Stephen King - Dark Tower - The Gunslinger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Οι διαδρομές στην Ολλανδία μερικές φορές είναι μεγάλες.
Παίρνεις το τραίνο και κάνεις μία ώρα και για να φτάσεις στον προορισμό σου.
Αυτό το διάστημα κάπως πρέπει να τον εκμεταλλευτείς.

Έβλεπα τους Ολλανδούς να έχουν το λάπτοπ, τάμπλετ, κινητό, εφημερίδα και εγώ χάζευα από το παράθυρο του τραίνου.
Δεν λέω, οι εναλλαγές των τοπίων είναι πάρα πολύ όμορφες.
Ξεκινάς από το σταθμό και βλέπεις ουρανοξύστες, πολυκατοικίες και σπίτια και μετά από λίγο βλέπεις κανάλια μικρά παραδοσιακά Ολλανδικά σπιτάκια και το σήμα κατατεθέν τους τους μύλους τους.
Τεράστιες εκτάσεις πράσινου, δέντρα παντού, γήπεδα του γκολφ, φάρμες εργοστάσια, ζώα, ποτάμια!
Όλα αυτά τα έχεις δει μέσα σε μια ώρα δρόμο!
Όσο ενδιαφέρον όμως και όμορφο κι αν είναι μερικές φορές απλά δεν σου κάνει κέφι να χαζεύεις έξω από το παράθυρο με τα σάλια να τρέχουν από την άκρη των χειλιών σου.

Έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα βιβλίο για να μου κρατάει συντροφιά στα "ταξίδια" μου.
Και τι καλύτερο από τον αγαπημένο μου συγγραφέα Στίβεν Κινγκ.
The Gunslinger ή όπως θα το λέγαμε ελληνικά Ο πιστολέρο (γιακ!).
Το βιβλίο είναι το πρώτο από την σειρά βιβλίων του Στιβεν Κινγ "The Dark Tower".
Είναι στα Αγγλικά. Είπα να διαβάσω κάτι στα αγγλικά για να εξασκήσω περισσότερο την γλώσσα.
Κάτι που κάνει το βιβλίο μερικές φορές δύσκολο στην κατανόηση του.
Παρ όλη την "δυσκολία" το βιβλίο είναι πολύ ευχάριστο και προς το παρόν δεν μου έχει μειώσει το ενδιαφέρον καθόλου, θα έλεγα το εναντίον! Περιμένω πως και πως να το τελειώσω και ίσως σύντομα να περάσω στο δεύτερο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ο Κίνγκ είναι απο τους λίγους δημοφιλής συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει. Έχω αγοράσει ήδη τους ''Ρυθμιστές'' για να ξεκινήσω. Νομίζω ότι ο ''Μαύρος Πύργος'' αποτελείται απο καμιά δεκαριά βιβλία.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

9 στο σύνολο Απόστολε.
Υπάρχει ήδη κόμικς από την Marvel.
Και οσονούπω η ταινία από την WB!

Έχω διαβάσει μερικά από τα βιβλία του, αυτό που μου άρεσε περισσότερο απ΄όσα έχω διαβάσει, ήταν το Σάλεμς Λοτ.

Δεν έχω διαβάσει όμως κλασσικά του όπως το Misery, The shining, Carrie, It, Christine, Green Mile, From a Buick 8.
Τα οποία όμως να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω πως θα προλάβω, με το ρυθμό που διαβάζω εγώ. :megagrin

Αν θες να διαβάσεις κάποιο βιβλίο του, είναι το Salem's Lot (ιστορία με βρικόλακες). Όχι το αγαπημένο μου θέμα αλλά το βιβλίο ήταν τεράστιο για τα μέτρα μου και το διάβασα σε χρόνο D-T! Περίμενα την επόμενη μέρα με αγονία για να το ξανανοίξω και να το διαβάσω.

:hellas
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Χαχαχαχα...

1 χρόνο και μία μέρα από τότε που ξεκίνησα να διαβάζω την σειρά βιβλίων "Σκοτεινός πύργος".
Τώρα είμαι στο πέμπτο κατά σειρά βιβλίο "Το τραγούδι της Σούζαν".

Ύστερα από μια κοιλιά που έκανα στο 3ο βιβλίο μπορώ να πω πως αρχίζει και μου αρέσει και πάλι.
Δυστυχώς ο χρόνος λίγος και εγώ διαβάζω εξαιρετικά αργά, αν σκεφτείτε μάλιστα πως το βιβλίο είναι στην Αγγλική γλώσσα τότε φανταστείτε πως ο χρόνος για να διαβάσω ένα βιβλίο διπλασιάζεται αν δεν τριπλασιάζεται.

Είναι αρκετά παλιά τα βιβλία της σειράς οπότε δεν θα κάτσω να τα αναλύσω, το έχουν κάνει χιλιάδες πριν από εμένα και μάλιστα πολύ ποιο κατάλληλοι άνθρωποι.

Εγώ απλά θα πω ότι το συνιστώ στους λάτρεις της φαντασίας και των καουμπόικων.
Μιας και ο Στίβεν καταφέρνει να δέσει καταπληκτικά δαίμονες, μάγισσες, ρομπότ και παράλληλα σύμπαντα.

Για να δούμε πόσο θα με πάρει να διαβάσω ολόκληρη την σειρά...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Με μεγάλη μου χαρά (και λύπη) μπορώ να πω πως τελείωσα τον σκοτεινό πύργο.
Το 7ο βιβλίο με έκανε να λυπηθώ τετραπλά.

Spoiler alert: για όσους θα θέλουν να διαβάσουν τα βιβλία παρακαλώ μην διαβάσετε τα παρακάτω καθώς γράφει την κατάληξη της ιστορίας.

Σας προειδοποίησα...

1) με έκανε να λυπηθώ γιατί 3 από τους 5 ήρωες πεθαίνουν.
2) με έκανε να λυπηθώ γιατί δεν άκουσα την συμβουλή του συγγραφέα και συνέχισα να διαβάζω παρακάτω.
3) με έκανε να λυπηθώ γιατί το τέλος δεν έχει τέλος...
4) γιατί έχασα την παρέα μου στο τραίνο.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Mέχρι στιγμής έχω διαβάσει τα:
desperation, pet cemetery, το φυλαχτό, σκοτάδυ βαθύ δίχως άστρα, η λάμψη, κρυφό παράθυρο

Όλα πολύ καλά, πολύ ψαγμένα, με ωραίες υποθέσεις, αλλά αυτά που με συνεπήραν κυριολεκτικά είναι η λάμψη, το pet cemetery, και το desperation ... δεν ήθελα να τελειώσουν τα βιβλία!!!

Επόμενα στην σειρά: Carrie, It, Salem's Lot ...

Είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσουν πολύ και αυτά.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο”