Σκόρπια λόγια.....

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

11111aaaaa.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

378
Αυτό που λυπήθηκε η σύφιλη, θα το ξεπαστρέψουν τα μήντια. Δεν θα υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε στα σίγουρα τι προκάλεσε την σήψη εγκεφάλων στο μέλλον.

390
Ο κοινοβουλευτισμός είναι η στρατοπέδευση της πολιτικής πορνείας.

393
Αν δεν υπήρχε η πολιτική, τότε το μόνο που θα είχε ο αστός για να γεμίσει τον εαυτό του θα ήταν η εσωτερική του ζωή, δηλαδή τίποτα.

402
Η αποστολή του Τύπου είναι η εξάπλωση του πολιτισμού σε συνδυασμό με την καταστροφή της ικανότητας νοητικής συγκέντρωσης.

415
Ο στρατός το βρίσκει δύσκολο να βρει νεοσύλλεκτους. Όλοι θέλουν να γίνουν δημοσιογράφοι.

600
Ένας γράφει επειδή βλέπει, άλλος γράφει επειδή ακούει.

627
Τόσοι και τόσοι γράφουν επειδή δεν έχουν τον χαρακτήρα που να τους το απαγορεύει.

637
Οι πόρνες και οι δημοσιογράφοι έχουν αμφότεροι την ικανότητα να κάνουν τον εαυτό τους να μη νιώθει. Οι πόρνες έχουν την επιπρόσθετη ικανότητα να μην κάνουν τον εαυτό τους να μη νιώθει.

681
Ένας καλός συγγραφέας θα φοβάται πάντοτε μην προσέξει το κοινό ποιες σκέψεις εμφανίστηκαν στο μυαλό του υπερβολικά αργά. Αλλά σ' αυτό [το ζήτημα] το κοινό είναι πιο γενναιόδωρο από ότι νομίζει κανείς, και δεν προσέχει ούτε τις σκέψεις που είχε εγκαίρως.

Karl Kraus - Dicta et Contradicta
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

(…)Ως ζηλιάρης υποφέρω τετραπλά: επειδή είμαι ζηλιάρης, επειδή προσάπτω στον εαυτό μου το ότι είμαι, επειδή φοβάμαι μήπως η
ζήλια μου πληγώσει τον άλλον, επειδή αφήνομαι να με υποδουλώσει μια κοινοτοπία: υποφέρω που είμαι αποκλεισμένος, επιθετικός,
τρελός και κοινός.

Roland Barthes, Αποσπάσματα του ερωτικού λόγου, μετάφραση: Βασίλης Παπαβασιλείου, εκδόσεις Κέδρος, Αθήνα 1977, σελ. 175.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Κόμμα = Ομάς ανθρώπων, ειδότων ν' αναγιγνώσκωσι και ν' αρθογραφώσιν εχόντων χείρας και πόδας υγιείς, αλλά μισούντων πάσαν εργασίαν, οίτινες ενούμενοι υπο ένα οιονδήποτε αρχηγόν, ζητούσι ν' αναβιβάσωσιν αυτόν δια παντός μέσου εις την έδραν πρωθυπουργού, ίνα παρέχη αυτοίς τα μέσα να ζώσι χωρίς να σκάπτωσι

Εμμανουήλ Ροΐδης , (1836-1904).
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

39298_382622131813811_43801542_n.png
elitis.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Don’t worry about people stealing your ideas. If your ideas are any good, you’ll have to ram them down people’s throats ~ Howard H. Aiken

Μετάφραση (ελεύθερη, δική μου): Μη φοβάσαι ότι θα σου φάνε τις ιδέες. Αν αξίζουν, θα πρέπει να τους τις ταΐσεις με το ζόρι. ~ Χάουαρντ X. Άικεν
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σε εμβρυική στάση πάνω σε ένα κάθισμα του ΚΤΕΛ για κρύα Βρύση, με το κεφάλι μου στο πόδι σου.
Πως το χε φέρει η τύχη και έβλεπα το πρόσωπό σου στο εσωτερικό καθρέφτη του πούλμαν.
Το πρόσωπό σου γελαστό, αδύναμο, με μάτια κουρασμένα. Κοιτούσες μπροστά.

Με κοντομάνικο και σορτσάκι, δίψασα. Είχαμε κάνει στάση για να περπατήσουμε λίγο.
Μια πηγή με κρύο νερό να τρέχει.
Με ρωτάς: Διψάς;
Κούνησα το κεφάλι μου καταφατικά.
Φτιάχνεις μια κούπα με την παλάμη σου και την βάζεις κάτω από το τρεχάμενο νερό.
Ακούμπησα τα χείλη μου στην παλάμη σου στην γραμμή της καρδιά και το νερό της κόρεσε την δίψα μου.

Τα χέρια σου τρέμανε την ώρα που προσπαθούσες να κόψεις τον άρτο.
Ήθελα τόσο πολύ να τα αρπάξω να σταματήσω το τρέμουλο, ο δειλός δεν το έκανα ποτέ.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Παραθετω αποσπασμα απο το βιβλιο του Ν. Καζαντζακη «Ταξιδευοντας Ιαπωνια - Κινα» ο οποιος με το ενστικτο που διεθετε καταλαβε, ηδη απο το 1935 που εκανε τα ταξιδια του, το σημαινοντα ρολο που θα διαδραματιζε η Κινα στο μελλον. Απο διαφορα αρθρα που διαβαζω περι διπλωματιας οι ΗΠΑ θελουν, αλλα δεν μπορουν και ισως δεν πρεπει, να απαγκιστρωθουν απο τη Μεσογειακη λεκανη και να ριξουν ολα τα οπλα τους, μεταφορικα και κυριολεκτικα, στον Ειρηνικο Ωκεανο.
Εικόνα

Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”