Ελλας το μεγαλειο σου!!!

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

H αλήθεια είναι ότι μοιάζει όντως με εκρηκτική ύλη :lachtot !Η ακόμη έπρεπε να τους πει ο φίλος σου ότι το σαπούνι αυτό είναι εκρηκτικά δυνατό για τη τιμή του :bigsmilie !!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ειναι αληθεια εκνευρηστικο αλλα ειναι ενας διεθνης κανονισμος που ισχυει παντου και ξεκινησε οπως ολα απο τις ΗΠΑ. Ειναι ισως απο τους λιγους ισως και ο μοναδικος διεθνης κανονισμος που τηρηται στην Ελλαδα. Ολοι οι αλλοι πανε απατοι οπως πχ το καπνισμα. Δεν εξεταζω εαν ειναι σωστοι η λαθος αλλα θα ελεγα το Ελλας το μεγαλειο σε ολες τις αλλες περιπτωσεις που μονο εμεις δεν τηρουμαι τον νομο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δεν έπρεπε να πάρει στην χειραποσκευή του το σαπούνι. Θα έπρεπε να το βάλει σε μεγάλη βαλίτσα στο αμπάρι για σιγουριά...
Οτιδήποτε είναι πάνω από 100ml σε υγρά και δή εύφλεκτα ή υπό πίεση κόβονται, αλλά και γενικώς τα καλλυντικά δεν περνάνε εύκολα, πόσο μάλλον αν πέσεις σε στραβό.
Εμένα να φανταστείς μου κρατήσανε 1 φαρμακευτικό σαμπουάν και ένα αφρό ξυρίσματος πριν δύο χρόνια στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης. Και μου αφήσαν το AS που ήταν γεμάτο οινόπνευμα... Και φυσικά τίποτα πιο εκνευριστικό από μια ηλίθια υπάλληλο ελέγχου αποσκευών που βρίσκεται σε μια από τις κακές της μέρες. Εννοείται εκτελούν διαταγές, αλλά από ύφος και ευγένεια έσκιζε η λάμια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μισο.. Του επετρεψαν τις λεπιδες αλλα οχι το Cella? :shocking :dash
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Χθές το βράδυ 20.15 στη Σοφοκλέους που άφησα το αυτοκινητο για ενα τέταρτο. Σκοτάδι με τα μαγαζιά κλειστά σχεδόν ερημιά. Πινακίδες και πρόστιμο 80 Ευρώ. Ευτυχώς δεν έβγαλαν την πίσω γιατι ήταν μεσα σε πλαισιο απο την Karenta. Πιο πολύ με εκνεύρισε το γεγονός οτι θα ρήμαζαν το αυτοκίνητο.
Το πρόστιμο το καταλαβαίνω αλλά το να πάρει τις πινακίδες μεσα στη νύχτα μόνο και μόνο για να τρέχω δεν το κατάλαβα. Οταν λέω δεν υπήρχε ψυχή ακριβολογώ γιατι η αγορά και τα μαγαζιά είχαν κλείσει και πήγα να πάρω κάτι συγκεκριμένο απο την Κολοκοτρώνη που με περίμεναν.
if you have a great shave you have a great day
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ήταν η σειρά σου Γιάννη. Ήσουν ο άτυχος της στιγμής. Δυστυχώς έχουμε περάσει και μεις απο κεί... Είσαι τυχερός που δε στο πήρε ο γερανός γιατί θα σου χρέωναν και τα μεταφορικά !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Περισσοτερο θα ελεγα οτι το νημα ανηκει στη "Σουπα"... Συμφωνειτε για μια ενωση?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Προσωπική εμπειρία παρόμοια με του Γιάννη:
Παρασκευή (όπως θα δείτε παρακάτω, έχει σημασία η μέρα) πάω με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο στο Mall, για να πάρω κανένα ψιλοπράγμα για τις κόρες μου μιας και πετούσα Σάββατο πρωί (με το γαλατάδικο, στις 5:30!!) πίσω στο νησί.
Παρκάρω γύρω στις 1:00 το μεσημέρι στον δρόμο κάτω από το Mall ο οποίος βγάζει στον παράλληλο της Αττικής Οδού. Να σημειώσω ότι ο δρόμος είναι δύο λωρίδων και η δεξιά λωρίδα είναι σχεδόν γεμάτη με παρκαρισμένα αυτοκίνητα, τα οποία ουδόλως εμπόδιζαν την μικρή κυκλοφορία.
Γυρίζω να πάρω το αυτοκίνητο γύρω στις 2:20 και έχω πάρει, λίγη ώρα πριν, κλήση με αφαίρεση των πινακίδων, όπως και δύο-τρία άλλα αυτοκίνητα από τα είκοσι περίπου παρκαρισμένα.
Προσέξτε: ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο με σήματα που το πιστοποιούσαν, Παρασκευή 2:20, δηλ. 10 λεπτά πριν τυπικά σχολάσουν για ΣΚ οι Δ.Υ. και τμήμα τροχαίας που με έγραψε το Τμήμα Κηφισιάς.
Τρέχω σφαίρα χωρίς πινακίδες να προλάβω να πάω στο τμήμα Τροχαίας Κηφισιάς, χωρίς να ξέρω που βρίσκεται καν, πριν φύγει ο υπεύθυνος Αξιωματικός (αυτά κατόπιν τηλεφωνικής υπόδειξης από την Τροχαία), για να πάρω πίσω τις πινακίδες, το πρόστιμο ούτως ή άλλως θα το πλήρωνα.
Αφού με την ψυχή στο στόμα φτάνω και δεν προλαβαίνω τον υπεύθυνο αξιωματικό, εξηγώ την κατάσταση σε έναν νεότατο αστυνομικό, πιθανόν δόκιμο.
Και αρχίζει ο ακόλουθος διάλογος:
-"Ελάτε αύριο μιλήσετε με τον Αξιωματικό"
-"Μα, σας εξήγησα ότι πετάω τα ξημερώματα"
-"Τότε κάντε αίτηση να σας σταλούν οι πινακίδες υπηρεσιακά"
-"Δηλ.μου λέτε να αγοράσω το αυτοκίνητο, γιατί τόσο θα μου κοστίσει μέχρι να έρθουν "υπηρεσιακά" οι πινακίδες, αφού κάθε μέρα θα με χρεώνει η εταιρεία ενοικιάσεων"
Αφού λοιπόν κατάλαβα ότι δεν οδηγεί πουθενά ο "διάλογος", έβαλα κάτω το κεφάλι και σαν καλός υπήκοος και όχι πολίτης, έψαξα να βρω τρόπο, ούτε να ακυρώσω το ταξίδι της επιστροφής με αποτέλεσμα να μην πάω στη δουλειά μου (ελ.επαγγελματίας), ούτε να μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι.
Τελικά πλήρωσα άλλες δύο ημέρες ενοίκιο του αυτοκινήτου (δηλαδή κάμποσα σαπούνια ξυρίσματος :megagrin ) και παρακάλεσα την εταιρεία ενοικιάσεων να πάει να πάρει πίσω τις πινακίδες.
Συμφωνώ ότι παρκάρισα παράνομα και συμφωνώ επίσης να πληρώσω το πρόστιμο, αλλά διαφωνώ με την τιμωρία της αφαίρεσης πινακίδων από ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο, πράγμα που με επιβαρύνει πολλαπλάσια απ' ό,τι αν ήταν ιδιωτικό και κυρίως από την αντιμετώπισή μου από την πολιτεία. Να μην προσθέσω δε, την ώρα της βεβαίωσης της παράβασης (Παρασκευή μεσημέρι) η οποία σε συνδιασμό με την παντελή έλλειψη εμπόδισης της κυκλοφορίας (δίπλα μου περνούσαν δύο νταλίκες δίπλα-δίπλα) με βάζουν σε σκέψεις.
Σημειωτέον ότι έχω βγάλει φωτογραφίες του δρόμου όπου φαινόταν ότι δεν εμποδιζόταν η κυκλοφορία, των υπόλοιπων αυτοκινήτων που δεν είχαν πάρει κλήση, και κυρίως της αγνώριστης πινακίδας στάθμευσης γεμάτης από διαφημιστικά αυτοκόλλητα (εκεί δυστυχώς δεν έδειξε την ίδια ευαισθησία η Τροχαία).
Αλλά πού να βρεις άκρη.
Κι ένα τελευταίο, ο γράφων είναι από τους θερμότερους υποστηρικτές της αστυνομίας γενικώς και ιδιαιτέρως όταν αυτή βάλλεται άδικα και εδώ και 29 χρόνια οδήγησης έχει πάρει κλήση στάθμευσης άλλη μία φορά μόνον.
Τα'πα και ξέσκασα!
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Επειδή είναι ελληνικό φαινόμενο..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χαχαχαχα πολύ καλό... :hellas3
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”