eReader

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μα Άρη για αυτό ακριβώς το λόγο θέλω το eReader. Να είναι εξ' ολοκλήρου συσκευή διαβάσματος χωρίς άλλες ενοχλήσεις.
Και η εμπειρία του διαβάσματος δε συγκρίνεται με όποιο tablet και να διαλέξεις! Το e-ink είναι πραγματικά καλύτερο για διάβασμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

NavalArchitect έγραψε:Παιδιά, από πού μπορεί να αγοράσει κανείς Kindle Paperwhite?

Αν το παραγγείλω από το Άμαζον στην Αγγλία, θα το στείλουν Ελλάδα? Στην Ελλάδα υπάρχει?

Για το θέμα eBook readers και πραγματικά βιβλία θα γράψω σε κάποια στιγμή αργότερα.
Υπαρχει και εχει και την ιδια τιμη. Για πιο ευκολα κανε ενα search στο skroutz και θα σου το δειξει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το amazon Αγγλίας μόλις έβγαλε προσφορά στα Kindle, το Paperwhite έχει τώρα 99 λίρες Αγγλίας!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

- Πως καταλαβαίνεις οτι έχεις εθιστεί πλήρως στο παραδοσιακό ξύρισμα;
- Όταν τα ξυριστικά αποτελούν μέτρο σύγκρισης και συνδιαλλαγής για όλα τα άλλα εμπορεύματα.
Harry έγραψε:ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα kindle (με κόστος όσο η Floris 89).
Έχω ένα απο τα παλιά μηχανήματα ηλεκτρονικής μελάνης (Hanlin v5 iirc), και ενώ είναι ιδανικό για ανάγνωση έργων μυθοπλασίας, δυστυχώς καθιστά αδύνατη την ανάγνωση κειμένων με υποσημειώσεις.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
haris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 17:50
10
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα σε όλους

Το είχα ψάξει πολύ, αγόρασα πριν από 3χρονια ένα PockeτBook360 (150 euro από Ελλάδα )
Το ποιο βασικό είναι η συμβάτοτητα (προσοχή στα kindle). Όταν έψαχνα η pocketbook ηταν το ποιο ανοιχτό (συμβατό) από όλα (PDF,word,xls,ePub,txt κτλ)
Πριν αγοράσετε σκεφτείτε τι αρχεία θέλετε να διαβάζετε. Υπάρχουν πολλά δωρεάν βιβλία (χωρίς δικαιώματα) από αρχαία γραμματεία μέχρι νέους συγγραφείς . Επιμένω! τσεκάρετε συμβατότητα αρχείων της συσκευής και σκεφτείτε τι θέλετε να βάζετε μέσα. Οι εκδοτικοί οίκοι δεν έχουν όλοι τον ίδιο τύπο αρχείου.
Όσο φθηνή και να είναι η συσκευή αν πρέπει να άλλαζετε το format θα το βαρεθείτε.
Το δεύτερο πιο σημαντικό είναι το μέγεθος. Το pocketbook360 είναι πολύ μικρό (χωράει κωλοτσεπη) που είναι πολύ βασικό για μένα στο μετρό αλλά στο διάβασμα κουράζει (μερικές φορές)
Αν υπάρχει έστω και ελάχιστος φωτισμός θέλεις απλά ένα e-ink μοντέλο και όχι με φωτισμό. Είναι πολύ πιο ξεκουραστο με e-ink
Είμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι που πλήρωσα 2 φορές για αγορά βιβλίου από ελληνικό εκδοτικό οικο και με πολλή επιμονή.
Στο μετρό όλοι όσοι βλέπω με kindleδιαβάζουν ξενόγλωσσα
Τέλος πολυ καλό site είναι το eanagnostis για ξεκίνημα και για προχωρημένους.
NavalArchitect

Ποιό είναι το καλύτερο e-reader format για ελληνικά βιβλία, κι ιδιαίτερα για download αρχαίων Ελληνικών (μεταφρασμένων επίσης) συγγραμμάτων;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σε τι format είναι τα βιβλία Κωνσταντίνε; Αν είναι ePub, τότε δεν κάνει το Kindle (εκτός αν θέλεις να μπλέξεις με μετατροπές και δεν έχει DRM το βιβλίο).

Αλλιώς, από ότι ξέρω, τα Kindle υποστηρίζουν πολυτονικό και Ελληνικούς χαρακτήρες βέβαια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Δεν έχω βιβλία, απλά κοιτώ τί e-reader να πάρω, ώστε να καλύπτω και τέτοιου τύπου αναγνώσεις...

Είδα το Kobo σήμερα σε διαφήμιση, δεν ήξερα πως το πουλά ο Παπασωτηρίου.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παίδες είμαι έτοιμος να ψωνίσω από οικονομικής άποψης αλλά μπλέχτηκα λίγο.

Καταρχήν εκτός από το Kidle έχω δει και το Kobo.
1. Υπάρχουν άλλοι αξιόλογοι παίχτες ή αυτοί οι δύο είναι;
2. Η Kobo είναι σοβαρή εταιρεία; Τα μηχανήματα θεωρούνται αξιόπιστα ως συσκευές;

Σε ότι αφορά την δική μου χρήση το μεγαλύτερο μέρος της θα είναι ελληνικά βιβλία τα οποία θέλω αν προμηθεύομαι από διάφορα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία κάθε φορά καθώς και κάποια προσωπικά pdf και word.
1. Διαπιστώνω ότι τα κύρια format που θα βρω στα ανεξάρτητα βιβλιοπωλεία και στους εκδότες είναι epub και pdf. Ισχύει; Υπάρχει κανένα άλλο που μου διαφεύγει;
2. Βάσει των παραπάνω λογικά πρέπει να πάω για Kobo αφού το Kidle δεν διαβάζει epub, σωστά;
3. Από την άλλη ένα ξένο βιβλίο δεν είναι ανάγκηγ να το πάρω από το amazon αφού στα ξένα βρωμάει ο τόπος. Σωστά;
Αν τα παραπάνω ισχύουν τότε μάλλον πάω για Kobo και όχι Kindle, σωστά;

Βοηθάτε Χριστιανοί! :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Απόστολε όλα που γράφεις είναι σωστά. Αν ασχολείσαι με epub, τότε το Kindle δεν είναι για σένα, εκτός αν θέλεις να μετατρέψεις οσα μπορείς.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”