Όνειρα Γλυκά........Φοβερό!!!

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κι όμως.. αυτά ζούνε πάνω στο στρώμα που κοιμάσαι !

Εικόνα

Οι εντυπωσιακές εικόνες που βλέπετε τραβήχτηκαν από επαγγελματίες φωτογράφους,
χρησιμοποιώντας εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας, προηγμένα και λεπτομερή μικροσκόπια αλλά και μεγεθυντικούς φακούς υψηλής ανάλυσης.

Εικόνα

Αποτελούν δε μέρος μιας τεράστιας βάσης δεδομένων με παρόμοιες εικόνες που υπάρχει στη Science Photo Library του Λονδίνου και χρησιμοποιείται για την έρευνα, ως εκπαιδευτικό υλικό, ακόμη και ως έργα τέχνης!

Εικόνα

Τα ακάρεα της οικιακής σκόνης (οικογένεια αραχνοειδών), που το μέγεθός τους είναι 0,3 mm και είναι αόρατα από το ανθρώπινο μάτι, μεγεθύνονται δεκάδες χιλιάδες φορές, ενώ τα εντυπωσιακά χρώματα που προστέθηκαν από τους επιστήμονες δημιουργούν εν τέλει ένα τρομακτικό αποτέλεσμα.

Εικόνα

«Τα δείγματα των ακάρεων έρχονται από όλο τον κόσμο και, βέβαια, δεν είναι ορατά με γυμνό μάτι. Έτσι καλύπτονται με φύλλα χρυσού και στη συνέχεια τοποθετούνται κάτω από το μικροσκόπιο, με τα αποτελέσματα που βλέπετε», λέει ο Mark Abbott, διευθυντής της Βιβλιοθήκης.

Εικόνα

Αξίζει να σημειώσουμε ότι έρευνες έδειξαν ότι σε ένα μονό στρώμα ύπνου υπάρχουν έως 10.000.000 ακάρεα, με σημαντικότερα τα Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae και Euroglyphus maynei.

Εικόνα

*Για αυτόν τον λόγο απορούσα,κάθε χρόνο,και έλεγα: Μα βρε γυναίκα αυτό το στρώμα, μου φαίνεται κάθε χρόνο και ποιο βαρύ... :megagrin
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Είχα ξαναδεί αρκετές φορές στο παρελθόν φωτογραφίες απο ακάρεα μεγεθυμένα σε τέτοιο μέγεθος , αλλά τόσο αποκρουστικές έγχρωμες φωτογραφίες πρώτη φορά βλέπω....
Και ύστερα σου λέει ο άλλος οτι κοιμάται μόνος.......Αυτός και ο πληθυσμός της Ελλάδος σε ακάρεα..... :bigsmilie
Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα πάνω σε αυτό το θέμα , οπότε θεωρείστε τα ως μικροσκοπικά pet.... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα περισσοτερα απο αυτα τα αορατα ''τερατα''δεν προκαλουν τιποτα στον ανθρωπο.πολλες φορες μαλιστα ειναι και απαραιτητα στον οργανισμο.εγω απο το σαββατο ειμαι στο κρεββατι εμπυρετος με ιωση και σηκωνομαι μονο για κατουρημα και φαγητο.φαντασου τι γινεται στο κρεββατι μου. παρτι θα κανουνε τοσες ωρες ξαπλωμενος. :D
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Περαστικά Μάχο !

Σίγουρα θα έχουν σκάσει απο το πολύ φαγητό.... :bigsmilie
Σοβαρά τώρα , απο οτι γνωρίζω αυτά τρέφονται απο τα νεκρά κύτταρα που αποβάλει το σώμα μας . Το πρόβλημα είναι οτι δημιουργούν πολλά προβλήματα σε ανθρώπους που πάσχουν απο διάφορες αλλεργίες.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά ήθελα να βάλω ένα άλλο θέμα, που αφορά την περιοχή γύρω από το στόμα,εκεί δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με ακάρεα,εφόσον είναι από τις ποιο βρόμικες περιοχές του σώματος μας,φανταστείτε ότι ποιο καθαρή περιοχή είναι τα γενετικά όργανα, παρά το στόμα μας,έχει και αλλά πάρα πολλά άλλα μικρά γκρέμλινς όπως τα λέω εγώ... :megagrin

Μου τα στέλνουν σε email από Ολλανδία, κάποιοι φίλοι που σπουδάζουν εκεί τώρα,και μόλις είδα τα email είπα θα τα ανεβάσω να τα δουν τα παιδιά,τα είδε και η γυναίκα μου,αλλά μόλις είδε αυτό με το στόμα πετάχτηκε μισό μέτρο από τον καναπέ.... :hystericalbs1 και έχει και την μέση της,και μου το έσβησε κιόλας... :megagrin

Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν για ανάρτηση, ήταν για να μην πω τρομακτικό,απλά σοκαριστικό... :shocking

Δηλαδή σταματάς να γελάς απότομα,μόλις τα δεις,για τα ακάρεα όπως λέει ο φίλος μου ο Άρης πολύ σωστά τρέφονται με νεκρά κύτταρα,και υπάρχει λύση αλλά είναι λίγο ακριβή,και κάνουν κακό όχι μόνο στις αλλεργίες, αλλά κυρίως στο αναπνευστικό.

Τέσπα όλα αυτά που έχουμε μέσα μας, και έξω μας,επιστημονικά ονομάζονται ''ξενιστές'' και είναι και θα εξακολουθήσουν να είναι δικά μας για όλη την ζωή μας,τα μικρά μας pet όπως είπε και ο Άρης... :megagrin

Μάχο περαστικά και σιδερένιος που λένε.
Και τρώγε καλλίτερα για να έχουν να φάνε και αυτά τα καημένα κάτι...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Καθημερινό τίναγμα τα σεντόνια, κουβέρτες, μαξιλάρια. Αλλαγή τα σεντόνια τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Έτσι μειώνεται όχι μόνο ο πληθυσμός των ακάρεων, άλλά και των ... αποβλήτων τους. Όπως προαναφέρθηκε, είναι υπεύθυνα για σοβαρές αλλεργίες και αναπνευστικά προβλήματα.
Είχα διαβάσει κάπου οτι το βάρος των ακάρεων μπορεί να φτάσει και το 1/10 του βάρους ενός μαξιλαριού!

Για την ιστορία, οι φωτογραφίες είναι από ηλεκτρονικό μικροσκόπιο σάρωσης (scanning electron microscope, SEM) και τα χρώματα έχουν μπει ξεχωριστά, καθώς από το SEM οι φωτογραφίες είναι ασπρόμαυρες.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Που να τους στείλουν για εξέταση κανένα στρώμα από ελληνικό στρατόπεδο, θα ανακαλύψουν αλλά τόσα είδη και οικοσυστήματα.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Απίστευτο. Αλλά πραγματικά θα ήθελα να γίνω αυτό που λέει ο Στέλιος!!!!

Πάντος αν και τρομακτικό αλλά γενικώς πολλά πράγματα φαίνονται τρομακτικά σε μεγάλη κλίμακα!!!!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Eντάξει ξεφύγαμε από τα θέματα που απασχολούν κυρίως το φόρουμ.Να πώ οτι άμα πιάσεις όλα αυτά που γίνονται γύρω μας με "μικροσκοπική" ματιά δε θα θες να ζείς μετά.Προσωπικά δεν είμαι υποχόνδριος,αλλά ούτε και αδιάφορος.Προσπαθώ όμως να "ζώ" όσο το δυνατόν καλύτερα την κάθε στιγμή.Τέσπα ενδιαφέρον το θέμα αλλά να πώ οτι αναγούλιασα λίγο και χαλάστηκα μαζί(με τις εικόνες).
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Wazzaa έγραψε:... πραγματικά θα ήθελα να γίνω αυτό που λέει ο Στέλιος!!!!
...
Nα γίνεις "κανένα στρώμα από ελληνικό στρατόπεδο"??? :bigsmilie :boeller
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”