Ειδήσεις θανάτου γνωστών - προσωπικοτήτων..

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καλό ταξίδι και καλή αντάμωση κυρ Νίκο.
Θα είσαι για πάντα στο μυαλό και την καρδιά μου.
Γιατί ήσουν απλός, λαϊκός και αυθεντικός.

Εικόνα
https://www.newsbomb.gr/ellada/story/10 ... -alefantos
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

RIP Αρχοντα!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5154 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Μεγάλη μορφή των γηπέδων ο κυρ Νίκος
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 718 times
Ηλικία: 52

Καλό ταξίδι σε όλους τους. Ο καθένας στο είδος του μας άφησε κάτι για να τους θυμόμαστε.

Προστέθηκε μετά από 16 ώρες 47 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
Πέθανε ο Κώστας Φυσσούν. Αδερφός του Πέτρου Φυσσούν και όχι τόσο διάσημος, αλλά γνωστό πρόσωπο στις παλιές Ελληνικές ταινίες.
Καλό δρόμο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ο Κώστας Φυσσούν αν και στον κινηματογράφο έπαιζε σε δεύτερους κυρίως ρόλους ήταν αρκετά γνωστός (τουλάχιστον σε μας που μεγαλώσαμε με τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο).
Ευγενής και καλλιεργημένος άνθρωπος (όπως και ο αδερφός του) ήταν από τους ηθοποιούς που περνούσε απαρατήρητος αν και το μέγεθος του ήταν πολύ μεγάλο(το καλλιτεχνικό).
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Την Παρασκευή 19 Ιουνίου 2020 απεβίωσε στην Αθήνα, από καλπάζοντα καρκίνο του πνεύμονα, σε ηλικία 63 ετών ο κιθαρίστας Νίκος Σπυρόπουλος,
ο οποίος μαζί με τον αδελφό του, Βασίλη, είχαν ιδρύσει το 1977 ένα από τα σπουδαιότερα ροκ συγκροτήματα στην Ελλάδα, τους «Σπυριδούλα».

Συνεργάστηκαν με τον Παύλο Σιδηρόπουλο, με τον οποίο κυκλοφόρησαν το άλμπουμ «Φλου», έναν δίσκο που θεωρείται από τους
σημαντικότερους στην ιστορία του ελληνόφωνου ροκ.

Την είδηση του θανάτου του Νίκου Σπυρόπουλου έκανε γνωστή, με ανάρτησή του στο Facebook ο επίσης μουσικός και ηθοποιός, Δημήτρης Πουλικάκος.

Και δύο λόγια για ένα τελευταίο αντίο.!
Πέρυσι ήρθαν στην πόλη μου και έπαιξαν και οι δύο, πήγα και τους άκουσα, ο Πουλικάκος που είχαμε συνεργαστεί κάποτε, μου γνώρισε τον Νίκο,
και ο Νίκος μου είπε πως έψαχνε έναν μουσικό (κιθαρίστα) που να παίζει όλα τα κομμάτια του Παύλου Σιδηρόπουλου, εγώ αρνήθηκα, και εκείνος μου είπε,
Μα εσύ όταν ήσουν στα ντουζένια σου, μου είπες πως μελέταγες τα παιξίματα μου, άρα μου το χρωστάς αυτό, έλα πάμε και το 1ο κομμάτι που θα παίξουμε θα είναι το,
«Μού 'πες θα φύγω» ... κάπως έτσι ήρθαν τα πράγματα, κι έφυγε ο Νίκος Σπυρόπουλος, καλό σου ταξίδι Νίκο, ανάπαυση και ειρήνη να βρεις.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μελωδική η μουσική του!
Φανταστικός στο παίξιμο.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 718 times
Ηλικία: 52

Όχι ρε π@στη μου. Πέθανε ο Νίκος Σπυρόπουλος.
Το Σιδηρόπουλο δεν είχα την τύχη να τον δω ζωντανά. Αλλά οι αδερφοί Σπυρόπουλοι ήταν οι αγαπημένοι μου και τους είχα ευχαριστηθεί. Για κάποια χρόνια (1993-2000) τους ακολουθούσα στις συναυλίες τους στην Αθήνα. Φοβερό δίδυμο, ωραίοι καλλιτέχνες. Τους συναντούσα στα Εξάρχεια. Τους θεωρούσα "δικούς μου".
Κάπως έτσι είχα και την τύχη να ακούσω το Λευκές Οροσειρές ένα βράδυ στο Λυκαβηττό, όταν αυτοί οι δύο αποφάσισαν ότι το τραγούδι αξίζει ένα 10λεπτο (ή έτσι μου φάνηκε) ΔΙΠΛΟ σόλο - σολάριζαν και οι δύο κιθάρες. Ήμουν κάτω από τη σκηνή, όταν σταμάτησα να χτυπιέμαι και στάθηκα με ανοιχτό το στόμα και άκουγα. Ήταν η στιγμή που νομίζεις ότι ο άνθρωπος ψηλώνει και γίνεται τεράστιος και φτάνει τα αστέρια. Κάπως έτσι τους είδα αυτούς τους δύο κιθαρίστες, αλλά και τα άλλα μέλη των Σπυριδούλα. Δεν θυμάμαι από τότε να έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο.
Καλό ταξίδι Νίκο.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Μας άφησε και ο σπουδαίος Ιταλός συνθέτης Ενιο Μορικόνε, που το όνομα του είναι συνώνυμο της καλής μουσικής.
Ελαφρύ το χώμα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

R.I.P. Maestro.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”