζεται η καθε λεξη
Αυτό Ηρακλή δεν είναι λόγος να σταματήσουμε να τονίζουμε. Αν είναι έτσι, ας καταργήσουμε τα η, οι, ει και ας κρατήσουμε το ι κτλ.
Διάβασε και αυτό για πιο ολοκληρωμένη ανάλυση.

Θα ήθελες να αφήσουμε στα παιδιά μας μια γλώσσα χωρίς τόνους;
Με συγχωρείτε αν είμαι λίγο... Ταλιμπάν αλλά βλέπω πως μιλάνε (και μαθαίνουν) τα παιδιά μας και φορτώνω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Δημήτρη, είμαι μαζί σου 100% και η μόνη έκφραση με την οποία διαφωνώ είναι αυτό το "Ταλιμπάν", Λυπάμαι, δεν το δέχομαι. Δεν είναι Ταλιμπάν κάποιος που υπερασπίζεται τη γλώσσα του ή ό,τι άλλο υπερασπίζεται. Δε χρωστάμε καμία συγνώμη και καμιά δικαιολογία για να υπερασπιζόμαστε ένα από τα πιο βασικά στοιχεία που μας διαφοροποιούν από τους άλλους.

Οι αμερικάνοι κάνουν ό,τι κάνουν, αλλά για τόλμα να τους πάρεις τη σημαία! Τους βλέπεις όταν παίζει ο εθνικός τους ύμνος και κάθονται σούζα, παναγίτσες. Εμείς αν τολμήσουμε να βγούμε έξω με την ελληνική σημαία, είμαστε εθνικιστές, φασίστες, ακροδεξιοί, χρυσαυγίτες και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο φοβερέο και τρομερό.

Προσοχή, δε θέλω να δώσω και δε δίνω πολιτική χρειά σ' αυτά τα λόγια. Άλλο η πολιτική, άλλο η πολιτική ιδεολογία/ευαισθησία και άλλο η πατρίδα και τα κεκτημένα. Η ελληνική γλώσσα πριν από 2500 χρόνια είχε δε ξέρω κι εγώ πόσα εκατομμύρια λέξεις, όταν οι άλλες φυλές συνεννοούνταν με νοήματα...

Ξέρουμε πολύ καλά τις προσπάθειες και του Κίσινγκερ και πολλών άλλων, μέχρι και Κύπριων βουλευτών προσφάτως, με όχι ιδιαίτερα φιλοελληνικά φρονήματα, που χρόνια τώρα προσπαθούν να διαλύσουν τη γλώσσα και ό,τι άλλο μπορούν να διαλύσουν. Είναι στο χέρι μας αν θα τους αφήσουμε να το πετύχουν ή όχι.
Αποστόλης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Απόστολε, μήπως υπάρχει κάποια πηγή για αυτό που είχε πει ο Κίσινγκερ; Το ακούω συχνά αλλά, όσο κι αν έχω ψάξει, δεν μπορώ να το βρω ώστε να το χρησιμοποιώ και εγώ. Ρωτώ με πάσα ειλικρίνεια.

Τώρα, όσο για αυτό που είπε ο Ηρακλής για τον τονισμό, προσωπικά γράφω με τυφλό σύστημα και μου είναι πολύ δύσκολο να συνηθίσω να γράφω χωρίς τόνους. Για την ιστορία, το τυφλό σύστημα το έμαθα μόνος μου μέσα σε τρεις μέρες από ένα βιβλίο της αδερφής μου. Θέλω να πω, είναι πολύ εύκολο.

Επίσης, η γλώσσα είναι ένα ζωντανό πράγμα, και εξελίσσεται συνέχεια. Είναι μοιραίο κάποια στιγμή να γράφουμε χωρίς τόνους, με ένα ι κτλ. Απλά, για όσο περνά από το χέρι μας, ας παρατείνουμε αυτή την "εξέλιξη".
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εδώ θα την βρεις, αλλά κατα πάσα πιθανότητα, δεν την έχει πει ο Χ.Κίσινγκερ.

Όχι οτι δεν είναι αλήθεια, βέβαια.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

απο την στιγμη που στα θεματα παιδειας μπλεχτηκε(ενεπλακει) η πολιτικη,ειναι φυσικο και επομενο ολα να φθαρουν.μην μας ενοχλει αν τα παιδια μας ειναι αγραμματα,αναλφαβητα και ανιστορητα.τα αρχαια ελληνικα ειναι η μονη λυση.μονο αν ξαναγυρισουμε στο παρελθον θα εχουμε μελλον(ΙΜΗΟ) .
υ.γ.αν ημουν εγω υπουργος ,το πρωτο πραγμα που θα εκανα ,θα ηταν η καταργηση των πολιτικων νεολαιων και οι εκλογες στα πανεπιστημια.αν σε ορισμενους αυτο δεν ακουγεται ωραιο το μονο που εχω να πω ειναι-αιδως αργειοι.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα παιδια μας Δημητρη, εν προκειμενω τα 5 ανηψια μου, μαθαινουν οντως λανθασμενα Ελληνικα, αλλα για οποιοδηποτε αλλο λογο εκτος του μονοτονικου ή της "ατονιας". Για να ειμαι σαφης, δεν ανεφερα πουθενα καποιο καταχθονιο σχεδιο μου για καταργηση των η,ι,υ,οι,υι,αι και την ολοκληρωτικη καταστροφη της Ελληνικης γλωσσας ωστε να μου απαντησεις με την γνωστη (οσο και πλαστη) δηλωση του Κισσινγκερ :-)

Η γλωσσα μας ηταν και ειναι μια ανωτερη γλωσσα, οχι για τα "λογια" πνευματα και τονους, αλλα για τον τροπο που περιγραφει/συνθετει οτιδηποτε υπαρχει γυρω μας, υλικο ή άυλο. Γνωμη μου ειναι οτι μετα την καταργηση των πνευματων και των πολλων τονων (που βοηθουσαν στη σωστη ορθογραφια) η γλωσσα μας εγινε πιο δυσκολη και πιο "λογια" - αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

Συμφωνω παντως οτι η περαιτερω απλοποιηση της εδω και 30 χρονια, μονο θετικη δεν ηταν, και με την ελλειψη αυστηροτητας στην εκμαθηση της (και μαζι η "εισβολη" του ιντερνετ) εχει φερει τραγικα αποτελεσματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αγνοώ τι είπε ο Κίσινγκερ και ούτε με ενδιαφέρει.

Και ο τόνος είναι σημαντικός. Πχ μου έφεραν μπλούζα του γιου μου με το όνομα του χωρίς τόνους και το γύρισα πίσω. Το παιδικό μυαλό αποτυπώνει με αφάνταστο ρυθμό και η έλλειψη τόνων θέτει λάθος θεμέλια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”