Ήξερες ότι...

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mη σου πώ μια απο τα ίδια.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ξέρετε ότι σήμερα είναι η μέρα της γυναίκας;
Δώρο πήρατε;
Όχι όλα τα φρουφρού κι αρώματα για πάρτη σας ορέ καρντάσια.

Εγώ, για να δώσω το καλό παράδειγμα, την πήγα μια βόλτα απο τα Νότος που έχουν 50% στα γυναικεία αρωματα σήμερα και της πήρα ένα Alaia EdP. Ετσι εξασφαλίζεται η σιωπηρή αποδοχή τους για τις επόμενες αγορές σας.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ναι μέρα της Γυναίκας σήμερα το είδα από τις έξι το πρωί με το που μπήκα στο google - ένα doodle ΝΑ με το συμπάθειο - και να θες να κρυφτείς δεν γίνεται ..
(της είχα παραγγείλει κινητό πριν μια εβδομάδα -μετράει νομίζω ... )

[mention]Vavous[/mention] Ανδρέα για τη γυναίκα μας είπες τι ψώνισες στο Notos ... εσύ δεν πέρασες από τα αντρικά ; :mrgreen:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Επειδής είμαι σώφρων (δηλαδή παθώς και μαθώς) σύζυγος, αφήνω να περάσουν λίγες μέρες χωρίς παραγγελίες για να νομίσει ότι το σημερινό αγοραστικό ενδιαφέρον μου προς Αυτήν ήτο ανιδιοτελές.

Εβαλα βέβαια στο μάτι ένα οικονομικό ζουμάκι Jil Sander για πλάτσα πλούτσα καλοκαιρινά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Θα της δώσω μια πένα που πήρα με 1ευρώ από τους Κινέζους στο Ali baba. Δεν θα το καταλάβει (εμένα μου λες...)

[mention]Vavous[/mention]
Καλό το κόλπο αλλά δεν μασάνε.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Όντως, δυστυχώς. Και Εκείνη είναι παθούσα και μαθούσα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Φθηνά τη γλυτώσατε. :shifty: Εμένα μου ζήτησε ατμοκαθαριστή.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εικόνα
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παλιο και καλο :) Βεβαια ισχυει για το 1900 και μετα. Αν πχ εισαι (λεμε τωρα) 125 ετων βγαζει αποτελεσμα -7 το οποιο ειναι σωστο ως 1900-7 = 1893 αλλα δεν ειναι αμεσα εμφανες.
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Σας αντιγράφω από μία σελίδα που είχα κάποτε φτιάξει στο fb, με όνομα η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.
Μόνο άχρηστη δεν ήταν βέβαια η πληροφορία αυτή, λίγο ειρωνικός ο τίτλος! :)
Αν σας αρέσει, έχω ΠΟΛΥ υλικό, μπορώ να ποστάρω και άλλα...
-----------------------------------------------------------

5 "άχρηστες πληροφορίες" για τον Ιούλιο Βερν.

- Είχε ξεκινήσει να σπουδάζει για να γίνει... δικηγόρος!
Αυτό είναι πολύ περίεργο, γιατί φαίνεται από αυτά που έγραφε πως λάτρευε τις θετικές επιστήμες!
- Αγαπούσε το θέατρο, και μάλιστα είχε προσπαθήσει να γράψει μερικά έργα. Δεν αναγνωρίστηκε ποτέ εκεί. Το περίεργο εδώ είναι πως κάποια βιβλία του είχαν τεράστια επιτυχία στη μεγάλη οθόνη!
- Ήταν καλός φίλος με τους Alexandre Dumas (3 σωματοφύλακες) και Victor Hugo(Άθλιοι, Παναγία των Παρισίων)
-Τον είχε πυροβολήσει ο καθυστερημένος ανιψιός του στο πόδι. Μετά από αυτό, περπατούσε με μπαστούνι.
-Είχε προβλέψει πάρα πολλές τεχνολογίες του μέλλοντος, όπως υποβρύχιο, τηλεσυνδιάσκεψη, ταξίδι στο φεγγάρι, τηλεόραση και πολλές πολλές άλλες, που τις περισσότερες δεν έζησε για να τις προλάβει.

Και ποιος δεν έχει ακούσει ονόματα όπως captain Nemo, Φιλέας Φογκ, Στρογκόφ κτλπ;
Ο πρώτος, καπετάνιος του Ναυτίλου, αυτή η περίεργη μορφή που έχει πάρει απόφαση να εξαφανιστεί από τον κόσμο, ο δεύτερος ένας πλούσιος Βρετανός που αποφασίζει να βάλει στοίχημα πως μέσα σε 80 μέρες μπορεί να κάνει το κύκλο της γης.
Όλοι ήρωες του ανεπανάληπτου Jules Verne. (Ιούλιος Βερν)
Ο Γάλλος αυτός συγγραφέας που έμεινε στην ιστορία, γεννήθηκε στη Νάντη της Γαλλίας το 1828 και έζησε μία γεμάτη για τα δεδομένα της εποχής ζωή, φτάνοντας τα 77, αφήνοντας μεγάλη κληρονομιά στο χώρο των συγγραμμάτων, και ένα καινούργιο είδος. Αυτό της επιστημονικής φαντασίας.
Προέβλεψε πριν την κατασκευή τους εφευρέσεις όπως το υποβρύχιο, τη τηλεόραση, το αεροπλάνο, και τα... ταξίδια στο διάστημα!!!
Τι τον κάνει διαφορετικό από τους άλλους; Καταρχάς η διορατικότητά του, το ευγενικό και σε δόσεις χιούμορ, η αγάπη του για την επιστήμη και το χαρισματικό του διηγηματικό ταλέντο.
Εντύπωση έχει το γεγονός πως όταν έγραφε το "από τη γη στη σελήνη" έκανε διάφορους υπολογισμούς για την κατασκευή ενός κανονιού, που θα εκτόξευε ένα "κούφιο" βλήμα με προορισμό το φεγγάρι. Τότε δεν υπήρχαν επιστημονικά στοιχεία για κάτι τέτοιο. Κοινώς δεν είχε γίνει καν έρευνα. Ε ξέρετε τι; Έπεσε μέσα με μεγάλη ακρίβεια! Ο άνθρωπος είχε σπουδάσει θεωρητικές επιστήμες, και όμως, έκανε καλύτερη δουλεία και από τους φυσικούς της εποχής!!!

Πολλοί πιστεύουν πως απλά έγραφε βιβλία για μικρά παιδιά. Σας πληροφορώ πως είμαι 26(ε, όταν το είχα γράψει τόσο ήμουν), και τα έργα του τα διαβάζω με απίστευτη μανία. Αν δεν έχετε διαβάσει κάτι δικό του, σας προτρέπω ανοικτά να το κάνετε. Και επειδή πλέον οι εποχές είναι δύσκολες, τα βιβλία του ξεκινούν από τα.... 3 ευρώ!
Προτείνω το "20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα" για αρχή!
Καλημέρα σας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”