Μόλις τελείωσα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Δεν έχω λόγια για αυτό το βιβλίο ...

Ως φανατικός της Ελληνικής Ιστορίας, μου άρεσε πάρα πολύ ...

Όλη η δράση του "γιου της καλογριάς" - όπως υποτιμητικά τον χαρακτήριζαν όλοι αυτοί που τελικά όμως η ιστορία τους κατέταξε εκεί που έπρεπε - αλλά και τα γεγονότα που παράλληλα συνέβησαν κατά την χρονική περίοδο της δράσης του, σε όλη την τότε Ελληνική επικράτεια (Ρούμελη, Μοριάς, νησιά).

Έφυγε νεράκι και χωρίς στιγμή να με κάνει να βαριέμαι.

Ο συγγραφέας ότι υποστηρίζει το στηρίζει και αποδεικνύει ότι γράφει.
Εικόνα
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ένα πολύ καλό βιβλίο για τους φίλους της νουάρ λογοτεχνίας.
Είναι εντυπωσιακή η έρευνα του μακαρίτη συγγραφέα για την Ελλάδα της μεταπολεμικής περιόδου.
Κάποια στιγμή η πλοκή αναφέρει μέχρι και το παλιό (υπάρχει ακόμα) ποτοπωλείο ΒΡΕΤΤΟΣ στην πλάκα!
Έχω διαβάσει του ιδίου την ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ και μπορώ να πω ότι ο πρωταγωνιστής είναι μια πολύ αληθινή περσόνα. Η υπερβολή ίσως βρίσκεται στο γεγονός ότι του κάθονται πολύ εύκολα οι ενζενί αλλά αυτό, εμένα, δεν με χάλασε!


Εικόνα
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

christostz03 έγραψε: 19 Φεβ 2019, 08:53 Δεν έχω λόγια για αυτό το βιβλίο ...

Ως φανατικός της Ελληνικής Ιστορίας, μου άρεσε πάρα πολύ ...

Όλη η δράση του "γιου της καλογριάς" - όπως υποτιμητικά τον χαρακτήριζαν όλοι αυτοί που τελικά όμως η ιστορία τους κατέταξε εκεί που έπρεπε - αλλά και τα γεγονότα που παράλληλα συνέβησαν κατά την χρονική περίοδο της δράσης του, σε όλη την τότε Ελληνική επικράτεια (Ρούμελη, Μοριάς, νησιά).

Έφυγε νεράκι και χωρίς στιγμή να με κάνει να βαριέμαι.

Ο συγγραφέας ότι υποστηρίζει το στηρίζει και αποδεικνύει ότι γράφει.

Πράγματι,εκπληκτικό και ευκολοδιάβαστο βιβλίο!
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

https://www.protoporia.gr/poia-toyrkia- ... 70070.html

Εικόνα

Ένα βιβλίο για όσους πραγματικά θέλουν να μάθουν πως και γιατί αυτό το κράτος είναι στο χείλος της κατάρρευσης, πως και γιατί ακόμα κρατιέται όρθιο σε πήλινα πόδια, τι είναι το "βαθύ κράτος" (βλέπε Ergenekon) και - το σπουδαιότερο - τι τράβηξαν και συνεχίζουν να τραβάνε - οι ελάχιστοι - εναπομείναντες χριστιανοί.

Γραμμένο από έναν άνθρωπο που έχει ζήσει χρόνια - ως στρατιωτικός ακόλουθος - στην γείτονα χώρα, και αποδεικνύει έμπρακτα αυτά που ισχυρίζεται.

Πολύ πολύ ενδιαφέρον, μαθαίνεις πράγματα (πχ γιατί και πως από αμιγώς χριστιανικό πληθυσμό - αρχικά - η οθωμανική αυτοκρατορία κατέληξε να είναι μωαμεθανικό κράτος με αμέτρητα όμως εσωτερικά παρακλάδια που αλληλοσυγκρούονται με αφορμή την Ευρωπαική ή ισλαμιστική πορεία, κρυπτοχριστιανισμός (ακόμα ενεργός και ανθιστάμενος στην ισλαμιστική πίεση !!!),σουνίτες, αλεβήδες, Ερντογάν και κόντρα με το "βαθύ" ισλαμικό κράτος κλπ), κατανοείς γιατί έχει φτάσει σε αυτή την κατάσταση το κράτος αυτό και γιατί αργά ή γρήγορα θα εκκραγεί αυτό το ηφαίστειο και θα επέλθει η κατάρρευση και διάσπασή του ...

Πραγματικά, για εμένα που λατρεύω ιστορία, ένα από τα πιο ενδιαφέροντα βιβλία που έχω διαβάσει ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Συμφωνω, το εχω διαβάσει και μου έκανε εντύπωση οτι τα πάντα στηρίζονται σε στοιχεια και οχι στην φαντασία του. Έρχεται το τέλος τους αργα ή γρήγορα. Οποιος εχει πάει Τουρκία φυσικα θα παρατηρησε οτι παντού υπαρχουν σημαιες. Θέλουν απεγνωσμενα να δειχνουν οτι ειναι τουρκοι μεσα στο ιδιο τους το κρατος. Γιατι αραγε;Κανα δυο εκατονταδες χιλιαδες ηταν οι Σελτζουκοι το 1071
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Αυτοί που έχουν τις σημαίες αναρτημένες στα μπαλκόνια τους το κάνουν για εντελώς διαφορετικό λόγο ως επί το πλείστον.
Είναι κάτι σαν αντίδραση στους σκληρούς Ισλαμιστές και στήριξη στον "Κοσμικό" χαρακτήρα του κράτους της Τουρκίας.

Μου το εξήγησε Έλληνας που γεννήθηκε και μένει εκεί.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κραταμε την παρουσιαση του βιβλιου και παμε στο επομενο ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Μόλις τελείωσα το βιβλίο του Πασκαλ Μπρυκνερ ένας καλός γιος και ήταν καταπληκτικό.
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
4
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Φάρεναϊτ 451 του Ρέι Μπράντμπερι (Εκδόσεις Άγρα).
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως κύλησε νερό. Ούτε που κατάλαβα πως τελείωσε.
Πολύ καλό, σε κάποιο βαθμό προφητικό με τον τρόπο ζωής στο μέλλον όπου ο κόσμος επιλέγει την εύκολη ευχαρίστηση, παρά το διάβασμα. (βλέπε νεολαία με τηλεόραση και διαδίκτυο).
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Εικόνα

Σύνοψη του βιβλίου "Ανίκητοι ηττημένοι"
Τι συνέβη όταν ένας μικρός λαός αποφάσισε να αποδράσει από τη μόνιμη χρεο-δουλοπαροικία που ερημοποιεί τη χώρα του;

Οι Ανίκητοι ηττημένοι είναι όλοι εκείνοι που το 2015 ξεπέρασαν τον φόβο του βαθέoς κατεστημένου και έφεραν την «Ελληνική Άνοιξη». Το βιβλίο του Γιάνη Βαρουφάκη ρίχνει φως στη μεθοδικότητα με την οποία ηττήθηκε η «Ελληνική Άνοιξη», με παράπλευρη απώλεια την απαξίωση και σταδιακή αποδόμηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Brexit κτλ.). Όμως καταδεικνύει και κάτι άλλο: Πως, παρά την ήττα τους, η «Ελληνική Άνοιξη» των ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ έβαλε τις βάσεις για μια «Ευρωπαϊκή Άνοιξη», αναδεικνυόμενη έτσι σε σοφή επένδυση στο μέλλον μιας βιώσιμης Ελλάδας εντός μιας δημοκρατικής Ευρώπης για την οποία αξίζει κανείς να μάχεται.

Αφιερωμένο σε όσους πασχίζουν για τον έντιμο, λογικό συμβιβασμό, αλλά προτιμούν να ισοπεδωθούν παρά να καταλήξουν συμβιβασμένοι, το βιβλίο του Γιάνη Βαρουφάκη έχει τουλάχιστον τρεις αναγνώσεις:
· Χρονικό των γεγονότων του 2015 όταν οι δανειστές της χώρας ρίσκαραν την ακεραιότητα της Ευρώπης για να αναπαραγάγουν την άνομη εξουσία τους, επεκτείνοντας στο διηνεκές τη γενικευμένη πτώχευση της ελληνικής κοινωνίας
· Εξιστόρηση ενός ακόμα «επεισοδίου» της ελληνικής ιστορίας όπου η διάσπαση του εσωτερικού μετώπου έφερε την ήττα
· Καταγραφή συναρπαστικών συζητήσεων με ανθρώπους που καθορίζουν τις τύχες μας, π.χ. τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, την Κριστίν Λαγκάρντ, τον Μάριο Ντράγκι, τον Εμμανουέλ Μακρόν, τον Μπάρακ Ομπάμα.

Ίσως όμως η πιο ενδιαφέρουσα ανάγνωση κινείται γύρω από άλλον, εντελώς διαφορετικό, άξονα που θυμίζει περισσότερο αρχαία ή σαιξπηρική τραγωδία:

Εμβάθυνση στο δράμα ανθρώπων με εξουσία μεγάλη που όμως καταλήγουν ανήμπορα πλάσματα πιασμένα στην παγίδα που τους έστησε η θεσμική τους ισχύς.


Αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο, μια μαρτυρία εκ των έσω για γεγονότα των οποίων ο απόηχος θα μας ακολουθεί για πολλά χρόνια...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”